Seimui pristatytos Darbo kodekso pataisos (projektas Nr. XIVP-843), kuriomis siekiama valstybės ir savivaldybių įmonėse, įstaigose ir organizacijose darbuotojams sutrumpinti darbo savaitę iki 32 valandų, jei jie anksčiau laiko grįžta iš vaiko priežiūros atostogų. Šiuos pokyčius pristačiusi Seimo Pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen pažymėjo, kad jiems būtų mokamas to paties dydžio atlyginimas, o sutrumpinta darbo savaitė taikoma tol, kol vaikui sukaktų treji metai.

Seimo vadovė atkreipė dėmesį, kad tai nėra naujos papildomos socialinės garantijos suteikimas tėvams. „Pagal mūsų projektą, sutrumpinta darbo norma galės pasinaudoti asmuo, kuris anksčiau grįš iš vaiko priežiūros atostogų ir atsisakys vaiko priežiūros išmokos“, − kalbėjo V. Čmilytė-Nielsen.

Pristatydama projektą Seimo Pirmininkė pažymėjo, kad Lietuvoje vyrų ir moterų atlyginimo atotrūkis šiandien siekia 16 proc. „Ekspertų manymu, reikšmingos įtakos tam turi pertrauka, kurią dažnu atveju moteris turi karjeroje dėl motinystės, dėl vaiko priežiūros. Kai moteris grįžta į darbo rinką po vaiko priežiūros atostogų, joms tenka dėl darbo užmokesčio dydžio vytis kolegas vyrus ir labai dažnai tas procesas užtrunka iki pat pensijos. Šią problemą būtų galima spręsti efektyviau, kuriant teisinį mechanizmą, kuris skatintų grįžti anksčiau iš vaiko priežiūros atostogų į darbą, taip tiesiog sukuriant alternatyvą tiems, kurie norėtų ja pasinaudoti. Ir vienu iš tokių teisinių mechanizmų instrumentų ir galėtų būti mūsų siūloma sutrumpinta darbo norma“, − sakė parlamento vadovė.

Įstatymo projekto aiškinamajame rašte tvirtinama, kad toks teisinis reguliavimas paskatintų darbuotojus grįžti anksčiau į darbą, neprarandant kvalifikacijos ir ryšio su darboviete, o kartu leis veiksmingai prižiūrėti mažametį vaiką, taip pat tikimasi, kad 4 darbo dienų savaitei pasiteisinus viešajame sektoriuje ją savanoriškai pradės taikyti ir privataus sektoriaus subjektai.

Dabar galiojančiame Darbo kodekse nustatyta, jog darbuotojo darbo laiko norma yra 40 valandų per savaitę, nebent darbo teisės normos darbuotojui nustato sutrumpintą darbo laiko normą arba šalys susitaria dėl ne viso darbo laiko.

Pritarus projektui po pateikimo bendru sutarimu, toliau jis bus svarstomas pagrindiniu paskirtame Socialinių reikalų ir darbo komitete, papildomais – Biudžeto ir finansų ir Žmogaus teisių komitetuose. Prie šio klausimo svarstymo Seimo posėdyje planuojama grįžti gruodžio 14 d.

Šis pristatytas projektas yra vienas iš parlamento vadovės teikiamo vadinamo šeimų paketo projektų. Rugsėjo 23 d. Seimo Pirmininkė pristatė parlamentui iniciatyvą didesnėse valstybės institucijose įrengti vaikų valandinės priežiūros kambarius. Be to, šiandien ji taip pat Seimui pateikė svarstyti Pagalbinio apvaisinimo įstatymo pakeitimus, kuriais siekiama atsisakyti amžino embrionų saugojimo ir didinti valstybės finansavimą nevaisingumui gydyti.

Seimo Spaudos biuro inf. 

Taip pat skaitykite: