Balandžio 26 d. vidurdienį Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento (PAGD) vykdyto perspėjimo ir informavimo sistemos patikrinimo metu šalyje gaudė 849 sirenos. Planuojama sistemingai atnaujinti ir plėsti sirenų tinklą visoje šalyje.   

„Šį kartą perspėjimo sistemos patikrinimas buvo visai kitoks – žmonės aktyviai reagavo, jiems buvo ne vis vien, ar sirenos girdimos, ar gavo perspėjimo pranešimus į mobiliuosius  telefonus. Civilinės saugos specialistai fiksavo labai daug grįžtamojo ryšio. Tai rodo mūsų pasikeitusį požiūrį į galimas grėsmes ir savo bei artimųjų saugumą bei pasikeitusį požiūrį į civilinę saugą iš esmės“, – sako Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento direktoriaus pavaduotojas Mindaugas Kanapickas.

Šiuo metu Lietuvoje perspėjimo sirenų tinklą sudaro 937 sirenos. Preliminariais (naujausiais) duomenimis, patikrinimo metu iš jų suveikė 849 – t. y. 91 proc. visų sumontuotų sirenų. 88 sirenos nesuveikė dėl įrangos gedimų ar elektros tiekimo sutrikimų.

M. Kanapicko teigimu, perspėjimo ir informavimo sistemos patikrinimai atliekami, kad būtų nustatytos sistemos trikdžių priežastys, taip pat, kad atkreiptų gyventojų dėmesį į saugumą, todėl labai svarbus gyventojų reagavimas.

Gyventojai, negavę pranešimų į mobiliuosius telefonus ar negirdėję visų sirenų, vis dar labai kviečiami bendradarbiauti ir užpildyti anketą  http://bitly.ws/Dxmc – pažymėti mobiliojo ryšio operatorių, buvimo vietą. Surinktų duomenų pagrindu specialistai galės efektyviau atlikti tobulinimus.

Taip pat labai svarbu dar kartą peržiūrėti savo ir artimųjų mobiliųjų telefonų nustatymus, nes perspėjimo pranešimai yra siunčiami visiems mobiliojo ryšio vartotojams, kurie savo telefonuose yra nusistatę perspėjimo pranešimų priėmimo funkciją. Informacija, kaip tai padaryti, skelbiama – https://lt72.lt/?page_id=1982

Pasak PAGD direktoriaus pavaduotojo, perspėjimo sirenomis siekiama padengti visą šalies teritoriją, nuosekliai plečiamas jų tinklas. Pagal Norway grants finansuojamą projektą „Lietuvos išankstinio perspėjimo apie branduolinį pavojų sistemos vystymas“ yra sudaryta sutartis dėl 197 sirenų įsigijimo, taip pat papildomai startuojama su nauju pirkimu (sudarant preliminarią sutartį dėl 500  sirenų).

Gyventojų perspėjimo sistemą sudaro ne tik centralizuotai veikiančios sirenos, trumpieji perspėjimo pranešimai gyventojams į  mobiliuosius telefonus, bet ir rekomendacijų iškilus grėsmei teikimas per Lietuvos nacionalinį radiją ir televiziją, kitas regionines ir vietines radijo stotis. Perspėjimo sirenų ir pranešimų tikslas – užtikrinti, kad iškilus grėsmei gyventojai laikui įsijungtų įrenginius, gautų visą reikiamą informaciją.

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: