Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) specialistų stebėsenos duomenys rodo - vasaros pabaigoje afrikinio kiaulių maro (AKM) atvejų skaičius naminių kiaulių laikymo vietose šokteli beveik dvigubai. Įprasta, jog rudenėjant vis daugiau gyventojų keliauja į miškus grybauti, uogauti, medžioti, tad tokiu būdu virusą į ūkius pernešdami ant rūbų, avalynės ir pan. VMVT primena kiaulių augintojams neprarasti budrumo, be išlygų laikytis biosaugos, stebėti savo gyvūnų sveikatą ir neleisti jokių pašalinių žmonių ar automobilių į ūkių teritorijas.  

Šiemet, birželį bei liepą, AKM jau buvo nustatytas 3 kiaulių ūkiuose. Židiniai užfiksuoti pietinėje Lietuvos dalyje: Marijampolės, Vilkaviškio ir Kalvarijos rajonuose. O laukinėje gamtoje šiemet AKM nustatytas jau daugiau nei 300 šernų dažniausiai Alytaus, Varėnos, Kaišiadorių, Elektrėnų, Trakų r. savivaldybėse, viso net 37 rajonuose.  

Tuo tarpu praėjusių metų liepos mėnesį buvo patvirtinta taip pat 3 AKM protrūkiai naminių kaulių ūkiuose. Tačiau jau rugpjūtį AKM pasireiškė 11 kiaulių ūkių, daugiausia pietvakarinėje Lietuvos dalyje: Šakių, Jurbarko, Vilkaviškio, Kelmės rajonuose.  Iš viso 2022 m. AKM buvo nustatyta 16 kiaulių ūkių, sunaikinta daugiau kaip 2 tūkst. kiaulių. 

AKM virusas kasmet suaktyvėja vasaros metu ir gali pasireikšti labai netikėtai. Todėl biologinio saugumo priemonių įgyvendinimas ūkiuose ir jų rutininis laikymasis turi išlikti prioritetiniu dalyku kiaulių augintojams.  

VMVT įspėja, kiaulių augintojus, taip pat ir medžiotojus, uogautojus, grybautojus, visus besilankančius miškuose kaip įmanoma vengti lankytis šernų susibūrimo, jų lankymosi vietose. Pastebėjus šerno gaišeną nedelsiant informuoti VMVT.  

Lietuvos kiaulių laikytojai raginami užtikrinti, kad kartu su kiaulėmis nebūtų laikomi iš laukų, ganyklų parginti gyvuliai, griežtai nešerti kiaulių žalia žole. Visas VMVT veterinarijos specialistų rekomendacijas dėl biologinio saugumo rasite čia

VMVT info.

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: