Likus kiek daugiau nei metams iki kitų metų rudenį vyksiančių Lietuvos Respublikos Seimo rinkimų, rugsėjo 11 d. Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) Seime pristatė esamos Seimo rinkimų apygardų ribų situacijos ir numatomų pokyčių kai kuriose apygardose projektą. 

VRK duomenimis, 14 Seimo rinkimų vienmandačių apygardų šiuo metu neatitinka Lietuvos Respublikos rinkimų kodekse numatyto leistino rinkėjų skaičiaus nuokrypio (10 proc.). Iš jų 7 buvo per mažos (Karšuvos, Nevėžio, Sėlos rytinė, Sėlos vakarinė, Vilkaviškio, Molėtų-Širvintų ir Deltuvos pietinė), o 7 – per didelės (Nemenčinės, Garliavos, Aleksoto-Vilijampolės, Medininkų, Naujosios Vilnios, Naujamiesčio-Naujininkų ir Mėguvos).

„Vienas iš pasiūlymų – sukurti naują rinkimų apygardą Vilniaus regione ir, turbūt, skaudžiausias pokytis – naikinti vieną rinkimų apygardą Šiaurės Rytų Lietuvoje. Ten, kur matome didžiausią rinkėjų skaičiaus sumažėjimą“, - renginio metu kalbėjo VRK pirmininkė Lina Petronienė. 

Pasak jos, „vienokie ar kitokie apygardų ribų pokyčiai palies 44 vienmandates rinkimų apygardas Lietuvos teritorijoje, o 26 apygardų ribos nesikeis“.  

Didžiausi pokyčiai Vilniaus ir Kauno regionuose ir Šiaurės Rytų Lietuvoje, kitur apygardų ribų pokyčiai yra gerokai mažesni ir susiję tik su rinkėjų skaičiaus svyravimu jose, tam, kad nebūtų peržengtos Rinkimų kodekse numatytos leistinos ribos.

VRK siūlomas 2024 m. Seimo rinkimų apygardų ribų projektas ČIA.

VRK informuoja, kad visi pasiūlymai dėl apygardų ribų keitimo laukiami el. pašto adresu apygarduribos@vrk.lt  Pasiūlymų pateikimo terminas – 2023 m. spalio 9 d. 
Seimo rinkimų apygardų ribų analizę VRK atlieka bendradarbiaudama su Vilniaus universiteto Geografijos ir kraštotvarkos katedra. Remiantis iš Lietuvos gyventojų registro gautais rinkėjų skaičiaus duomenimis, stebimi vienmandačių rinkimų apygardų rinkėjų pokyčiai ir atsižvelgiant į rinkėjų skaičių konkrečioje rinkimų apygardoje, valstybės teritorijos suskirstymą į vienmandates rinkimų apygardas per ankstesnius Seimo rinkimus ir administracinį teritorinį padalijimą, žiūrima, ar iki tol buvusios rinkimų apygardos netapo per mažos arba per didelės. 

VRK primena, kad vadovaujantis Rinkimų kodeksu, Lietuvos Respublikos Seimo rinkimams organizuoti ir vykdyti yra sudaroma viena daugiamandatė rinkimų apygarda, kurioje balsuoja visi turintys balsavimo teisę Lietuvos Respublikos piliečiai ir 71 vienmandatė rinkimų apygarda: 70 – Lietuvos Respublikos teritorijoje ir 1 – Pasaulio lietuvių vienmandatė apygarda. 

Artimiausi Lietuvos Respublikos Seimo rinkimai numatomi 2024 m. spalio 13 d. 

VRK inf. 

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: