Gyventojai sunerimę – numarintos kiaulės bus užkasamos vietoje

Gyventojai sunerimę – numarintos kiaulės bus užkasamos vietoje
LIE 14
2017-07-14 08:07 2017

„Mes galvojame net piketuoti. Kaip mūsų žmonių sveikata? Juk daugiau nei 23 tūkst. kiaulių bus užkasama čia pat, seniūnijoje“, - „Jonavos žinioms“ sakė Šilų seniūnijos gyventojai.

Šioje seniūnijoje esančiame „Beržų komplekse“ patvirtinus afrikinį kiaulių marą, turės būti sunaikintos daugiau nei 23 tūkst. kiaulių.

Tačiau tuo pačiu gyventojai galvoja, jog, nepaisant žmonių pageidavimų ir baimės dėl savo sveikatos, kiaulės bus užkastos jau šiandien.

„Siekiame, kad jie tą padarytų bent jau taip, kaip priklauso – pagal visus sanitarinius reikalavimus, kurių yra ne vienas. Kol kas nežinome, kur kreiptis. Apie tai, kad kiaulės bus užkasamos, sužinojome tik vakar vakare, todėl vakar susiekti su specialistais jau nepavyko“, - kalbėjo žmonės.

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Jonavos skyriaus vadovė Diana Šutovienė sako, kad dar 2012 metais, suderinus su Aplinkos ministerija ir kitomis tarnybomis, numatyta vieta, kur, paskelbus ekstremalią situaciją, gali būti užkasamos kiaulės. Būtent toje vietoje jos ir bus užkasamos.

„Tokiam gylyje kasama, kad į gruntinius vandenis nepatektų. Nuolat periodiškai vykdoma ir vandenviečių kontrolė. Viskas atliekama pagal galiojančias normas ir taisykles. Suprantu, kad žmonės baiminasi ir nuogąstauja. Tačiau juk jau šimtmečiais žmonės gyvena netoli paprastų žmonių kapinių, kur turi šulinius ir naudoja vandenį.

Afrikinis kiaulių maras yra liga, kuri visiškai nepavojinga žmonėms“, - sakė D.Šutovienė.

Pasak Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Skubios veiklos skyriaus vedėjo pavaduotojo - valstybinio veterinarijos inspektoriaus Pauliaus Bušausko, panaši situacija buvo ir Ignalinos rajone.

"Visų pirma svarbu nuraminti gyventojus, kad afrikinis kiaulių maras – žmonėms nepavojingas. Pažymime, kad gaišenų užkasimo vieta yra suderinta su Aplinkos ministerija ir parinkta įvertinus grunto pralaidumo savybes bei gruntinių vandenų lygį. Prieš keletą metų, naikinant didelį AKM židinį Ignalinos  rajone, gaišenos taip pat buvo utilizuojamos užkasant specialiai parinktose vietose", - sakė P.Bušauskas.

Prisiminė situaciją mažuose ūkiuose

Tačiau jonaviečiai dar nepamišo ir kito atvejo – kai kiaules buvo nurodyta išskersti visiems smulkiesiems ūkiams ir pavieniams kiaulių augintojams.

„Tikriausiai ne veltui lietuvių tautosakoje yra įsitvirtinę priežodžiai "Lazda turi du galus", "Nekask kitam duobės, pats įkrisi" ir taip toliau ir panašiai. 

Maždaug prieš metus Jonavos rajone, Žeimiuose buvo patvirtintas AKM atvejis, o po to rajono smulkių ūkių kiaulių augintojai buvo priversti išpjauti savo auginamus sveikus gyvulius.

Visi bandymai kovoti už savo teises rezultatų, apart pjovimo termino pratęsimą, nedavė. Į klausimą, kodėl kiaules turi išskersti tik smulkūs augintojai, o kompleksai yra neliečiami, valdžios atstovai su kiaulių augintojų asociacijos vadovu tvirtino, kad kompleksai gali 100 ir net daugiau procentų užtikrinti biosaugą.

O viename iš susirinkimų suvežti komplekso darbuotojai tvirtino, kad dėl afrikinio kiaulių maro kalti  tik smulkūs augintojai, nes jei maras ateis į kompleksą ir jie liks be darbo, pajamų šaltinio, o jų vaikai be duonos kąsnio. Bet ar mūsų vaikai yra gyvi šventa dvasia?

Būtent „Beržų komplekso“ darbuotojai taip draskė mums akis, kai gynėme savo ūkius ir savo duonos kąsnį. Ponai VMVT valdininkai, ponas Baravyke, ar vis dar galite, žiūrėdami eiliniams kaimo gyventojams į akis, tvirtinti, kad tik dideli kompleksai gali garantuoti šimtaprocentinę biosaugą savo ūkyje?

Tai ar dabar bus naikinami ir kompleksai? Jų Jonavos rajone, jei gerai pamenu, šeši?“ – kalbėjo Jonavos rajone gyvenanti Jurgita.

Užkrato kilmė - neaiški

Lietuvos kiaulių augintojų asociacijos vadovas Algis Baravykas „Jonavos žinioms“ tvirtino, kad niekada ir niekas negali garantuoti šimtaprocentinės saugos.

„Tačiau privačiame (ūkyje)  yra kitokia situacija, ir biosaugos lygis ne tas. Bet šimtaporocentinės garantijos neduoda ir stambus ūkis. Juk ir lėktuvai nukrenta.

Bet plitimas per smulkius ūkius – spartesnis“, - sakė A.Baravykas.

Kaip į „Beržų kompleksą“ pateko užkratas, nežinia – jo kilmė nėra aiški. Tačiau specialistai neatmeta net ir tyčinio užkrato patekimo galimybės.

„Bendrai kalbant - Lietuvoje žmonės nesilaiko taisyklių.  Vairuotojai nesilaiko taisyklių. Net policijos pareigūnai važiuoja išgėrę. Tėvai užmuša vaikus. Žmonės nesilaiko bendrai priimtų taisyklių“, - sakė A.Baravykas.

Užkrtatą galėjo užnešti ir saugos nesilaikę darbuotojai.

„Jie yra žmonės  su savo trūkumais, jie gali vieną kartą nepraeiti pro dušą, atsinešti maisto, būti dalyvavę nelegalioje medžioklė. O šimto darbuotojų niekada nesužiūrėsi“, - sakė A.Baravykas.

Tiesa, kol kas nepranešama apie tai, kad kiaules turės nugaišinti ir kiti Jonavos rajono didieji augintojai – teigiama, jog situacija fermose stebima. Tačiau būtent tai labiausiai ir piktina gyventojus – mažame ūkyje nustačius afrikinį kiaulių marą kiaules turėjo išpjauti be išimties visi mažieji kiaulių augintojai, o didiesiems tai negalioja.

Veterinarijos specialistai stebi situaciją kitose keturiose Jonavos rajono kiaulių fermose. Jose kol kas afrikinio kiaulių maro viruso neužfiksuota. „Beržų kompleksas“ yra didžiausia ferma Lietuvoje, kurioje nustatytas pavojingas užkratas.

lrytas.lt nuotr.

Panašūs straipsniai

Konkursas: Neįtikėtinas sriubų pasaulis

Konkursas: Neįtikėtinas sriubų pasaulis

Itališka minestrone, ispaniškas gaspačo, japoniškas miso, vietnamietiška pho, tailandietiška tom yum, gruziniškas charčio – įmantrūs, tačiau daugelio ragauti sriubų skoniai. Visgi, žemaitijoje ne tik sriubų ...

Meras M. Sinkevičius: plano, uždaryti ar pertvarkyti Jonavos ligoninę – nėra

Meras M. Sinkevičius: plano, uždaryti ar pertvarkyti Jonavos ligoninę – nėra

Sausio 7-ąją skelbėm, kad laikinojo VŠĮ „Jonavos ligoninė“ vadovo vykdoma veikla galimai veda įstaigą link supaprastinimo paliekant tik slaugą ir geriatriją. Tokią savo nuomonę vakar išplatino buvęs šios įstaigo...

„Moterys pačios išprovokuoja smurtą“ – tokie stereotipai šalies regionuose dar ryškesni

„Moterys pačios išprovokuoja smurtą“ – tokie stereotipai šalies regionuose dar ryškesni

Alytaus, Jonavos ir Ukmergės savivaldybėse atlikta gyventojų apklausa atskleidė, kad kai kurie populiariausi stereotipai apie smurtą prieš moteris, lyginant su nacionalinėmis apklausomis, ryškesni regionų gy...

Svarbi žinia šiemet karjerą pradėjusiems jaunuoliams – laukia sprendimas dėl pensijų kaupimo

Svarbi žinia šiemet karjerą pradėjusiems jaunuoliams – laukia sprendimas dėl pensijų kaupimo

Į asmenines gyventojų sąskaitas pensijų kaupimo fonduose šiemet iš viso pervesta virš 395 milijonų eurų, o kitąmet gyventojai savo pensijai turėtų atsidėti kiek daugiau lėšų, nes į pensijų kaupimą bus įtrauk...

Dėl karantino sunkumų patyrę jonaviečiai gali kreiptis vienkartinės ar periodinės pašalpos

Dėl karantino sunkumų patyrę jonaviečiai gali kreiptis vienkartinės ar periodinės pašalpos 1

Karantino metu patyrę finansinių sunkumų gyventojai gali kreiptis dėl vienkartinės ar periodinės pašalpos į Jonavos rajono savivaldy...

Atnaujintos asmeninės „Sodros“ paskyros – pasitikrinkite, kokią pensiją užsidirbote per metus

Atnaujintos asmeninės „Sodros“ paskyros – pasitikrinkite, kokią pensiją užsidirbote per metus 1

Socialinio draudimo sistema dirbantiesiems šiandien reiškia ne tik įmokų mokėjimą, bet ir būsimas pajamas senatvėje. Pensija bei kitų socialinio draudimo išmokų dydis tiesiogiai priklauso nuo žmogaus asmeninio  ...

Už praėjusiais metais suteiktas paslaugas gyventojai susigrąžins beveik pusę milijono eurų GPM

Už praėjusiais metais suteiktas paslaugas gyventojai susigrąžins beveik pusę milijono eurų GPM

Valstybinė mokesčių inspekcija (toliau – VMI) informuoja, jog jau sulaukė daugiau nei 7 tūkst. gyventojų prašymų (PRC912 forma) sugrąžinti dalį Gyventojų pajamų mokesčio (toliau – GPM) už jiems 2019 m. sutei...

Parengtos rekomendacijos, kaip užtikrinti grožio paslaugų teikėjų ir klientų apsaugą

Parengtos rekomendacijos, kaip užtikrinti grožio paslaugų teikėjų ir klientų apsaugą

Nuo gegužės 18 d. bus leidžiama teikti daugiau grožio paslaugų – plaukų, veido, kūno ir nagų priežiūros, tatuiravimo, ilgalaikio makiažo, papuošalų vėrimo, soliariumo ir kitas. Sveikatos apsaugos ministerija (SA...

Patikrinimo teisė: kaip deramai apžiūrėti prekę karantino metu

Patikrinimo teisė: kaip deramai apžiūrėti prekę karantino metu

Prieš įsigyjant prekę labai svarbu ją apžiūrėti ir patikrinti, kadangi laiku nepastebėjus prekės trūkumų, rizika dėl šių trūkumų gali likti vartotojo atsakomybei. Kadangi karantino metu reikia vengti bet kok...

 VMI: Gyventojai jau gali įsigyti verslo liudijimus 2020 metams

VMI: Gyventojai jau gali įsigyti verslo liudijimus 2020 metams

Kauno apskrities valstybinė mokesčių inspekcija (toliau – Kauno AVMI) informuoja, jog gyventojai jau gali įsigyti verslo liudijimus 2020 metams. Tai patogiausia padaryti e. būdu, prisijungus prie Mano VMI, a...

Prekybininkai: žmonės pradeda pirkti racionaliau, poreikio reguliuoti srautus nėra

Prekybininkai: žmonės pradeda pirkti racionaliau, poreikio reguliuoti srautus nėra

Prekybininkai pastebi, kad gyventojai mokosi gyventi karantino sąlygomis ir nepasiduoti panikai. Buvo du prekybos šuoliai, tačiau dabar pirkėjų srautai jau sumažėjo, todėl jų reguliuoti nebėra būtinybės. Pas...

Pristatyta svetainė Pagalbasau.lt apie emocinę sveikatą ir pagalbos galimybes

Pristatyta svetainė Pagalbasau.lt apie emocinę sveikatą ir pagalbos galimybes

Aktuali ir patikima informacija apie emocinę sveikatą ir psichologinės ar dvasinės pagalbos galimybes nuo šiol pasiekiama naujoje svetainėje www.pagalbasau.lt. S...

Sąmyšis dėl naujų greičio matuoklių neaplenkė ir jonaviečių: policija ragina nelakstyti, vairuotojai - perspėti vieni kitus

Sąmyšis dėl naujų greičio matuoklių neaplenkė ir jonaviečių: policija ragina nelakstyti, vairuotojai - perspėti vieni kitus 1

Šios savaitės pradžioje pranešta, kad Kauno apskrityje pradedami naudoti nauji, mobilūs, ant trikojų montuojami greičio matuokliai. Pastaruosius jau buvo galima pastebėti skirtingose Kauno miesto gatvėse, net...

Kauno apskrities įmonėms gyventojai pažėrė socialinės atsakomybės idėjų

Kauno apskrities įmonėms gyventojai pažėrė socialinės atsakomybės idėjų

Nuo jaunimui skirtų laisvalaikio erdvių įrengimo Prienuose, Raseiniuose, Jonavoje, Kaišiadoryse iki ekologiškesnio verslo plėtojimo Kaune – tokia gyventojų pateiktų idėjų, kurios bus pasiūlytos realizuoti soc...

Jau greitai receptinius vaistus bus galima įsigyti ir internetu

Jau greitai receptinius vaistus bus galima įsigyti ir internetu

Planuojama, kad dar šiais metais Lietuvos gyventojai, prisijungę per e.sveikatą, galės saugiai ir patogiai nuotoliniu būdu iš pasirinktos vaistinės įsigyti pagal elektroninius receptus jiems paskirtus recept...

„Atims“ 20, bet bus 50 naujų parkavimo vietų

„Atims“ 20, bet bus 50 naujų parkavimo vietų 1

Dar praeitų metų lapkričio mėnesį miestiečius pasiekė neraminanti žinia dėl nebevaldomos padėties A. Kulviečio gatvėje.  Dėl netvarkingai ir bet kaip sustatytų lengvųjų automobilių negali pravažiuoti autobus...