Lietuvos kariuomenės analitikai gruodžio mėnesį priešiškoje informacinėje erdvėje fiksavo mažėjantį dezinformacijos srautą. Analitikai pastebi, jog nuo 2022 m. rugsėjo mėnesio propagandos srautas kas mėnesį mažėja. Gruodį buvo fiksuoti 327 unikalūs, neigiamos informacinės veiklos bruožų turintys atvejai, tuo tarpu lapkričio mėnesį buvo fiksuota kiek daugiau – 335.

 

Gynybos sektoriui ir gruodį skirtas didžiausias propagandinių kanalų dėmesys, nors bendras gynybos sektoriaus atvejų skaičius pastarąjį mėnesį ir mažėjo. Karo Ukrainoje tema skleista negatyvi informacija NATO, Lietuvos–Ukrainos santykių, NATO ir Lietuvos kariuomenės paramos teikimo Ukrainai, Ukrainos karių apmokymo kontekstuose. Lietuvos gynybos ir saugumo politika priešiškoje žiniasklaidoje gruodžio mėnesį sulaukė Kremliaus propagandos dėmesio dėl mūsų šalies karinių pajėgumų stiprinimo, ginkluotės, technikos įsigijimų, tokių kaip HIMARS, Swithblade 600, Caesar Mark II ir kitų. Būta žinučių, esą, užbaigus karą Ukrainoje, bus pradėtas karas su Rusija Baltijos šalyse ir Lenkijoje.

 

NATO – Rusijos konfrontacijos aštrinimas propagandinėje žiniasklaidoje itin ryškėjo gruodį. Informacinis spaudimas buvo nukreiptas taip pat tiek į JAV, tiek į Vakarus apskritai. Skleisti jau pusmetį naudoti priešiški naratyvai, kad NATO ruošiasi pulti Rusiją, Baltarusiją ir Kaliningrado sritį, neva, NATO kelia grėsmę tarptautinei taikai ir stabilumui pasaulyje, be to, savo veiksmais ir sprendimais NATO nuolat provokuoja tiek Rusiją, tiek Baltarusiją.

 

Taip pat analitikai nurodo, jog Rusijos propagandos kanalai toliau naudojo „agresyvaus NATO“ klišę, kuris neva yra nukreiptas prieš Rusiją. Stiprėjo informacinis puolimas, nukreiptas tiesiogiai į NATO instituciją, būta referavimų į 2021 metų gruodžio mėnesį Rusijos pareiškimus ir Aljansui pateiktus saugumo garantijų pasiūlymus. Gruodis – labai ryškus anti – NATO mėnuo, anti – JAV, mėnuo ir dėl Ukrainos Prezidento Volodymiro Zelenskio vizito į JAV.

 

Gruodį priešiškų šaltinių dėmesys Lietuvos – Rusijos santykių temai išliko gana aukštas. Kryptingai, daugiausia komunikuojant Rusijos ir Baltarusijos vidinėms auditorijoms, buvo kurtas neigiamas Lietuvos, kaip rusofobiškos, agresyvios ir provokuojančios valstybės įvaizdis. Tai sietina su Lietuvos politine ir karine parama Ukrainai, diplomatiniu aktyvumu tarptautinėje arenoje, siekiant sankcijų Rusijai.

 

Lietuvos – Baltarusijos įtemptų santykių tema, nepaisant atvejų skaičiaus sumažėjimo, gruodį Maskvos ir Minsko režimų šaltiniai ir toliau siekė neigiamai nuteikinėti Baltarusijos visuomenę prieš Lietuvą, taip pat diskredituoti Baltarusijos demokratines jėgas, reziduojančias ir veikiančias Lietuvoje.

 

Analitikai vertina, kad gruodžio mėnesio neigiamos informacinės veiklos atvejams daugiausia įtakos turėjo Europos Sąjungos Karinio komiteto pirmininko generolo Robert Brieger oficialus vizitas Lietuvoje, krašto apsaugos ministro Arvydo Anušausko apsilankymas JAV, susitikimas su JAV gynybos sekretoriumi Lloydu Austinu, sutarties dėl HIMARS įsigijimo pasirašymas, taip pat krašto apsaugos ministro vizitas Prancūzijoje ir patvirtintas dvišalis susitarimas su Prancūzijos gynybos ministru Sebastienu Lecornu dėl prisijungimo prie „Caesar Mark II“ vystymo programos, Europos Sąjungos Tarybos nutarimas dėl 9-ojo sankcijų paketo Rusijai skyrimo bei Ukrainos Prezidento Volodymiro Zelenskio vizitas į JAV.

 

Priešiška informacija buvo skleidžiama tikslingai, siekiant sukelti Lietuvos piliečių nepasitikėjimą šalies politinės ir karinės vadovybės sprendimais, menkinti Lietuvos narystės NATO ir ES reikšmę, skatinti nepasitenkinimą savo valstybe, manipuliuoti istoriniais faktais, plėtoti tikrovės neatitinkančią, vienašališką faktų interpretaciją.

 

Lietuvos kariuomenės Strateginės komunikacijos departamentas pataria atsakingai vertinti ir vartoti informaciją iš viešai prieinamų šaltinių, ypač gaunamą iš socialinės medijos platformų. Rekomenduoja pasitikėti oficialių Lietuvos Respublikos institucijų informacija. Jeigu informacija jums kelia bet kokių įtarimų, ieškokite informacijos patvirtinimų bent keliuose oficialiuose arba atsakingos žiniasklaidos šaltiniuose. Kiekvienas iš mūsų esame atsakingi už dezinformacijos platinimą, todėl būkime atidūs ir netapkime priešiškos informacinės veiklos įrankiu.

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: