Šiandien, lapkričio 27-ąją, UAB ,,Jonavos vandenys", portalo jonavoszinios.lt prašymu, pateikia ne tik naujausius vandens tyrimo rezultatus, bet ir paaiškinimą dėl vandenyje rasto mangano kiekio, jo įtakos žmonių sveikatai. 

Pateikė paaiškinimus

Visą tyrimų rezultatų lentelę galite rasti paspaudę čia.

Kaip matyti iš jos, vandenyje rasta padidinta geležies koncentracija. Anot ,,Jonavos vandenų", bendroji geležis žmogaus organizmui nėra pavojinga. Kaip pvz.: gyventojų arteziniuose gręžiniuose randama 1500 mikrogramų litre ir daugiau. Nemalonus skonis ir kvapas atsiranda dėl likutinio chloro reakcijos su manganu. Geležies padidėjimas vandenyje suteikia rudą, ar geltoną spalvas.

Taip pat nustatyta, kad normos ribas perlipęs kolonijas sudarančių vienetų skaičiaus (KSV) 22 C temperatūroje. ,,Jonavos vandenys" akcentuoja, kad jo nustatymas jau seniai naudojamas norint nustatyti  geriamo vandens mikrobiologinę kokybę. Šis rodiklis svarbus norint įvertinti vandens dezinfekcijos efektyvumą, vandens tiekimo sistemos būklę, taip pat jautriai reaguoja į vandens skirstymo tinklo avarijas, kai į geriamąjį vandenį patenka pašalinio vandens. KSV skaičius – tai indikatorinis rodiklis, jis tiesiogiai nesietinas su kenksmingu poveikiu žmogaus sveikatai.

Teigia, kad sveikatai pavojaus nėra

Bendrovė tikina, kad nemalonus skonis ir kvapas atsiranda dėl likutinio chloro reakcijos su manganu. Pastarojo rasta vandenyje, tačiau jo koncentracija, anot ,,Jonavos vandenų", neviršija normos.

,,Jonavos miestui ir Ragožių kaimui tiekiamo geriamo vandens mėginys, skirtas ištirti mangano kiekį, paimtas 2020-11-26. Nustatytas mangano kiekis -20µg/l (leistina norma – ne daugiau 50 µg/l). Geriamojo vandens tyrimų protokolą su mangano kiekiu rasite ČIA 

Padidintas mangano kiekis dažniausiai būna kartu su padidintu geležies kiekiu. Abu šie metalai (tiksliau, jų junginiai) nėra toksiški, Geriamojo vandens higienos normoje HN24 priskirti ne prie toksinių, o prie indikatorinių analičių. Nuo vandens su padidintu mangano kiekiu gali susidaryti juodi apnašai ant kriauklių ir
kt. (nuo geležies susidaro rudi apnašai).

Manganas yra mineralas, kuris vandenyje atsiranda tirpstant uolienoms, nedideli kiekiai reikalingi organizmo funkcijoms užtikrinti, tačiau esant dideliam mangano kiekiui pastebima vandens spalvos, kvapo, skonio pakitimai, taip pat turi įtakos ruošiamo maisto kokybei. Kai mangano koncentracija vandenyje viršija leidžiamą normą daugiau kaip 10 kartų (Lietuvoje leidžiamas kiekis iki 50 mikrogramų litre). , yra pastebėta neigiama įtaka žmogaus sveikatai", - aiškina ,,Jonavos vandenys".

Tyrimai bus kartojami

Sekantys vandens tyrimo rezultatai bus pateikti gruodžio mėn. 04d. (mėginiai bus paimti 2020m.11.30.)

,,UAB „Jonavos vandenys“ kolektyvas deda maksimaliai įmanomas pastangas kuo greičiau atstatyti norma viršijančius indikatorinius rodiklius", - teigia bendrovė.

Taip pat skaitykite: