A. Balutienės atsakas dėl situacijos Jonavos ligoninėje

A. Balutienės atsakas dėl situacijos Jonavos ligoninėje
LAP 07
2019-11-07 09:52 2019

Apie VŠĮ „Jonavos ligoninė“ ir jos finansinę duobę jau skelbta šių metų gegužės mėnesį. Vakar, lapkričio 6-ąją, Jonavos rajono savivaldybės Turto ir aplinkos apsaugos skyrius paviešino atnaujintą informaciją. Tvirtinama, kad VšĮ „Jonavos ligoninė" išlaidos jau trečius metus iš eilės viršijo pajamas. 

Minėto skyriaus vedėja Jolita Gumaniukienė komentavo, kad tokia situacija yra nenormali ir pražūtinga įstaigos veiklai. Jonavos rajono savivaldybės meras Mindaugas Sinkevičius dėl blogėjančios situacijos įstaigoje kaltino buvusią vadovę Aldoną Balutienę bei laukė jos situacijos vertinimo. Šiandien, lapkričio 7-osios rytą gautas ir A. Balutienės komentaras. Pateikiame visų minėtų asmenų komentarus.

Prabanga išleisti daugiau nei uždirbi 

„Prabanga išleisti daugiau nei uždirbi gali būti leistina tik trumpą laiką, lygiagrečiai įgyvendinant pajamas didinančias priemones bei optimizuojant struktūrą taip, kad ateityje bendros sąnaudos neviršytų bendrų pajamų. Tačiau ligoninės pajamos, lyginant 2019 ir 2017 m. devynis mėnesius, išaugo 593 tūkst. eurų, o vien darbo užmokesčio sąnaudos padidėjo 722,1 tūkst. eurų. Tokia situacija yra nenormali ir pražūtinga įstaigos veiklai“, - tvirtino Jonavos r. savivaldybės administracijos Turto ir aplinkos apsaugos skyriaus vedėja  Jolita Gumaniukienė.

Darbo užmokesčio kėlimas smogs kitu galu

„Profesinės sąjungos rašo, kad gavo papildomus 44 tūkst. eurų, tačiau nemato ar nenori matyti, kad ligoninės veiklos rezultatas – 300 tūkst. eurų nuostolis. Jonavos ligoninė yra antra pagal darbuotojų skaičių rajono įmonė, todėl neramu, kad ji balansuoja ant nemokumo ribos. Privačiame sektoriuje tokios įmonės vadovas, matyt, neišvengtų atsakomybės. Tačiau mes turime situaciją, kai „gerasis“ vadovas eilę metų per daug didino darbuotojams atlyginimus, nors pagal ligoninės finansinę padėtį reikėjo priimti kitokius sprendimus: optimizuoti struktūrą, plėsti veiklos apimtis.

Savivaldybė yra Jonavos ligoninės steigėja, tačiau jos veiklą finansuoja valstybė per ligonių kasas. Žinoma, savivaldybės indėlis yra labai reikšmingas, nes mes finansuojame ligoninės remontą, aplinkos ir prieigų tvarkymą, rūpinamės medicinos aparatūros atnaujinimu. Tačiau miestas nemoka atlyginimų. Tam yra skiriamos valstybės lėšos, kurias valdyti reikėjo atsakingai.

Dabartinė situacija ligoninėje susidarė dėl buvusio įstaigos vadovo (įstaigai minimu laikotarpiu vadovavo Aldona Balutienė) sprendimų. Nepamatuotas darbo užmokesčio kėlimas dabar smogs kitu galu, nes algos ne tik nebus didinamos, bet teks spręsti, kokių paslaugų ir darbuotojų reikia atsisakyti.

Aš tikiuosi, išgirsime ir buvusios vadovės A. Balutienės situacijos vertinimą“, - rašė Jonavos rajono savivaldybės meras Mindaugas Sinkevičius.

Aldonos Balutienės atsakas

„Viešojoje įstaigoje "Jonavos ligoninė" direktorės pareigose dirbau nuo 2013 metų rugpjūčio 1 dienos iki 2019 metų kovo 31 dienos.

Įstaiga teikia antrojo lygmens stacionarines ir ambulatorines paslaugas pagal sutartis su Kauno, Šiaulių, Panevėžio, Vilniaus ir Klaipėdos teritorinėmis ligonių kasomis bei taip pat pajamas gauna iš teikiamų mokamų paslaugų.

Pagal patvirtintus auditorių balansų duomenis 2016 ir 2017 metus įstaiga baigė teigiamu finansiniu rezultatu, 2018 metus baigė neigiamu finansiniu rezultatu.

Per 2014, 2015 ir 2016 metus pavyko išmokėti visas skolas ir gauti jau teigiamą finansinį rezultatą.

2013 metais įstaiga, man atėjus dirbti, turėjo 3,5 mln. litų (arba 1,13 mln. eurų) skolų ir buvo gilioje finansinėje duobėje. Per 2014, 2015 ir 2016 metus pavyko išmokėti visas skolas ir gauti jau teigiamą finansinį rezultatą.

Todėl nuo 2017 metų pradėta didinti darbo užmokestį, kuris buvo žymiai mažesnis už kitų rajoninių ligoninių atlyginimų vidurkį ir dalis gydytojų specialistų jau buvo išvykę dirbti į kitus rajonus ir miestus. Per šį laikotarpį buvo pasirašyta trišalė Sveikatos apsaugos ministerijos ir ligoninės profesinių sąjungų sutartis, trijų metų laikotarpiui, kurioje buvo numatyta, kad kasmet lėšas gautas iš paslaugų įkainio padidinimo, skirti darbo užmokesčio didinimui 10-15%, kad pasiekti Lietuvos rajoninių ligoninių darbo užmokesčio vidurkį.

Nuo 2017 metų pradėta didinti darbo užmokestį, kuris buvo žymiai mažesnis už kitų rajoninių ligoninių atlyginimų vidurkį

Taip pat reikia pažymėti, kad per laikotarpį 2013-2018 m. kelis kartus Vyriausybės nutarimais buvo didinamas minimalus darbo užmokestis, kurio padidinimui Sveikatos apsaugos ministerija lėšų neskyrė. Įstaiga turi 98 etatus, kurie yra su minimaliu darbo užmokesčiu, todėl minimu laikotarpiu reikėjo padidinti minimalų darbo užmokestį nuo 1000 litų (289 eurų)  iki 555 eurų tik iš įstaigos vidinių rezervų, kas buvo labai sunku įstaigai. Bet tai buvo privaloma padaryti.

2018 metais buvo patvirtinta nauja darbo apmokėjimo tvarka (pagal nurodytą Sveikatos apsaugos ministerijos metodiką), kuri įsigaliojo suderinus su įstaigos Stebėtojų taryba, gydytojų profesine sąjunga, slaugytojų profesine sąjunga ir medicinos darbuotojų profesine sąjunga. Todėl buvo persirašytos darbo sutartys su visais darbuotojais ir dalis darbuotojų, kurie turėjo ne etatines darbo sutartis, bet dirbo tik pagal faktines darbo valandas, su jais buvo pasirašyta etatinės darbo sutartys su tais pačiais atlyginimais. Todėl darbo užmokesčio fondo sumoje niekas nesikeitė, tik truputį padidėjo etatų skaičius.

2018 metais nuo spalio 1 dienos reikėjo padidinti darbo užmokestį vidutiniškai 15% pagal SAM nurodymą ir Sveikatos apsaugos ministro pasižadėjimą medikams. Apie tai buvo ne kartą informuotas steigėjas – Jonavos savivaldybė. Buvo paruoštas reorganizacijos planas, kurio tikslas buvo sumažinti išlaidas. Bet per visus 2018 metus nebuvo jokio politinio sprendimo nei Vyriausybės, nei Seimo lygmeniu, sprendžiant, kokio masto reorganizacijos turėtų įvykti rajono ar regiono ligoninėse, todėl jokių reorganizacijos veiksmų nebuvo imtasi.

Per mano vadovavimo įstaigai laikotarpį ligoninė siekdama gauti kuo daugiau pajamų išplėtė veiklą

Per mano vadovavimo įstaigai laikotarpį ligoninė, siekdama gauti kuo daugiau pajamų, išplėtė veiklą: buvo įkurtas atskiras slaugos ir palaikomojo gydymo skyrius, bei įvestos papildomos slaugos lovos terapijos skyriuose (viso atsirado 50 slaugos lovų, kurias pradėjo apmokėti Teritorinės ligonių kasos ir tai buvo papildomos nemažos lėšos). Taip pat buvo pradėtos atlikti sąnarių endoprotezavimo operacijos, teikiamos vaikų dienos stacionaro paslaugos, suaugusių dienos stacionaro paslaugos, gastroenterologo, kraujagyslių chirurgo paslaugos, bei išsiplėtė vaikų ankstyvosios korekcijos paslaugos.

Reikia pažymėti, kad teikiant įvairių profilių paslaugas 24 valandas per parą kasdien, yra privalomi įvairūs etatai ir privalomas jų kiekis paslaugoms nepertraukiamai užtikrinti, todėl ligoninės etatinė struktūra yra kontroliuojama Akreditacijos tarnybos prie Sveikatos apsaugos ministerijos ir pagal jos patikrinimus 2016 metais ir 2017 metais bei gautus nurodymus etatai buvo privalomai koreguoti.

Šiuo metu ligoninė jau 7 mėnesiai neturi vadovo, kas ypatingai neigiamai veikia kolektyvą ir nepriimami jokie svarbūs sprendimai - dėl to blogėja finansiniai rezultatai. Dėl tarybos nariams nežinomų priežasčių buvo sustabdytas vadovo skyrimo konkursas, kurį vykdė savivaldybė. Kas priėmė sprendimą nutraukti konkursą ir palikti ligoninę be vadovo - man nėra žinoma. Toks delsimas kiekvieną dieną gilina problemas ligoninėje“, - teigia Jonavos rajono savivaldybės tarybos narė Aldona Balutienė.

Anot Aldonos Balutienės, į ją, dėl papildomo komentaro, kreipėsi tik jonavoszinios.lt. 

 

Portalo jonavoszinios.lt informaciją skelbti, atgaminti, atkurti, reprodukuoti ar kitaip plagijuoti kitose visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose, be raštiško ar žodinio UAB "Jonavos žinios" sutikimo draudžiama. Visos teisės saugomos.

Panašūs straipsniai

Savivaldybės ragina apsaugoti gydytojus priemonėmis ir testavimu, o ne draudimais dirbti keliose įstaigose

Savivaldybės ragina apsaugoti gydytojus priemonėmis ir testavimu, o ne draudimais dirbti keliose įstaigose

Jei bus priimtas sprendimas uždrausti medikams dirbti keliose įstaigose, vidutinių ir mažesnių šalies rajonų gyventojai praktiškai liks be sveikatos priežiūros paslaugų. Tam, kad taip neatsitiktų, tereikia u...

Tyrimus koronavirusinei infekcijai nustatyti atlieka 12 laboratorijų

Tyrimus koronavirusinei infekcijai nustatyti atlieka 12 laboratorijų

Jau nuo praėjusio penktadienio Vilniaus universiteto (VU) Gyvybės mokslų centro laboratorija yra pasiruošusi atlikti koronavirusinei infekcijai (COVID-19) nustatyti reikalingus tyri...

Euro grupėje – bendras šalių ekonominis atsakas į COVID-19 krizę

Euro grupėje – bendras šalių ekonominis atsakas į COVID-19 krizę

Antradienį Euro grupėje bus siekiama susitarti dėl Europos Sąjungos (ES) papildomų veiksmų plano kovoje su COVID-19. Ekonominis atsakas apims suderintą krizės įveikimo strategiją bei įvairių finansavimo šalt...

Šoko scenarijai: didžiausias smūgis ekonomikai – šiemet, bankai sunkumus atlaikyti pasirengę

Šoko scenarijai: didžiausias smūgis ekonomikai – šiemet, bankai sunkumus atlaikyti pasirengę

Lietuvos ekonomika didžiausią smūgį dėl koronaviruso (COVID-19) protrūkio pajus šių metų antrąjį ir trečiąjį ketvirčiais. Tačiau, tinkamai suvaldžius viruso plitimą ir įgyvendinus ūkio stabilizavimo priemone...

Gegužės 12 d. Jonavos ligoninėje atnaujinamas planinių stacionarinių ir ambulatorinių paslaugų teikimas

Gegužės 12 d. Jonavos ligoninėje atnaujinamas planinių stacionarinių ir ambulatorinių paslaugų teikimas

Nuo 2020 m. gegužės 12 d. VšĮ Jonavos ligoninėje atnaujinamas planinių stacionarinių ir ambulatorinių (gydytojų specialistų konsultacijų, nėštumo patologijos dienos stacionaro, dienos chirurgijos ir ambulato...

Priimti visi pasiūlymai: kokią paramą gaus darbuotojai, darbdaviai ir prižiūrintys artimuosius

Priimti visi pasiūlymai: kokią paramą gaus darbuotojai, darbdaviai ir prižiūrintys artimuosius

Valstybėje paskelbus ekstremalią situaciją ir karantiną, Seimas ypatingos skubos tvarka priėmė pakeitimus, skirtus išsaugoti darbo vietas ir padėti gyventojams, kurie užvėrus dienos centrus turi rūpintis neg...

Jonavos ligoninės veikla po karantino

Jonavos ligoninės veikla po karantino

Informuojama, kad VšĮ Jonavos ligoninėje paslaugų teikimas yra atnaujintas visapusiškai, bet išlaikant maksimalų pacientų ir personalo saugumą, vengiant infekcijos plitimo. Atkreipiame dėmesį, k...

Gydantis gydytojas spręs, ar dėl koronaviruso testuoti į ligonines naujai guldomus pacientus

Gydantis gydytojas spręs, ar dėl koronaviruso testuoti į ligonines naujai guldomus pacientus

Nuo liepos 1 d., trečiadienio, naujai į ligonines planiniam gydymui guldomi pacientai dėl koronavirusinės infekcijos (COVID-19) bus tiriami kitaip. Tyrimas PGR metodu, t. y. imant t...

Ligoninės užkulisiai: „nematomas“ skyrius, be kurio stotų ligoninės darbas

Ligoninės užkulisiai: „nematomas“ skyrius, be kurio stotų ligoninės darbas

Nors daugeliui yra tekę lankytis ligoninėje, tik labai maža dalis žmonių patenka į jos sterilizacinę. Respublikinės Kauno ligoninės Centralizuotos sterilizacinės darbuotoja papasakojo, kaip vyksta darbas vie...

Sušauktas Jonavos Ekstremalių situacijų komisijos posėdis – tartasi dėl korona viruso

Sušauktas Jonavos Ekstremalių situacijų komisijos posėdis – tartasi dėl korona viruso

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Kauno departamento iniciatyva 2020 m. vasario 4 d. buvo organizuoti du pasitarimai naujojo korona viruso infekcijos valdymo klausimais Kauno apskrityje. Šiandi...

Rukloje vyks NATO priešakinių pajėgų bataliono vado pasikeitimo ceremonija

Rukloje vyks NATO priešakinių pajėgų bataliono vado pasikeitimo ceremonija 1

Vasario 6 d. Lietuvos didžiojo etmono Jonušo Radvilos Mokomajame pulke Rukloje (Jonavos r.) vyks NATO priešakinių pajėgų bataliono kovinės grupės rotacijos ir vadovybės pasikeitimo ...

Baltijos šalys, atvėrusios sienas viena kitoms, susitarimu įtvirtino, kaip keliausime

Baltijos šalys, atvėrusios sienas viena kitoms, susitarimu įtvirtino, kaip keliausime

Tęsdami glaudų bendradarbiavimą kovoje su koronavirusine infekcija (COVID-19), trijų Baltijos šalių – Lietuvos, Latvijos ir Estijos – sveikatos apsaugos ministrai sutarė dėl tolimesnių bendrų veiksmų. Numaty...

Minime Medicinos darbuotojų dieną: ko pandemijos metu vieni kitiems linki medikai?

Minime Medicinos darbuotojų dieną: ko pandemijos metu vieni kitiems linki medikai?

Šiuo metu apie medikus, besikaunančius su koronavirusu, rašoma daug: pandemija primena, koks svarbus yra jų darbas ir kokia trapi gali būti sveikatos sistema. Minėdami Medicinos dar...

Ieškoma galimybių plėsti tyrimų koronavirusinei infekcijai nustatyti apimtis

Ieškoma galimybių plėsti tyrimų koronavirusinei infekcijai nustatyti apimtis

Nacionalinei visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijai (NVSPL) pavesta įvertinti, ar dar keturios laboratorijos – UAB „Baltic Medics“, UAB „Diagnostikos laboratorija, UAB „Medic...

Medikai reikalauja nuversti A. Verygą ir griežtinti karantino sąlygas

Medikai reikalauja nuversti A. Verygą ir griežtinti karantino sąlygas 7

Lietuvos medikų sąjūdis išplatino pranešimą dėl ypatingai sudėtingos situacijos, susidariusios šiuo metu Lietuvoje dėl COVID-19 infekcijos. Lietuvos medikų sąjūdis (toliau – LMS)...

Policija pateikia nusikalstamumo grėsmių vertinimą ir patarimus žmonėms

Policija pateikia nusikalstamumo grėsmių vertinimą ir patarimus žmonėms

Lietuvos policija, reaguodama į pandemiją Lietuvoje ir visame pasaulyje, operatyviai perorientavo savo veiklą ir didesnį dėmesį skiria gyventojų sveikatos apsaugai, viruso plitimo mažinimui, savivizoliacijoj...