Nesenai paskelbtoje Europos Sąjungos narkotikų agentūros (EUDA) narkotikų vartojimo paplitimo ataskaitoje yra pabrėžiama, kad šiuo metu narkotinių ir psichotropinių medžiagų vartotojams prieinamos vis įvairesnės psichoaktyviosios medžiagos, kurios dažnai būna itin stiprios ir grynos arba siūlomos naujos jų formos, mišiniai ir deriniai. Susirūpinimą kelia stiprūs sintetiniai opioidai, kartais parduodami kaip padirbti vaistai arba maišomi su vaistais ir kitais narkotikais. Atkreiptas dėmesys, kad Europos narkotikų rinkoje sintetiniai opioidai iš esmės sudaro sąlyginai nedidelę dalį, tačiau reikšmingai dominuoja Baltijos šalių opioidų rinkoje, t.y. ir Lietuvoje.
Atsižvelgiant į sintetinių opioidų keliamas grėsmes visuomenės sveikatai ir žmonių gyvybei bei Tarptautinės narkotikų kontrolės tarybos (International Narcotics Control Board, INCB) siūlymą valstybėms apsvarstyti ir numatyti kontrolės priemones opioidams (222 medžiagos) ir benzodiazepinams (37 medžiagos), neturintiems teisėto panaudojimo, Departamentas ėmėsi iniciatyvos pritaikyti rinkos ribojimo priemones šioms medžiagoms ir taip sumažinti prieinamumą, pasiūlą bei galimybę jomis piktnaudžiauti.
Didžioji dalis šių medžiagų jau pateko į Narkotinių ir psichotropinių medžiagų sąrašus, patvirtintus Lietuvos Respublikos Sveikatos apsaugos ministro 2000 m. sausio 6 d. įsakymu Nr. 5, dėl nuo 2010 m. Lietuvoje galiojančio narkotinių ir psichotropinių medžiagų reglamentavimo, kuomet medžiagos į Narkotinių ir psichotropinių medžiagų sąrašus įtraukiamos ne tik individualiais pavadinimais, bet ir į darinių grupes, t.y. jeigu naujai nustatytos psichoaktyviosios medžiagos cheminė struktūra atitinka kurios nors vienos Narkotinių ir psichotropinių medžiagų sąrašuose esančios darinių grupės aprašymą, ji automatiškai pakliūva į šiuos sąrašus ir tampa kontroliuojama Lietuvoje.
Įvertinus šių naujų psichoaktyviųjų medžiagų keliamą riziką, Departamentas pasiūlė Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijai papildyti Narkotinių ir psichotropinių medžiagų sąrašus ir įtraukti 58 naujus opioidus ir benzodiazepinus, neturinčius teisėto panaudojimo, taip pat įtraukti dar 6 naujas psichoaktyviąsias medžiagas, nesenai identifikuotas Europos rinkoje.
Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2024 m. birželio 6 d. įsakymu Nr. V-620 Narkotinių ir psichotropinių medžiagų sąrašai buvo papildyti visomis 64 Departamento pasiūlytomis medžiagomis, t.y. šioms medžiagoms buvo pritaikytos rinkos ribojimo priemonės Lietuvoje (https://www.e-tar.lt/portal/lt/legalAct/d37a1370241911efbdaea558de59136c ).
Departamentas atkreipia dėmesį, kad dažnai vartotojai gali nežinoti, ką vartoja, todėl kyla didesnė grėsmė žmogaus sveikatai bei mirtinam apsinuodijimui.
Departamentas nuolat dalinasi informacija apie pavojingas medžiagas ar jų mišinius rinkoje ir ragina visuomenę būti atsargiems.
Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento inf.