Aplinkos ministerija planuoja papildomai skirti 2 mln. eurų valstybės biudžeto lėšų savivaldybėms ir regioniniams atliekų tvarkymo centrams namudinio kompostavimo priemonėms įsigyti. Įgyvendinus projektus bus papildomai sukompostuota apie 3,4 tūkst. tonų biologinių atliekų per metus.

Finansavimas skiriamas pagal pažangos priemonę „Skatinti atliekų perdirbimą ir antrinių žaliavų naudojimą“. Aplinkos projektų valdymo agentūra artimiausiu metu skelbs kvietimą šiai paramai.

Parengtas ir teikiamas derinti finansavimo sąlygų aprašas veiklai „Namudinio kompostavimo plėtra“ numato, kad savivaldybių administracijoms gali būti skiriama ne daugiau kaip 50 tūkst. eurų, o jei projektą įgyvendins regioninis atliekų tvarkymo centras – ne daugiau kaip 50 tūkst. eurų kiekvienai konkretaus regiono savivaldybės administracijai. Didžiausia galima projekto veiklos finansuojamoji dalis – 100 proc. visų tinkamų finansuoti projekto išlaidų. Projektai turės būti įgyvendinti iki 2026 m. lapkričio 1 d.

Atliekų pagrindų direktyvoje nustatyta pareiga Europos Sąjungos valstybėms narėms nuo 2024 metų biologines atliekas (žaliąsias ir maisto atliekas) atskirti susidarymo vietoje ir rinkti atskirai arba kompostuoti namų ūkiuose.

Iki 2030 m. Lietuva Jungtinėms Tautoms yra įsipareigojusi sumažinti maisto atliekų kiekį 50 proc.

Pagal Valstybinį atliekų prevencijos ir tvarkymo 2021-2027 m. planą, savivaldybės iki 2024 m. turi aprūpinti namų ūkius biologinių atliekų surinkimo priemonėmis urbanizuotose vietovėse, kuriose yra daugiau nei 2 tūkst. gyventojų arba užtikrinti kompostavimą šių atliekų susidarymo vietose.

Iki šiol jau įrengta daugiau nei 71 tūkst. maisto atliekų konteinerių ir virš 46 tūkst. kompostinių. Šių priemonių įsigijimui jau buvo skirta ES ir valstybės biudžeto parama – 8,3 mln. eurų.

Tinkamas maisto atliekų tvarkymas ypatingai svarbus, nes gautas kompostas yra kokybiška trąša ir gali būti naudojamas gyventojų ūkyje augalų tręšimui bei žemės gerinimui.

Su finansavimo sąlygų aprašu „Namudinio kompostavimo plėtra“ galima susipažinti Teisės aktų informacinėje sistemoje (TAIS), pastabas ir pasiūlymus teikti iki rugpjūčio 9 d.

Aplinkos ministerijos inf. 

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: