Penktadienį susitikę aplinkos ministras Simonas Gentvilas ir Policijos generalinis komisaras Renatas Požėla susitarė dėl veiklos plano, kaip stiprinti aplinkosauginių nusikaltimų tyrimus ir siekti, kad už tokias veikas atsirastų baudžiamumas. Taip pat artimiausiu metu planuojama surengti bendrų Aplinkos apsaugos departamento ir Lietuvos policijos operacijų.

Susitikimo metu buvo identifikuota, kad stringa aplinkosaugos ir policijos pareigūnų bendradarbiavimas, informacija apie aplinkosaugininkų vykdomus tyrimus nepakankamai operatyviai perduodama policijos pareigūnams.

„Su Policijos generaliniu komisaru buvo sutarta dėl aktyvesnio bendradarbiavimo būtinumo, ką rodo ir  aplinkosauginių veikų tyrimų statistika. Policija per metus ištiria daugiau nei 14 tūkst. nusikalstamų veikų, iš kurių tik 20 yra aplinkosauginio pobūdžio. Tai labai maži skaičiai. Nebaudžiamumas aplinkosauginiame sektoriuje egzistuoja ir tam reikia užkirsti kelią. Svarbu, kad į tyrimus įsijungtų ir kitos institucijos. Aptarėme, kaip greičiau identifikuoti aplinkosauginius nusikaltimus ir anksčiau numatyti, kad jų masto lygis reikalauja ir kitų institucijų įsitraukimo. Reakcija turi būti greita, o pažeidėjai identifikuojami iš anksto“, – po susitikimo pabrėžė Simonas Gentvilas.

Taip pat atkreiptas dėmesys, kad policijos pareigūnams reikia aplinkosauginių mokymų. Sutarta, kad Lietuvos kriminalinės policijos biuras skirs didesnį dėmesį aplinkosaugos nusikaltimams, o Aplinkos apsaugos departamentas pasidalins su jo darbuotojais aplinkosauginių nusikaltimų specifika ir niuansais.

„Šiandien įvyko labai pozityvus susitikimas, kurio metu nusimatėme glaudesnio bendradarbiavimo kryptis tiek su ministerija, tiek su aplinkosaugininkais. Mes tiriame 94 proc. Baudžiamojo kodekso straipsnių, todėl aplinkosauginiai nusikaltimai taip pat yra mūsų dispozicijoje. Aplinkosaugininkai pateiks grėsmių vertinimą, įvardins, kur slypi didžiausios problemos. O Lietuvos policija įsipareigoja perteikti geriausią patirtį, kaip mes konstruojame grėsmių vertinimą, kokia yra reagavimo į įvykius sistema. Informacijos gavimo greitis turi labai didelę įtaką tyrimo sėkmei“,  – įvardijo Policijos generalinis komisaras Renatas Požėla.

Susitarta, kad Aplinkos apsaugos departamentas pateiks policijai teritorijų, kurias reikia atidžiau stebėti dėl didesnės aplinkosauginių pažeidimų grėsmės, žemėlapį. Be to, bus buriama ekspertų darbo grupė iš Lietuvos kriminalinės policijos biuro ir Aplinkos apsaugos departamento atstovų, ji sudarys veiklos planą ir modelius, kaip veikti tiriant aplinkosauginius pažeidimus.

„Numatome plačiau taikyti slaptas pirkimų procedūras. Pažeidėjai neturi būti ramūs, kad jiems nebus paskambinta ir nebus pasitelkti slaptieji pirkimai, o tam būtinas įvairių institucijų bendradarbiavimas. Vienas Aplinkos apsaugos departamentas to negalėdavo atlikti“, – sakė aplinkos ministras.

Artimiausiu metu aplinkos ministras taip pat teiks Seimui įstatymų pataisas, kuriomis bus siekiama sustiprinti valstybinės aplinkosaugos kontrolės pareigūnų įgaliojimus atliekant tyrimus, kad jiems nereikėtų dėl kiekvienos smulkmenos kreiptis į policiją ir ieškoti kitų institucijų pagalbos. Siekiama, kad aplinkos apsaugos inspektoriams būtų suteikti įgaliojimai lengviau patekti į patalpas, stabdyti automobilius, ir pan.

Spaudos konferencijos įrašą galite peržiūrėti čia.

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: