Krašto apsaugos ministerija baigia pėstininkų kovos mašinų „Vilkas“ įsigijimo pirmąjį etapą. Planuojama, kad vasarą Lietuvą pasieks paskutinės 23 pirmuoju etapu Lietuvos kariuomenei perkamos pėstininkų kovos mašinos.   

Lietuvai jau yra perduota didžioji dalis „Boxer“ platformos pėstininkų kovos mašinų: jomis pilnai aprūpintas Lietuvos kariuomenės pėstininkų brigados „Geležinis Vilkas“ Algirdo pėstininkų batalionas, o visos likusios Birutės ulonų batalionui skirtos mašinos pasieks Lietuvą vasarą. 

Visos Lietuvoje esančios pėstininkų kovos mašinos veikia be jokių naudojimo apribojimų ir yra intensyviai naudojamos pratybų metu. Į visas mašinas bus įdiegta atnaujinta programinė įranga. Naujoji programinė įranga jau parengta, šiuo metu atliekami paskutinieji jos dokumentavimo darbai, planuojamas jos įdiegimas į mašinas ir veikimo patikrinimas. 

„Nusprendę įsigyti ginkluotės sistemą, kurios rinkoje iki šiol nebuvo, mes turėjome suprasti ir įvertinti galimas rizikas. Dabar galime pasidžiaugti, kad intensyvaus Lietuvos bendradarbiavimo su Vokietijos ir Izraelio įmonėmis bei sutartį administruojančiomis organizacijomis dėka į mūsų šalį yra tiekiamos mašinos be jokių naudojimo apribojimų“, – sako krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas. 

Pėstininkų kovos mašinas „Vilkas“ gamina Vokietijos konsorciumas ARTEC. Pagal Lietuvos kariuomenės reikalavimus sukonstruotose mašinose sumontuoti Izraelio gamybos ginkluotės bokšteliai, jos apginkluotos JAV gamintojo 30 mm patrankomis MK-44S ir Izraelio gaminamomis prieštankinėmis raketomis „Spike LR“. Jose taip pat integruota kita specializuota įranga ir elektroninės sistemos. Sutarties įgyvendinimą vykdo ir prižiūri bendradarbiavimo ginkluotės srityje tarptautinė jungtinė organizacija OCCAR.  

Jau pernai prasidėjo derybos dėl pėstininkų kovos mašinų antrojo įsigijimo etapo. Krašto apsaugos ministerija planuoja Lietuvos kariuomenei papildomai nupirkti dar daugiau kaip 120 „Boxer“ pėstininkų kovos mašinų. Reikiama įsigijimo informacija yra pateikta OCCAR organizacijai ir aptariama su ARTEC. Gynybos resursų agentūra prie Krašto apsaugos ministerijos šiuo metu laukia ARTEC komercinio pasiūlymo, kurį gavus bus pradėta nauja derybų fazė. 

„Sprendimas dėl antrojo „Vilkų“ įsigijimo etapo buvo priimtas gavus karinį patarimą, atlikus rinkos analizę ir įvertinus alternatyvias platformas bei jų išlaikymo išlaidas. Išanalizavus rinkoje esančią pasiūlą ir Lietuvos kariuomenės poreikius buvo nuspręsta pasilikti prie „Boxer“ platformos“, – sako ministras A. Anušauskas. 

Į naujųjų mašinų „Vilkas“ gamybą ketinama įtraukti ir Lietuvos pramonės įmones. Šiuo metu yra derinamos pozicijos su Vokietijos gamintojais „Rheinmetall“ ir „Krauss-Maffei Wegmann“ dėl Lietuvos pramonės įsitraukimo dydžio ir turinio. Yra tariamasi ne tik dėl  Lietuvos įmonių dalyvavimo „Boxer“ gamyboje, bet ir dėl platesnio jų bendradarbiavimo įeinant į Vokietijos gamintojų tarptautines tiekimo grandines. 

Planuojama, kad antrojo pėstininkų kovos mašinų įsigijimo etapo sutartis gali būti parengta ir pasirašyta jau šį rudenį.

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: