Koks yra endokrininės sistemos vaidmuo ir kaip ji veikia?
Endokrininės sistemos liaukos išskiria hormonus, kurie veikia organizmo procesus, įskaitant medžiagų apykaitą, augimą ir vystymąsi, emocijas, nuotaiką, vaisingumą ir lytinę funkciją, miegą, kraujospūdį. Pačių endokrininių liaukų veiklą kontroliuoja nervų sistema ir kraujyje esantys cheminiai receptoriai.
Skirtingų endokrininės sistemos dalių veikla ir reguliacija yra susijusi tarpusavyje. Todėl sutrikus funkcijai kurioje nors dalyje, gali būti paveikiamos ir kitos endokrininės sistemos dalys. Be to, yra tikimybė, kad išsiskirs per daug arba per mažai hormonų. Esant tokiam disbalansui, gali kilti sveikatos problemų, pavyzdžiui, padidėti svoris, pakilti kraujospūdis, pakisti miegas, nuotaika ir elgesys. Atsiradus hormonų pusiausvyros sutrikimui, reikėtų kreiptis į specialistus. Patyrę endokrinologai Kaune ir Vilniuje gali suteikti profesionalią pagalbą, esant įvairioms endokrininės sistemos problemoms.
Kokios liaukos sudaro endokrininę sistemą?
Endokrininės liaukos skiriasi savo dydžiu, forma ir vieta organizme. Kai kurios iš jų mažytės, vos žirnio dydžio, o didžiausia endokrininė liauka yra kasa, kurios ilgis siekia apie 16–22 cm. Smegenyse yra trys endokrininės liaukos: hipofizė (posmegeninė liauka), hipotolamas (pagumburio liauka) ir epifizė (kankorėžinė liauka). Kaklo srityje – skydliaukė ir prieskydinė liauka. Kitos svarbios endokrininės liaukos – antinksčiai, užkrūčio ir lytinės liaukos.
Kokius hormonus gamina endokrininės sistemos liaukos?
Hormonai yra cheminės medžiagos, kurias endokrininė sistema naudoja tam, kad siųstų pranešimus organams ir audiniams. Patekę į kraujotaką, jie keliauja į tikslinį organą ar audinį, kuris turi receptorius, atpažįstančius ir reaguojančius į hormoną. Keletas endokrininės sistemos gaminamų hormonų pavyzdžių yra: adrenalinas, kortizolis, estrogenas, testosteronas, insulinas, melatoninas, progesteronas, oksitocinas.
Kaip palaikyti sveiką endokrininę sistemą?
Sveikas gyvenimo būdas yra sveiko kūno, taip pat ir endokrininės sistemos, pagrindas. Siekiant palaikyti hormonų balansą, svarbu tinkamai maitintis, būti fiziškai aktyviems, atsisakyti žalingų įpročių, taip pat reguliariai lankytis pas sveikatos priežiūros specialistus. Galvojant apie sveikos endokrininės sistemos palaikymą, reikėtų atsižvelgti ir į šeimoje esančius cukrinio diabeto, skydliaukės sutrikimų ar policistinių kiaušidžių sindromo (PKS) atvejus. Labai svarbus tokių sutrikimų išsiaiškinimas ir savalaikis gydymas.
Kuo geriau pažinsime savo organizmą, tuo geriau galėsime juo pasirūpinti. O tai itin svarbu, norint būti sveikiems. Taigi, linkime, kad rūpinimasis savimi taptų įpročiu, leidžiančiu džiaugtis geresne savijauta ir dar labiau mėgautis gyvenimu.