Įsiteisėjo Vilniaus apygardos teismo priimtas baudžiamasis įsakymas Europos prokuratūros teismui perduotoje baudžiamojoje byloje, kurioje du asmenys pripažinti kaltais dėl didelės vertės sukčiavimo, dokumentų klastojimo ir jų panaudojimo, apgaulingo finansinės apskaitos tvarkymo ir organizavimo, taip pat ir valstybės tarnautojo papirkimo.
Ikiteisminis tyrimas buvo pradėtas 2023 m. Specialiųjų tyrimų tarnybai gavus informacijos apie tarpininkavimo įmonių neteisėtą dalyvavimą ir jų įtaką Europos Sąjungos ir Lietuvos biudžetų lėšomis finansuojamuosiuose projektuose – „Skaitmeniniai inovacijų centrai“, „Ateities technologijų skaitmeninio inovacijų centro plėtra“, „Biotechnologijų srities pramonės plėtra Lietuvoje“. Veikų neteisėtumas pasireiškė tuo, kad buvo sukurta tęstinė fiktyvių sandorių grandinė, siekiant sukurti ir tyčia padidinti ES finansuojamuosiuose projektuose įsigyjamų mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros paslaugų (MTEP) kainas, taip siekiant neteisėtai įgyti didesnes ES paramos ir Lietuvos biudžeto lėšas.
Teismas, ištyręs ikiteisminio tyrimo metu surinktus ir Europos deleguotojo prokuroro teismui pateiktus duomenis, konstatavo, kad visiškai įrodyta, jog MTEP pirkimo – pardavimo grandinės buvo sukurtos fiktyviai, buvo imituojami atsiskaitymai tarp Lietuvos ir užsienio įmonių bei apgaule buvo įgyta daugiau nei 130 000 Eur. Šios piniginės lėšos buvo apribotos tyrimo metu ir kaip žalos atlyginimas bus pervestos Lietuvos Respublikos ekonomikos ir inovacijų ministerijai bei Inovacijų agentūrai, administruojančioms ES fondų investicijų veiksmų programos priemones.
Teismas, pripažinęs du asmenis kaltais dėl nusikalstamų, iš jų ir korupcinių, veikų padarymo, bendrai už jas skyrė galutines 118 000 Eur dydžio bausmes.
Ikiteisminio tyrimo metu atskleista viešuosiuose pirkimuose taikoma neteisėta „užaukštintų kainų“ (angl. „intentionally inflated“) sukčiavimo tipologija specializuotiems teisėsaugos pareigūnams žinoma, tačiau šie nusikaltimai yra latentiški ir labai pavojingi dėl nusikalstamas veikas darančių asmenų gerai užmaskuotų veiksmų, o sėkmingas sukčiavimo identifikavimas reikalauja aukšto pareigūnų atidumo bei profesionalumo.
„Specialiųjų tyrimų tarnybos pareigūnų gebėjimai išaiškinti ne tik korupcinio pobūdžio veikas, bet ir sudėtingus sukčiavimus moksliniuose – inovaciniuose Europos Sąjungos finansuojamuosiuose projektuose, yra savalaikiai, tokiais sėkmingais ir profesionaliais tyrimais yra kovojama su nusikaltimais, kuriais daroma didelė žala Europos Sąjungos finansiniams interesams, kartu atsiranda ir aiškus institucinis poreikis sustiprinti esančias prevencines priemones, kad tokios nusikalstamos schemos ateityje nebūtų naudojamos“, – baudžiamosios bylos baigtį komentuoja Europos deleguotasis prokuroras Vytautas Kukaitis.
Šiuo teismo nuosprendžiu sėkmingai užbaigtas didelės apimties baudžiamasis procesas, kuris buvo pradėtas dėl korupcinių nusikaltimų, susijusių su viešaisiais pirkimais Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institute. Proceso metu baudžiamojon atsakomybėn iš viso patraukti 29 asmenys, ginant valstybės ir ES finansinius interesus, pritaikius turto konfiskavimą, žalos atlyginimą, finansinių bausmių skyrimą, valstybės naudai atiteks daugiau nei 700 000 tūkst. eurų.
Europos prokuratūra yra nepriklausoma Europos Sąjungos institucija. Ji atsakinga už ES finansiniams interesams kenkiančių nusikaltimų tyrimą, baudžiamąjį persekiojimą ir bylų perdavimą teismui. Lietuvoje Europos deleguotųjų prokurorų biure dirba 4 Europos deleguotieji prokurorai, kurie veikia Europos prokuratūros vardu.
STT pranešimas spaudai