Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai (SADM) pranešus, kad planuoja plėsti jai priklausantį Pabėgėlių priėmimo centrą (PPC) Rukloje ir šalia įrengti laikiną konteinerių miestelį nelegaliems migrantams, kurių čia apsigyventų apie 500, nuošalyje neliko ir Jonavos rajono savivaldybė, geranoriškai minimam centrui pasiūliusi savo paramą, nors to ir neprivalo daryti.

Trūksta koordinavimo ir komunikacijos

Vakar, rugpjūčio 9-ąją, rajono savivalda savo iniciatyva surengė pasitarimą, į kurį pakvietė įstaigų atstovus, pradėsiančius dirbti su į Ruklą naujai atvykstančiais užsieniečiais. Anot Jonavos rajono savivaldybės mero pavaduotojos Birutės Gailienės, sprendžiant dėl nelegalių migrantų antplūdžio susidariusią ekstremalią situaciją,  trūksta koordinavimo ir komunikacijos, pasigendama aiškaus plano tiek iš SADM, tiek iš Ruklos PPC, kuris yra pavaldus minimai ministerijai ir turėtų prisiimti visus koordinavimo veiksmus.    

„Jau šiandien Ruklos pabėgėlių priėmimo centre gyventojų skaičius yra išaugęs, dalis jų yra nelegalūs, laikomi "neįleistais į Lietuvos teritoriją",  ir negali laisvai išeiti už centro teritorijos ribų. Veiksmų ir procesų koordinavimas, pagrindinė atsakomybė dėl nelegalių migrantų apgyvendinimo ir įsikūrimo tenka Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai bei šiai ministerijai pavaldžiam Ruklos PPC. Tačiau iki šiol mes pasigendame šios įstaigos iniciatyvos. Tarpinstitucinį susitikimą surengėme savo iniciatyva vakar, kuriame dalyvavo savivaldybei pavaldžių (ir ne tik) įstaigų - sveikatos, švietimo, socialinės srities, vaiko teisių ir kt. atstovai bei Ruklos PPC vadovė su palyda.

Tiesą sakant, susitikimas buvo nelengvas. Dalykine prasme jis nebuvo itin konstruktyvus. Aš suprantu Ruklos PPC darbuotojų įtampą, tačiau pasigedau aiškaus veiksmų plano, konkretaus matymo, kaip vyks procesai, aiškios žinios savivaldybei ko reikės iš mūsų. Dabar jaučiamas tam tikras chaosas“, - dėstė mero pavaduotoja Birutė Gailienė.    

Iš Ruklos PPC tikimasi greitesnės reakcijos

Jonavos rajono savivaldybė krizinių situacijų valdyme turi sukaupusi patirties - ją įgijome valdant koronaviruso plitimą mūsų rajone, kuomet atsiradus nenumatytoms aplinkybėms teko išmokti tam tikras pamokas, priimti sprendimus, kad būtų galima imtis reikiamų veiksmų čia ir dabar, teigia B. Gailienė. Anot mero pavaduotojos, to tikimasi ir iš Ruklos PPC administracijos.  

„Mes nenorime netikėtumų, esame pasiruošę suteikti pagalbą Ruklos pabėgėlių priėmimo centrui ir "namų darbus" iš savo pusės darome, tačiau turi būti labai aiškus dialogas, kurio šiai dienai dar nėra. Jau dabar jaučiamas mūsų sveikatos, socialinės srities sistemų apkrovimas, gali būti, kad tą rudenį pajus ir švietimo sistema. Tikimės konstruktyvesnio bendravimo. Taip, savivaldybė pasirengusi atlikti savo veiksmus, bet to tikimės ir iš Ruklos Pabėgėlių priėmimo centro, kuris yra pavaldus ministerijai“, - akcentuoja Birutė Gailienė.

Tai nėra profesionalu

Ruklos Pabėgėlių priėmimo centras Jonavos rajone veiklą vykdo jau 25 – erius metus, todėl užsieniečių priėmimas nėra naujiena, tačiau atplūstantis naujas pabėgėlių per Baltarusiją srautas kelia naujų iššūkių.

„Suprantama, kad įstaigą šiandien iš vėžių išmuša pabėgėlių kiekis. Vienok, mes geranoriškai norime komunikuoti, padėti, tačiau tiesa ir tai, kad su mumis bendraujama iš pozicijos „jūs privalot, o jei nedarote taip, kaip mes norime, tuomet eikit po velnių ir nereguliuokite mums“. Tai nėra profesionalu, bet tikiuosi, kad vis tik pavyks rasti bendrą sutarimą“, - po vakar vykusio pasitarimo šiandien pasakojo mero pavaduotoja.

Pabėgėlių priėmimo centras– biudžetinė įstaiga, kurios savininko teises ir pareigas įgyvendina Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerija, o Jonavos rajono savivaldybės administracija bent jau šiame etape tik įpareigota savo savivaldybės teritorijoje esantiems užsieniečiams, neteisėtai kirtusiems LR valstybės sieną, užtikrinti sveikatos priežiūros paslaugų teikimą.  Tai, anot Birutės Gailienės, aiškiai aprašyta  valstybės lygio ekstremaliosios situacijos operacijų vadovo sprendime, kurį ir vykdo rajono valdžia, tačiau bet kuris kitas procesas teikiant kitą, savivaldybei tiesiogiai nepavestą pagalbą turi būti aiškiai aptartas tarpinstitucinio bendradarbiavimo metu, kurio šiai dienai pasigendama.

„Bendradarbiavimas turi vykti su aiškiu, geranorišku požiūriu vienas į kitą, iš telkimo, vienijančios lyderystės pozicijos, o ne iš pozicijos, kad savivaldybė turi/privalo aptarnauti Ruklos pabėgėlių priėmimo centrą. Pabėgėlių krizė - visos valstybės reikalas, ir jis neturi visu savo svoriu būti perkeltas ant savivaldos pečių“, - teigia pašnekovė. 

Antradienį Seimui susirinkus į neeilinę sesiją taipogi spręsti su nelegalių migrantų krize susiję klausimai. Siekiant užtikrinti efektyvų šiuo metu susiklosčiusios ekstremaliosios situacijos valdymą ir likvidavimą bei operatyvų reikalingų sprendimų priėmimą  Seimas ypatingos skubos tvarka svarstys  Fizinio barjero Lietuvos Respublikos teritorijoje prie Europos Sąjungos išorės sienos su Baltarusijos Respublika įrengimo įstatymo projektą Nr. XIVP-753, kuriuo sudaromos teisinės, finansinės ir organizacinės sąlygos operatyviam fizinio barjero mūsų šalies teritorijoje prie sienos su Baltarusijos Respublika įrengimui.

Portalo jonavoszinios.lt informaciją skelbti, atgaminti, atkurti, reprodukuoti ar kitaip plagijuoti kitose visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose, be raštiško ar žodinio UAB "Jonavos žinios" sutikimo draudžiama. Visos teisės saugomos.

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: