Pavasariški orai vilioja pabėgti iš miesto ir pasimėgauti kaimo ramybe ir gamta? Tokiu atveju, gegužės 17–19 dienomis nepraleiskite galimybės apsilankyti akcijos „Atviros dienos kaime“ renginiuose. Įvairūs Lietuvos ūkiai, muziejai, dvarai, sodybos, bendruomenių centrai ir kiti objektai savo duris atvers lankytojams ir pasiūlys aibę įvairiausių pramogų. Nuo ekskursijų, edukacijų ir degustacijų iki išskirtinių pramogų. Norite paglostyti švelnią alpaką? Paskanauti tradicinės virtuvės patiekalų? O gal jus vilioja įmantrios degustacijos, išskirtinės edukacijos bei ritualai? Patikėkite, įdomių veiklų, akcijos dienomis, tikrai netrūks. 

Lankytojų lauks gyvieji ūkiai

Viešnagė kaime jums neatsiejama nuo pažinties su gyvūnais? Trokštate paglostyti mielą ožkytę, nusifotografuoti su alpaka ar pajodinėti žirgu? Turime puikią žinią – šiemet prie akcijos „Atviros dienos kaime“ prisijungia ne vienas gyvasis ūkis. Porą iš jų norime pristatyti. 

Štai, pavyzdžiui, gegužės 18 d. nuo 12 iki 18 val. svečių lauks Molėtų rajone įsikūręs „Alpakalnis“. Edukacijos metu lankytojai galės susipažinti su tvartelių gyventojais – alpakomis, povais, įvairių veislių vištomis, perliniais danieliais ir arkliukais. Gyvūnėlius bus galima glostyti ir maitinti. O „Alpakalnio“ šeimininkai žada atsakyti į visus rūpimus klausimus apie ūkio gyventojus. Beje, jeigu oro sąlygos bus palankios, nuo 15 val. vyks žygis su alpakomis (~2 km). Apsilankymo kaina – savanoriška. 

O štai Šiaulių rajone lankytojų lauks šeimos ūkis „Gamtos kišenėje“: „<...> esame mišrus ūkis ir auginame ne tik daržoves, bet ir pienines avytes, ožkytes, triušiukus, vištytes, lietuviškąsias vištines žąsis, antis, kalakutus, povą, turime ir poniukę Carlitą. O kur dar visi kiti smulkieji gyvūnėliai kaip šinšilos, degu, japoninės pelytės, žiurkėnas, žiurkės, ežiukas, žalčiukas, sraigės, jūrų kiaulytės, šinšilos“, – ūkio gyventojus vardina šeimininkai. Akcijos dienomis jie svečiams pasiūlys ne tik pažintį su gyvūnais, bet ir edukacijas, vaflių su namine uogiene degustaciją. Taip pat pristatys ūkyje vystomas veiklas: organizuojamas vaikų stovyklas, išvykas, edukacijas. Susidomėjote? Būtina išankstinė registracija.

Pasiūlys sudalyvauti išskirtiniuose ritualuose ir apeigose

Iniciatyvos „Atviros dienos kaime“ metu netrūks ir išskirtinių veiklų – ritualų ir apeigų. Ir ne tik tradicinių lietuviškų, bet ir... Indėniškų. Svečių lauks Klaipėdos rajone įsikūręs „Vinetu kaimas“ – aktyvaus laisvalaikio ir harmoningo poilsio vieta. Akcijos dienomis lankytojų lauks pažintis su Amerikos indėnų istorija ir kultūra. Bus pasiūlyta galimybė susipažinti su tradicine pirtimi inipi ir jos teikiama nauda – vyks prakaito apsivalymo ritualas. 

Ir tai dar ne viskas – Vinetu kaime gyvena daug gyvūnų: naminių paukščių, avių, ožkų, arklių. Svečiai galės su jais susipažinti, pamaitinti. O norintieji – netgi pajodinėti žirgais. Beje, čia pat esančioje užkandinėje pardavinėjami tradiciniai indėnų virtuvės patiekalai ir gėrimai – gal verta išbandyti? 

Jums labiau prie širdies mūsų kraštų apeigos? Tokiu atveju, gegužės 18 d. nuo 11:30 iki 19 val. apsilankykite sveikos gyvensenos sodyboje „Vabalynė“ (Šalčininkų raj.). Lankytojai bus kviečiami mokytis atrasti ir atpažinti valgomas ir gydomąsias žoleles bei augalus, tinkančius vantoms. Surinktos gamtos gėrybės keliaus į katilą ant laužo: „<...> virsime ir skanausime gardžią lapienę“, – šypsosi sodybos savininkai. Pasistiprinę svečiai bus kviečiami rišti vanteles ir pasinerti į apeigas dūminėje pirtyje. „Tiems, kas neskubės išvykti, pasiūlysime ramią nakvynę ir gardžius pusryčius prie bendro stalo“, – siūlo „Vabalynės“ šeimininkai. 

Kvies degustuoti įvairiausius skanėstus

Akcija „Atviros dienos kaime“ tiesiog neatsiejama nuo išskirtinių degustacijų. Kokių tik skanėstų šiemet savo svečiams nepasiūlys iniciatyvos dalyviai: nuo ūkyje užaugintos produkcijos iki... Svirplių.

Kazlų Rūdos savivaldybėje įsikūręs šeimos ūkis „Daržo bitės“ gegužės 18 d. lankytojus  kviečia atvykti į jų vienkiemį, pasibūti gamtoje, susipažinti su avytėmis, raibaplunksnėmis vištomis ir balsingomis antimis. Taip pat – tiesiai iš dirvos pasiskinti ir padegustuoti smidrų. Ūkio šeimininkai žada gardžius vėlyvuosius pusryčius, taip pat ir pietus – troškinį ir pyragą. Tiesa, reikalinga išankstinė registracija. 

Tradicinių valgių šiemet pasiūlys ir įvairūs bendruomenių centrai, pavyzdžiui, Stupurų kaimo bendruomenė, Panekelpių kaimas, Ritinių bendruomenės centras ir kt. O štai išskirtiniais skanėstais vaišins „TASTIK svirpliai“: „Ar pavasario dienos vis dar per daug ramios ir vienodos? Atrask kitokį laisvalaikį per patyrimines degustacijas“, – sako jie. 

Aktyviausia ir daugiausiai dalyvių į edukacinius renginius pritraukianti svirplių perdirbimo ir gamybos įmonė TASTIK akcijos dienomis žada pasidalinti unikalia patirtimi, kurią sukaupė per kelerius metus. Susitikimo metu svečiai galės pamatyti, kaip atrodo, kaip gyvena, kuo minta naminis svirplys. Taip pat – sužinoti, kaip vyksta gamybos procesas bei kada svirplys tampa unikaliu ir vertingu maisto produktu. 

Na, ir svarbiausia, vyks degustacija. Meniu – platus: nuo džiovintų svirplių, gardintų skirtingais prieskoniais, iki trapučių su užtepėlėmis, traškučių, baltyminių batonėlių. Intriguoja? Būtinai apsilankykite! 

Susitikti kvies menininkai ir amatininkai

Šiemet prie akcijos „Atviros dienos kaime“ prisijungia būrys amatininkų ir menininkų. Norite sužinoti apie tam tikro amato subtilybes? O gal patys svajojate išmokti kurti meno kūrinius? Tokiu atveju, renginio dienomis tikrai atrasite jums aktualių užsiėmimų.

Itin įdomios gamtos menų dirbtuvės vyks Saulėtųjų naktų sodyboje – kempinge (Joniškio r.). Lankytojai bus kviečiami susipažinti su žymios tarpukario grafikės Marcės Katiliūtės aistra – lino raižiniais – išbandyti tiek tradicines, tiek šiuolaikines lino raižinių technikas. „Dirbtuvių metu raižysime linoleumą, susikursime individualų spaudą, išmoksime juo spausti bei pasigaminsime atviručių, knygų skirtukų, etikečių ir kitų jaukių akcentų“, – pasakoja organizatoriai.

Gegužės 19 d. lankytojų lauks ir MB „Mobili meno mokykla“ bei Tradicinių amatų centras, Kauno rajono muziejaus filialas. Lankytojams bus pasiūlyta drauge su gidu susipažinti su  išskirtine Tradicinių amatų centro istorija ir ekspozicija. Vėliau, vyks „Mobilios meno mokyklos“ organizuojama edukacija „Kūrybinės odos dirbtuvės“. Jos dalyviai ne tik sužinos, kaip kuriami ir gaminami odos dirbiniai, bet ir patys galės susikurti praktišką daiktą ar suvenyrą. Medžiagos ir įrankiai bus suteikti. 

Ir tai – tik kelios iš „Atviros dienos kaime“ metu vyksiančių veiklų. Patikėkite, įdomybių tikrai netrūks: nuo pasyvaus poilsio gamtoje, iki aktyvių pramogų, edukacijų ir degustacijų, ekskursijų bei ritualų.

Daugiau informacijos apie akciją „Atviros dienos kaime“, šių metų dalyvius, bei registraciją į renginius rasite čia: 

https://www.atostogoskaime.lt/atviros-dienos-kaime

https://www.atostogoskaime.lt/lankytinos-vietos/atviros-dienos-kaime-dalyviai/

https://zum.lrv.lt/lt/ 

Projektui įgyvendinti skiriama iki 47 705,00 Eur (su PVM) dydžio parama su 90 proc. intensyvumu, iš jos Europos žemės ūkio fondo kaimo plėtrai lėšos sudaro iki 40 549,25 Eur, t. y. 85 proc. paramos sumos, ir Lietuvos valstybės biudžeto lėšos sudaro iki 7 155,75 Eur, t. y. 15 proc. paramos sumos.

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: