Azoto trąšų gamybos bendrovei „Achema“ pranešus, kad dalis darbuotojų bus priversti išeiti į prastovas, o 5 procentai jų bus atleisti, portalas jonavoszinios.lt sulaukia klausimų apie tai, ar išėjus iš darbo po prastovų, asmenims bus mokama mažesnė nedarbo socialinio draudimo išmoka (NSDI), nei darbą palikus prieš prastovas. Reaguojant į tai, susisiekta su ,,Sodra", kuri paaiškina, kaip apskaičiuojamas šios išmokos dydis. 

Pastovioji ir kintamosios dalys

Nedarbo socialinio draudimo išmoka skiriama tiems žmonėms, kurie sukaupė pakankamą nedarbo draudimo stažą – 12 mėnesių per pastaruosius 30 mėnesių iki užsiregistravimo Užimtumo tarnyboje dienos.

Nedarbo išmoka mokama devynis mėnesius. Ją sudaro pastovi ir kintamoji dalys. Pastovią nedarbo išmokos dalį sudaro 23,27 procento mėnesį, už kurį mokama nedarbo išmoka, galiojančios minimaliosios mėnesinės algos (MMA). Nuo šių metų sausio MMA yra 730 eurų, todėl pastovi nedarbo išmokos dalis lygi 169,87 euro.

Pajamos per 30 mėnesių

Anot ,,Sodros", apskaičiuojant kintamą nedarbo išmokos dalį įvertinamos gavėjo draudžiamosios pajamos, turėtos per 30 mėnesių, praėjusių iki užpraeito kalendorinio mėnesio pabaigos nuo bedarbio įsiregistravimo Užimtumo tarnyboje dienos.

,,Pavyzdžiui, jei žmogus įsiregistravo Užimtumo tarnyboje šių metų rugsėjo mėnesį, bus vertinamos jo draudžiamosios pajamos, turėtos 2020 metų vasario – 2022 metų liepos mėnesiais. Jei užsiregistruos Užimtumo tarnyboje šių metų gruodį, bus vertinamos draudžiamosios pajamos, turėtos 2020 metų gegužės - 2022 metų spalio mėnesiais", - paaiškino ,,Sodros" komunikacijos patarėja Malgožata Kozič.

Paprastai sakant, jei, tarkim, asmuo bus 4 mėnesius prastovose, kai jam bus mokama 40 proc. jo atlyginimo, tai jo draudžiamosios pajamos bus tas 40 proc. ir tai turės įtakos jo NSDI mažėjimui (lyginant su NSDI, kokį jis gautų dirbdamas už 100 proc. atlyginimą), o tiksliau - kintamosios dalies mažėjimui. 

Dydis keičiasi

Nedarbo išmoka mokama 9 mėnesius, tačiau jos dydis kas tris mėnesius keičiasi. Pirmus tris mėnesius kintamoji išmokos dalis sudaro 38,79 proc. asmens vidutinių mėnesio draudžiamųjų pajamų, ketvirtą – šeštą mėnesį – 31,03 proc., o septintą-devintą mėnesį – 23,27 proc. asmens vidutinių mėnesio draudžiamųjų pajamų.

Primename ir tai, kad kilus įvairiems klausimams dėl prastovų, ,,Achemos" profsąjunga ragina darbuotojus kreiptis į ją. Pažadėta, kad profsąjunga padės atlikti visus skaičiavimus, padėsiančius išvengti kuo daugiau nuostolių.

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: