Prasidėjus karui Ukrainoje, visi šalies miestai kaip niekada vieningai suskubo vaduotis nuo sovietinės atributikos: paminklų, gatvių pavadinimų. Vieni gyventojai tuo akivaizdžiai džiaugiasi, kiti nepritarė, teigdami, kad tai istorijos dalis. Tačiau jonavietis Mindaugas pirštu beda į Jonavoje esančią P. Cvirkos gatvę - anot jo, jos pavadinimas turi būti pakeistas.

Išsakė savo nuomonę

,,Norėjau pasiteirauti, ar galėtumėte iškelti klausimą dėl P.Cvirkos gatvės pavadinimo pakeitimo Jonavoje? Visoje Lietuvoje tai vyksta, o Jonavoje tyla. Ar Jonava sovietmečiu dvelkiantis miestelis? Savivaldybėje irgi tyli", - savo nuomonę išdėstė jonavietis.

Bendruomenės nesutinka keisti

Susisiekus su Jonavos rajono savivaldybe paaiškinta, kad norint keisti gatvių pavadinimus, reikia gyventojų sutikimo. 

,,Jonavos rajono savivaldybės taryba 2022 m. birželio 16 d. priėmė sprendimą pakeisti Žeimių sen., Žeimių gyvenamosios vietovės Kolūkiečių gatvės pavadinimą į Gervių gatvė. Toks sprendimas priimtas atsižvelgus į Žymių žmonių, istorinių datų, įvykių įamžinimo ir gatvių pavadinimų Jonavos rajono savivaldybėje suteikimo komisijos 2022 m. gegužės 27 d. pasiūlymą.

Komisija svarstė anksčiau gautą Ukrainos ambasadoriaus Lietuvoje prašymą prisijungti prie iniciatyvos pervadinti gatvių pavadinimus, jeigu šie siejasi su Rusija.

Komisija Jonavos rajone aptiko ir daugiau gatvių pavadinimų, kurie gali turėti sąsajų su sovietmečiu arba Rusija – valstybe agresore, tačiau keisti šių pavadinimų nesutinka vietos bendruomenės. Gyventojams pasiūlyta dar kartą apsvarstyti galimybę pasikeisti pavadinimus", - paaiškino savivaldybės atsakymų į užklausas ir informavimo tarnautojas Evaldas Utyra.

Šalia to pridurta, kad gyventojai, pageidaujantys pakeisti savo gatvės pavadinimą, gali kreiptis į savivaldybės administraciją, kuri perduos pageidavimą minėtai komisijai, kurią sudaro Jonavos rajono istorijos mokytojų, nevyriausybinių organizacijų, viešosios bibliotekos, kultūros centro atstovai.

Pateikė išvadą

2019 m. lakpričio 4 d. Vilniaus miesto savivaldybės tarybos Istorinės atminties komisija (Komisija) kreipėsi į Lietuvos gyventojų ir rezistencijos tyrimų centrą (LGGRTC), prašydama pateikti istorinę ekspertinę išvadą, atsakančią į klausimą, ar remiantis turimais istoriniais šaltiniais, bei įvertinant istorinį kontekstą, galima teigti, kad Petras Cvirka 1940 – 1947 m. savo politinėje-visuomeninėje veikloje aktyviai kolaboravo su okupacinės sovietinės valdžios struktūromis ir įvertinti, ar jo kolaboravimas sukėlė pasekmes Lietuvos valstybės bei jos piliečių likimui. 2019 m. gruodžio 3 d. LGGRTC Komisijai pateikė Istorinę-ekspertinę išvadą.

Pastarojoje rašoma: ,,Taip, Petras Cvirka savo politinėje-visuomeninėje veikloje aktyviai kolaboravo su okupacinės sovietinės valdžios struktūromis, o jo kolaboravimas sukėlė didelių ir žalingų pasekmių Lietuvos valstybės ir jos piliečių likimui. "

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: