Lietuvos finansų ministrė Gintarė Skaistė ir užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis kreipėsi į didžiojo septyneto (G7) valstybių finansų ir užsienio reikalų ministrus, ragindami nedelsiant neterminuotai suspenduoti karą Ukrainoje vykdančios Rusijos ir jos sąjungininkės Baltarusijos narystę tarptautinėse finansinėse institucijose, įskaitant Tarptautinį valiutos fondą (TVF) ir Pasaulio banko grupę (PBG). 

Anot ministrų G. Skaistės ir G. Landsbergio, tarptautinė bendruomenė turi aiškiai parodyti, jog Rusijos ir Baltarusijos karinė agresija nėra toleruojama.

„Rusija ir Baltarusija negali ir toliau turėti prieigos prie tarptautinių finansinių institucijų resursų – turime  užkirsti kelią bet kokioms galimybėms šias lėšas nukreipti į karo prieš Ukrainą finansavimą. Agresorės valstybės taip pat negali dalyvauti priimant sprendimus dėl finansinės paramos Ukrainai padedant šaliai tiek artimiausiu laikotarpiu, tiek ir atstatant Ukrainą po karo, – pažymėjo finansų ministrė G. Skaistė. – Raginame didžiąsias Vakarų valstybes imtis veiksmų, kurie papildytų tarptautinių sankcijų režimą ir leistų suspenduoti Rusijos ir Baltarusijos narystę tarptautinėse finansų institucijose – Lietuva pasirengusi aktyviai remti šią kryptį“.

Kitą savaitę finansų ministrė G. Skaistė apie Rusijos ir Baltarusijos narystės tarptautinėse finansų institucijose suspendavimą kalbės Vašingtone vyksiančiuose TVF ir Pasaulio banko pavasario susitikimuose.

„Už jos neregėto masto karinę agresiją prieš Ukrainą, Rusija turi būti kaip įmanoma labiau izoliuota visuose, įskaitant ir finansiniuose, tarptautiniuose forumuose ir institucijose, netekti narystės teikiamų privilegijų. Rusijos narystės suspendavimas turi būti reikšminga tarptautinių sankcijų dalimi, kuri padėtų sustabdyti Kremliaus karo mašiną“, – teigė užsienio reikalų ministras G. Landsbergis.

Lietuvos ministrų kreipimesi pažymima, jog šiuo metu tiek Rusija, tiek Baltarusija turi galimybę naudotis TVF specialiomis skolinimosi teisėmis. Rusija yra sukaupusi SDR už maždaug 23,9 mlrd. JAV dolerių, Baltarusija – 1,42 mlrd. dolerių. Šių šalių narystės TVF suspendavimas užkirstų kelią Rusijai ir Baltarusijai pasinaudoti turimais SDR ir atkirstų agresores valstybes nuo galimybės sustiprinti turimas užsienio valiutos atsargas, papildant jau ES ir Vakarų partnerių taikomas sankcijas šių šalių centriniams bankams.

Kreipimesi siūloma įvertinti galimybę suspenduoti Rusijos ir Baltarusijos narystę Tarptautiniame valiutos fonde keičiant TVF sutarties straipsnius, numatant valstybės narės suspendavimo mechanizmą.

Taip pat kreipimesi akcentuojama, kad nors Pasaulio banko grupė nuo karo pradžios sustabdė operacijas Rusijoje ir Baltarusijoje, tačiau būtina imtis tolesnių veiksmų ir suspenduoti agresorių šalių narystės teises. Rašte pažymima, kad priėmus sprendimą dėl narystės sustabdymo TVF, įsijungtų automatinio suspendavimo mechanizmas Tarptautinio rekonstrukcijos ir plėtros banko (TRPB) atveju.

Primename, jog specialiosios skolinimosi teisės (angl. SDR) yra dirbtinė rezervinė ir tarptautinių atsiskaitymų priemonė. Jų vertė pagrįsta penkių pagrindinių tarptautinių valiutų krepšeliu: JAV doleriu, euru, svaru, juaniu ir jena. Išleistos SDR gali būti naudojamos kaip rezervinė valiuta, stabilizuojanti šalies vidaus valiutos vertę, arba konvertuojamos į stipresnes valiutas investicijoms finansuoti.

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: