Sėdimas darbas, fizinio aktyvumo trūkumas ir nesubalansuota mityba – visa tai gali tapti keliu į hemorojų. „Eurovaistinės“ vaistininkė Elvyra Ramaškienė pastebi, kad iki šiol žmonės drovisi kalbėti apie šią ligą, o nevertėtų, nes tik laiku įvertintas ir pradėtas tinkamas gydymas padės greičiau atsisveikinti su skausmu. O taip pat ji įspėja – jei nenorite, kad hemorojus sugrįžtų, yra būdų, galinčių sumažinti jo atsiradimo riziką.  

Vis dar tabu tema

„Žmonėms nedrąsu kalbėti šia tema ne tik su artimaisiais, bet ir su vaistininkais. Pasitaiko atvejų, kai žmonės nedrįsta įvardinti juntamus simptomus, o ypač vyrai ir vyresnio amžiaus žmonės. Visgi, atvirai pasikalbėję apie užklupusią sveikatos bėdą mes galėsime įsivertinti, koks gydymas būtų tinkamiausias, nes jų yra įvairių – tai gali būti žvakutės, uždegimą mažinantys vaistai ir tepalai, mažinantys odos dirginimą ir niežėjimą“, – pasakoja vaistininkė E. Ramaškienė.

Vaistininkė įvardija, kad dažniausiai hemorojus pasireiškia skausmu, kraujavimu, niežėjimu ir dirginimu išangės srityje. Taip pat ji priduria, kad hemorojus gali būti skirtingų rūšių:

„Išorinis hemorojus atsiranda po oda aplink išangę – jį lydi niežėjimas ir dirginimas, skausmas, kraujavimas ir patinimas. Lengviausi simptomai yra vidinio hemorojaus, kuris atsiranda tiesiosios žarnos viduje. Tokiais atvejais gali retkarčiais atsirasti silpnas kraujavimas tuštinantis, nedidelis skausmas, dirginimas. Tačiau dar yra trombuotas hemorojus, kurio skausmas yra stiprus, taip pat jį gali lydėti papildomas uždegimas, juntamas kietas gumbas“, – pasakoja vaistininkė E. Ramaškienė, pridurdama, kad bet kuriuo atveju svarbu nedelsti ir apsilankyti pas gydytoją.

Dažniausios hemorojaus priežastys

Nors dažnai kalbama, kad sėdimas darbas, fizinio aktyvumo trūkumas ir nesubalansuota mityba gali paskatinti hemorojų, vaistininkė sako, kad iš tiesų priežasčių yra dar daugiau. Anot jos, hemorojaus atsiradimą gali nulemti ilgas sėdėjimas ant klozeto ir tuo metu stiprus raumenų įtempimas, reguliarus sunkių daiktų kilnojimas, nėštumas, lėtinis viduriavimas arba vidurių užkietėjimas. 

„Jeigu susidūrėte su hemorojumi, apsilankę pas gydytoją ir nustačius gydymą, juntamą skausmą galite papildomai numalšinti ir namų sąlygomis. Vartokite gydytojo patartus geriamus medikamentus, taip pat galite imtis vietinio gydymo, naudodami nereceptinius kremus ir žvakutes, kurie laikinai palengvins nepageidaujamus simptomus“, – pataria E. Ramaškienė.

Kasdieniai veiksmai, kurie padės išvengti hemorojaus

Aktyvus fizinis judėjimas ir subalansuota mityba yra pagrindiniai būdai, galintys padėti išvengti hemorojaus. Visgi, lygiai taip pat vaistininkė išskiria keletą patarimų, kurie irgi gali pagelbėti.

1. Skaidulos – ypač balkšvųjų gysločių sėklų luobelės. Jas galite vartoti netgi esant hemorojui, taip palaikysite normalią virškinimo trakto funkciją. Taip pat jas galite vartoti ir reguliariai prieš valgį – 2 arbatinius šaukštelius užpylus 200 ml šiltu vandeniu arba kitu skysčiu. Išmaišę iškart išgerkite, kol sėklų luobelės nespėjo nusėsti ir išbrinkti.

2. Skaidulos – ypač sėlenos. Per dieną rekomenduojama suvartoti 20-30 gramų skaidulų. Rinkitės miežių, rugių, grikių ar kviečių sėlenas, kurios dar kitaip būna vadinamos žarnyno šluota. Jos gali padėti sureguliuoti žarnyno judrumą, sumažinti vidurių užkietėjimą ir pagerinti virškinimo sistemą, o taip pat gali prisidėti stiprinant imunitetą.

3. Daug vandens. Tiek sergant hemorojumi, tiek pasveikus svarbu gerti pakankamai vandens, kad palaikytume natūralų skysčių kiekį organizme. Norint žinoti, kiek tiksliai reikia išgerti vandens, moterys turėtų 0.037 l padauginti iš savo svorio, o vyrai – 0.035 l.

4. Nesistanginkite tualete. Jeigu tualete stipriai įsitempsite norėdami išsituštinti, taip padidinsite slėgį tiesios žarnos venose, ilgainiui iššaukdami hemorojų.

,,Eurovaistinės" info.

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: