Aplinkos ir Energetikos ministerijų atnaujinto Nacionalinio energetikos ir klimato srities veiksmų plano 2021–2030 m. (NEKSVP) projektas derinimui su visuomene pratęsiamas iki rugsėjo 22 d. Šis dokumentas papildomai pateiktas konsultacijoms ir su Europos Komisija. Iš visuomenės gautas pastabas ministerijos nagrinės ir atsižvelgs atnaujinant šį dokumentą iki galutinio jo patvirtinimo 2024 m. birželio 30 d.

Šiame dokumente užfiksuoti ambicingi tikslai ir uždaviniai, kurių Lietuva sieks iki 2030 m., bei numatytos priemonės šiems tikslams pasiekti.

„Džiaugiamės, kad atnaujintas Nacionalinio energetikos ir klimato srities veiksmų planas sulaukė didelio visuomenės susidomėjimo – šiai dienai projektas buvo peržiūrėtas daugiau negu 800 kartų. Tai rodo mūsų piliečių didelį susidomėjimą bei pasirengimą prisidėti įgyvendinant ambicingus energetikos ir klimato tikslus. Norime, kad informacija pasiektų kuo daugiau suinteresuotų grupių, todėl nusprendėme terminą pratęsti. Šis papildomas laikas, kurį suteikėme derinimo procesui, leis mums sukurti geresnę strategiją, atspindinčią mūsų vertybes ir įsipareigojimus“, – sako aplinkos viceministras Kęstutis Šetkus.

2021 m. antroje pusėje  abi ministerijos inicijavo NEKSVP atnaujinimą. Šiam tikslui buvo įkurtos 5 dekarbonizacijos (transporto, žemės ūkio ir miškininkystės, pramonės, atliekų ir žiedinės ekonomikos bei energetikos) ir 3 energetikos (energijos vartojimo efektyvumo, vidaus rinkos ir mokslinių tyrimų, inovacijų ir konkurencingumo) darbo grupės. Darbo grupėse buvo pristatytos ir aptartos esamos priemonės, susitikimų metu socialiniai ir instituciniai partneriai pateikė apie 600 priemonių pasiūlymų. Po atliktos šių priemonių analizės, į papildomų priemonių sąrašą iš viso buvo įtraukta 80 priemonių.

Pasitelkus VšĮ Lietuvos energetikos agentūros ir Aplinkos apsaugos agentūros ekspertus, buvo atlikti priemonių modeliavimai. Jų rezultatas – su esamomis ir papildomomis priemonėmis bus pasiektas Lietuvai nustatytas 21 proc. iki 2030 m., lyginant su 2005 m. ŠESD sumažinimo tikslas. Taip pat bus pasiektas 70 proc. atsinaujinančių energijos išteklių bendrame galutiniame energijos suvartojime ir 100 proc. – elektros energijos suvartojime. Apskaičiuota, kad sektorių transformacijai bus skiriama 12 mlrd. viešųjų investicijų.

Atnaujinto NEKSVP projektas birželio–rugpjūčio mėn. pristatytas Aplinkos ministerijos bei Energetikos ministerijos darbo grupėse, visų susitikimų įrašus galima rasti Aplinkos ministerijos YouTube kanale, o skaidres ir kitą medžiagą – portale klimatokaita.lt.

Atnaujinto NEKSVP projektas yra teikiamas viešajai konsultacijai per e. pilietis platformą.

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: