Reaguodama į skambučius iš kai kurių savivaldybių rinkimų komisijų apie raginimus rinkimuose dirbantiems žmonėms nedalyvauti Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) organizuojamuose mokymuose, VRK vertina ją kaip žalingą ir skuba  paneigti. 

„Šiuo metu yra gauti signalai iš dviejų savivaldybių apie vieno asmens bandymus įtikinti apylinkių rinkimų komisijų narius nedalyvauti specialiai jiems rengiamuose mokymuose apie balsavimo proceso organizavimą. Tai teikia pagrindo manyti, kad tokia veikla gali būti skirta sąmoningai kelti sumaištį rinkimų organizavimo procese“, - situaciją komentavo VRK pirmininkė Lina Petronienė. 

Šiuo metu VRK jau vykdo ir yra suplanavusi įvairių mokymų komisijoms per ateinančias savaites iki rinkimų. Mokymų metu pateikiamos instrukcijos apie balsavimo patalpų įrengimą, jų pritaikymą asmenims su negalia, išankstinio balsavimo ir balsavimo rinkimų dieną organizavimą, balsų skaičiavimo tvarką ir rezultatų suvedimą į VRK informacinę sistemą.

Tokiu atveju, kai komisijos nariai negali dalyvauti mokymuose, jiems yra suteikta galimybė peržiūrėti vaizdo medžiagą specialioje VRK mokymų platformoje, parsisiųsti mokymų metu pateiktas instrukcijas ir kitą svarbią su balsavimo organizavimu susijusią informaciją.  

Pasak VRK pirmininkės, išties stebina, kai atsiranda žmonių, kurie bando paveikti komisijas, kad šios žinios rinkimuose dirbantiems žmonėms yra nereikalingos ir nebūtinos žinoti, jie raginami sąmoningai nedalyvauti mokymo procese.

„Iš tiesų, labai svarbu, kad visos rinkimų procedūros būtų vykdomos tiksliai pagal Rinkimų kodeksą ir nustatytas tvarkas. Pagal ankstesniuose rinkimuose gautas stebėtojų ir partnerių pastabas matome, kad kartais detalėse pasiklysta, rodos, maži, bet iš tiesų labai svarbūs dalykai, kurie yra skirti užtikrinti rinkimų skaidrumą ir demokratiškumą.  Todėl pasinaudodama proga, norėčiau dar kartą pakviesti komisijų narius aktyviai dalyvauti mokymuose, gilinti žinias apie rinkimų procedūras. Turime visus įrankius, kad rinkimų dienomis komisijos būtų profesionaliai pasiruošę priimti rinkėjus ir sklandžiai suorganizuotų balsavimą, tad kviečiu skirti laiko tais įrankiais pasinaudoti, tapti rinkimų profesionalais ir išlaikyti rinkėjų pasitikėjimą“, - sakė Lina Petronienė.  

Iš viso organizuodami Respublikos Prezidento rinkimus, referendumą dėl pilietybės išsaugojimo ir rinkimus į Europos Parlamentą dirbs apie 15 tūkstančių rinkimų komisijų narių.

Respublikos Prezidento ir Europos Parlamento rinkimų ir Referendumo dėl pilietybės išsaugojimo metu rinkimų komisijos dirbs 60-yje Lietuvos savivaldybių ir 1895 rinkimų apylinkėse. Tai pat rinkimuose dirbs ir balsavimo komisijos, kurios organizuos balsavimą 52-ose Lietuvos diplomatinėse atstovybėse užsienyje.

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: