Spartus energijos išteklių kainų augimas – ne tik Lietuvos ir Baltijos regiono problema. Vokietija, Prancūzija, Jungtinė Karalystė ir kitos šalys susiduria su dideliu kainų šuoliu. 

Kodėl Lietuvoje ir visoje Europoje drastiškai išaugo energijos išteklių kainos?

Dėl 2022 m. vasario 24 d. Rusijos Federacijos pradėtos karinės invazijos į Ukrainą susidarė neprognozuojamos geopolitinės aplinkybės ir situacija tarptautinėse energijos išteklių rinkose. Pažymėtina, kad rekordinis ir beprecedentis elektros ir gamtinių dujų kainos augimas ir svyravimai prasidėjo dar 2021 metų antroje pusėje ir buvo nulemti Rusijos vykdomos energetikos politikos bei sprendimų mažinti gamtinių dujų eksporto apimtį Europos Sąjungos valstybėms narėms ir mažiau pildyti Europoje esančias požemines gamtinių dujų saugyklas 2021–2022 metų žiemos sezonui.

Nuo 2022 m. balandžio Rusija sustabdė gamtinių dujų tiekimą, pradedant Lenkija ir Bulgarija, prisidengdama argumentu, kad šios valstybės nesutinka mokėti už dujas Rusijos rubliais, o pastaruoju metu sustabdytas ir tiekimas dujotiekiu „Nord Stream“ Vokietijai bei kitoms Europos Sąjungos valstybėms narėms.

Elektros, dujų, biokuro biržose kainos už energijos išteklius išaugo 2–3 kartus (biokuras nuo pernai pabrango 223 proc., elektra – nuo 223 iki 480 Eur už MWh).

Elektros kainų padidėjimą lėmė ir karšta vasara Europoje, kai buvo sumažinti elektros perdavimo linijų pajėgumai ir galimybė gauti pigesnės elektros iš kitų šalių.

Prancūzija, didžiausia elektros gamintoja Europoje, ir Vokietija ženkliai apribojo savo branduolinius reaktorius ir tapo elektros importuotojos.

Lietuvoje energijos išteklių gamybos pajėgumai itin maži – pasigaminame tik apie 25 proc. reikalingos energijos, taigi esame energijos išteklius importuojanti šalis.

Kokie Vyriausybės veiksmai?

Reaguodama į augančias energijos išteklių kainas, Vyriausybė imasi panašių priemonių kaip ir kitos ES valstybės narės – siekia didinti gyventojų pajamas, siūlo konkrečias priemones ir kompensavimo mechanizmus gyventojams ir verslui, kurie trumpuoju laikotarpiu padės sušvelninti energijos išteklių kainų šuolį, o žvelgiant į ateitį, leis pereiti nuo taršaus ir brangaus iškastinio kuro naudojimo prie atsinaujinančių energijos išteklių.

Dar balandį Vyriausybė paskelbė didžiausią Europoje pagal BVP dydį (2,26 mlrd. Eur) infliacijos pasekmių švelninimo ir energetinės nepriklausomybės stiprinimo pagalbos paketą gyventojams ir verslui.

Nuo 2022 m. liepos 1 d. pradėjo veikti 570 mln. Eur paramą numatanti priemonė, kurios tikslas – amortizuoti dujų ir elektros kainų augimą gyventojams, taip pat 90 mln. Eur vertės priemonė, skirta verslo energetinei transformacijai, siekiant persiorientuoti iš taršaus iškastinio kuro vartojimo į atsinaujinančių energijos išteklių vartojimą.

Siekiant didinti gyventojų pajamas, senatvės pensijoms padidinti papildomai skirta 67 mln. Eur, šalpos, valstybinėms pensijoms ir išmokoms vaikams – dar 72 mln. Eur.

Padidinus neapmokestinamąjį pajamų dydį (tam skirta 103 mln. Eur), augo asmenų, uždirbančių minimalųjį atlyginimą, pajamos.

Šiuo metu Vyriausybės priemonių pakete numatyta daugiau nei 700 mln. Eur pagalba verslui, investicijoms į energiją taupančius sprendimus, garantijoms ir paskoloms, taip pat daugiau nei 187 mln. Eur daugiabučių, visuomeninių ir NVO pastatų renovacijai, kompensacijoms ir dotacijoms.

Buitiniams elektros vartotojams iki metų pabaigos nustatyta iki 9 ct už kWh kompensacija, papildomai numatyta būstų šildymo sąskaitų kompensacija, nepriklausomai nuo šildymui naudojamo kuro rūšies (dujų, elektros, biokuro, mazuto, granulių), skiriant dar 30 mln. Eur būstų šildymui – tai leis 20–30 proc. daugiau žmonių pasinaudoti teikiama pagalba.

Buitiniams gamtinių dujų vartotojams iki metų pabaigos nustatyta 2,44 Eur/m3 kompensacija už dujas pagal suvartojimo kiekį.

Lietuvos Respublikos Vyriausybės kanceliarijos inf. 

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: