Ekonomikos ir inovacijų ministerija su Ukrainos įmone pasirašė Ketinimų protokolą dėl bendradarbiavimo statant Lietuvoje naujos kartos RDX sprogmenų gamyklą. Taip būtų sustiprinti Ukrainos, Lietuvos ir Europos gynybiniai pajėgumai. Numatoma, kad gamyklos statybų darbai turėtų prasidėti kitąmet.
„Su partnere Ukraina aktyviai plėtojame bendradarbiavimą gynybos srityje. Naujoji sprogmenų gamykla Lietuvoje yra aiškus signalas agresoriui, kad mes neatsitrauksime. Ukrainos ir Europos gynybiniai pajėgumai didėja ir didės, kalbant tiek apie ginkluotę ir amuniciją, tiek apie pažangias gynybos ir saugumo technologijas“, – sako ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė.
RDX sprogmenų rinka pasaulyje sparčiai auga. Ši sprogstamoji medžiaga pasižymi geresnėmis savybėmis nei daugelis kitų šiuolaikinių sprogmenų – itin greitu detonacijos laiku, didele sprogstamąja galia, brizantiškumu, jautrumu. Medžiaga RDX gali būti naudojama viena ar kartu su kitomis sprogstamosiomis medžiagomis ir yra skirta įvairių bombų, minų ir kitų sprogmenų gamybai. Su šia medžiaga pagamintus sprogmenis plačiai naudoja NATO šalių kariuomenės.
RDX rinka 2023 m. sudarė maždaug 10 mlrd. JAV dolerių. Dėl didėjančios šios sprogstamosios medžiagos paklausos prognozuojama, kad rinka augs ir 2028 m. turėtų pasiekti 13 mlrd. JAV dolerių.
Pasak ekonomikos ir inovacijų viceministrės Erikos Kuročkinos, ukrainiečių mūsų šalyje statoma naujos kartos gamykla reikšmingai prisidės prie šalies gynybos sektoriaus plėtros. Pastaraisiais metais EIMIN ėmėsi veiksmų sudaryti kuo palankesnes sąlygas gynybos pramonės įmonėms, taip pat pritraukti į sektorių investuotojus iš užsienio.
„Inicijavome įstatymų pakeitimus, kuriais sudaromos palankios sąlygos Lietuvoje vystyti gynybos pramonės projektus, o tai atkreipė ir didžiųjų pasaulio gynybos įmonių dėmesį. Į Lietuvą jau pritraukėme vokiečių gynybos pramonės milžinę „Rheinmetall“, kuri statys amunicijos gamyklą. Dėl amunicijos gamybos taip pat susitarta su JAV gynybos milžine „Northrop Grumman“. Kalbamės ir su kitais strateginiais užsienio partneriais, tarp jų – su Ukraina. Naujoji sprogmenų gamykla yra vienas iš keleto planuojamų bendrų gynybos projektų – lietuviai kartu su ukrainiečiais taip pat diskutuoja apie dronų ir kitų gynybos technologijų vystymą“, – teigia viceministrė E. Kuročkina.
Anot „Investuok Lietuvoje“ generalinio direktoriaus Elijaus Čivilio, auganti Lietuvos gynybos pramonė, kurią stiprina pritraukiamos aukšto lygio investicijos, rodo, kad Lietuva tampa svarbia Europos saugumo infrastruktūros dalyve.
„Šis projektas – puikus pavyzdys lanksčios ir dinamiškos Lietuvos reguliacinės aplinkos, kuri mums leidžia greitai atliepti investuojančiųjų į ypatingos svarbos sektorius lūkesčius. Tokie projektai ne tik stiprina mūsų ekonomiką, bet ir reikšmingai prisideda prie regioninių gynybos pajėgumų didinimo“, – sako E. Čivilis.
Šiemet EIMIN inicijavo įstatymų pakeitimus, kurie sudaro sąlygas gynybos pramonės projektus Lietuvoje pradėti per kuo trumpesnį terminą. Dėl įstatymų pakeitimu supaprastintų procedūrų šios gamyklos statybos darbai Lietuvoje galėtų prasidėti jau kitąmet.
EIMIN inf.