Jonavos rajono savivaldybėje žmonėms su negalia užtikrinamos didesnės galimybės mokytis, dirbti ir savarankiškai gyventi bendruomenėje. Šiuos pokyčius atneša teikiamos asmeninės pagalbos paslaugos.  

Jonavos rajone asmeninės pagalbos teikėjas Jonavos rajono neįgaliųjų veiklos centras. 2022 m. balandžio mėn. duomenimis, paslaugos teikiamos 18 rajono gyventojų. Vidutiniškai žmogui paslaugos teikiamos 60 val. per mėnesį. 61 proc. paslaugų gavėjų –  moterys, 39 proc. – vyrai. Vyriausio amžiaus paslaugų gavėjui yra 89, o jauniausiam – 10 metų. Klientų negalios pobūdis labai įvairus – regėjimo, judėjimo, intelekto, jutimo ir kt. Pagal šiuos duomenis matyti, kad asmeninės pagalbos paslaugos individualizuojamos pritaikant paslaugų pobūdį prie kiekvieno žmogaus negalios pobūdžio ir paslaugų poreikio.

Asmeninę pagalbą klientui tiesiogiai suteikia asmeninis asistentas, kuris padeda žmogui su negalia ten, kur neįgaliajam pačiam sunku susitvarkyti. Skatinant savarankiškumą, teikiama pagalba namuose ir viešojoje aplinkoje, lydima į sveikatos priežiūros ir kitas valstybės ar savivaldybės institucijas, įstaigas, organizacijas, užimtumo įstaigas, darbą, laisvalaikio praleidimo vietą. Suteikiama pagalba judant įvairiais paviršiais, paruošiant stalo įrankius, juos pakeliant ir palaikant valgymo metu, planuojant  mitybą bei užmezgant ir palaikant socialinius santykius. Be visa to, padedama apsirengti ir nusiprausti. Taip siekiama užtikrinti neįgaliųjų savarankiškumo ir pasirinkimo laisvę, konfortiškumo jausmą.

Asmeninė pagalba, tai pagalba ne tik tiesiogiai paslaugas gaunančiam žmogui, bet ir netiesioginė – neįgaliųjų artimiesiems, kurie gali atsikvėpti, grįžti į darbo rinką.

Svarbu atkreipti dėmesį, kad asmeninis asistentas neteikia pagalbos, susijusios su mokymo, sveikatos priežiūros ar nepilnamečio asmens priežiūros procesu (neatlieka už asmenį buities ir namų ruošos darbų, nevykdo slaugytojo ar slaugytojo padėjėjo funkcijų, neatlieka mokytojo padėjėjo funkcijų ir pan.).

Paslaugas gaunantys žmonės teigia, kad su asmeninio asistento pagalba nelieka baimės nei į parduotuvę nueiti, nei kur nors nuvažiuoti, nei apsilankyti pas gydytojus, nei išeiti pasivaikščioti, todėl ir psichologiškai jaučiasi daug geriau – tampa ramesni, labiau pasitikintys savimi, net sveikata pagerėja!

Asmeninės pagalbos paslaugos yra mokamos. Jeigu neįgaliojo, kuriam reikalinga asmeninė pagalba, pajamos mažesnės nei 258 Eur, už asmeninę pagalbą jam mokėti nereikia. Jeigu pajamos didesnės, neįgalusis turėtų sumokėti ne daugiau kaip 20 proc. paslaugos kainos. Be to, asmeninės pagalbos teikimo kaštų ir neįgaliojo įmoka neturėtų viršyti 20 proc. jo pajamų.

Kiekvienas negalią turintis žmogus, kuriam reikia asmeninės pagalbos paslaugų, gali kreiptis į Jonavos rajono savivaldybės administracijos socialinės paramos skyrių  118 kab. (tel. 8 349 50032) ir teikti prašymus.

Jonavos rajono neįgaliųjų veiklos centro inf. 

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: