Savivaldybių priešgaisrinių gelbėjimo pajėgoms skelbiant, kad Vyriausybės pateiktame kitų metų valstybės biudžeto projekte numatytas finansavimas net neleis užtikrinti sklandaus algų apmokėjimo gaisrininkams, viena Seimo opozicinė partijos frakcija pabrėžia, kad tokia situacija yra visiškai nenormali ir ragina didinti savivaldybių ugniagesiams skiriamas lėšas. 

Seimo nariai Eugenijus Sabutis ir Kęstutis Vilkauskas užregistravo pasiūlymą 2023 metų biudžete numatyti trūkstamus 2,4 mln. eurų savivaldybių ugniagesių darbo užmokesčiui ir būtiniausiai apsaugos įrangai įsigyti.

Seimo narys E. Sabutis teigia, kad Vyriausybės sprendimai kelia nerimą, o jų vykdymas – neapgalvotas. „Viena ranka duoda, o kita atima. Valdantieji patys nusprendė nuo kitų metų didinti minimalų atlyginimą bei pareiginės algos bazinį dydį, o reikiamų finansų tam nenumatė“, − sako parlamentaras.

Šis pajamų kėlimas, jo teigimu, palies ir savivaldybių ugniagesius. „Atlyginimai keliami, tačiau užmirštama numatyti reikiamas lėšas padidintoms ugniagesių algoms mokėti. Vyriausybė sprendimus jau priėmė, tačiau įsipareigojimų vykdyti nenori. Tas puikiai matosi iš pateikto biudžeto, ten papildomų lėšų nenumatyta“, – sako E. Sabutis.

Arčiausiai nelaimės vietų esančius savivaldybių ugniagesius, pasak Seimo nario, vėl norima palikti biudžeto paraštėse.

„Savivaldybių priešgaisrinė apsauga yra valstybės priskirta funkcija, todėl ir finansavimas turėtų būti skiriamas iš valstybės biudžeto, o nebandyti lėšų trūkumą rasti ir taip ribotuose savivaldybių biudžetuose. Šiuo metu dar trūksta 2,4 mln. eurų. Taigi Vyriausybė turėtų nebežaisti keistų žaidimų ir numatyti finansavimą ugniagesiams, kad šie įsipareigojimai nenugultų tik ant savivaldybių pečių“, – pabrėžė E. Sabutis.

Tuo tarpu Seimo narys K. Vilkauskas apgailestauja, kad valdžia vis dar deramo požiūrio į didžiausią visuomenės pasitikėjimą turinčią tarnybą nerodo. Vidaus reikalų ministerijos visiškai nepagrįsti norai naikinti savivaldybėse veikiančias priešgaisrines tarnybas prijungiant jas prie Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento (PAGD), jo teigimu, tik pablogins daugumos ugniagesių gelbėtojų darbo sąlygas visoje šalyje, o šios ministerijos stumiamas centralizavimo modelis neleis greitai ir efektyviai reaguoti į iškilusias grėsmes gyventojams.

„Šis biudžeto projektas labai gerai atspindi VRM nusiteikimą prieš savivaldybių ugniagesius. Finansavimas nepakankamas, juo visiškai nesprendžiamos ne tik atlyginimo išmokėjimo klausimas, bet ir įsisenėjusios problemos“, − pastebi K. Vilkauskas.

Pasak parlamentaro, prašoma suma būtų skirta tik būtiniausiems poreikiams – atlyginimui išmokėti ir gyvybiškai svarbioms apsaugos priemonėms nusipirkti. „Visų problemų, su kuriomis susiduria ugniagesiai, šia suma neišspręsime. Kalbame tik apie minimalius poreikius. Deja, net jų valdančioji dauguma nenori spręsti“, – teigė parlamentaras.

Pasak Seimo nario K. Vilkausko, visoje sistemoje tarnauja beveik 2,5 tūkst. savivaldybių priešgaisrinių tarnybų ugniagesių, kurie turėtų atlikti tik pirminius gelbėjimo darbus, tačiau jie daro kur kas daugiau. Jų asmens apsaugos priemonės, parlamentaro teigimu, neatitinka minimalių reikalavimų, gaisrų gesinimo technika senesnė nei 20 metų, o gelbėjimo pajėgų pamainose budi mažiau ugniagesių, nei yra būtina. „Akivaizdu, kad iš padėties Ukrainoje visiškai nesimokama. Visi galime stebėti, koks svarbus ugniagesių darbas likviduojant Rusijos agresijos sukelto karo padarinius šioje valstybėje. Deja, bet mūsų Vyriausybė, matydama tokius vaizdus, išvadų vis dar nedaro. Ji elgiasi atvirkščiai − naikina mūsų ugniagesių tarnybą“, – pabrėžė Seimo narys. 

 

lrs.lt inf. 

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: