Jau ne vienerius metus Nacionalinio kraujo centro (NKC) duomenys rodo, kad Jonava - tarp dosniausiai kraują aukojančių miestų. Šiais metais ji - aktyviausių miestų trejetuke: mūsų miestą ,,per plauką" aplenkė Marijampolė.

Kas aukoja dažniausiai?

Anot NKSC atstovės Rimantės Vanagienės, Jonavoje pernai suorganizuota 12 kraujo donorystės akcijų, sulaukta 933 kraujo donorų. Vidutiniškai vienoje akcijoje sudalyvavo 77 jonaviečiai. Marijampolėje NKC viešėjo 19 kartų, donorais tapo 1491 asmuo (vienos akcijos vidurkis - 78). Į trejetuką patenka ir Alytus, kur suorganizuotos 22 donorystės akcijos, sulaukusios 1938 alylitiškių (vidurkis 63). 

Statistiškai kraują Jonavoje aukoja šiek tiek daugiau vyrų negu moterų, pagrindiniai donorai 30-45 metų amžiaus jonaviečiai.

,,Nuoširdžiausias ačiū visiems donorams, ačiū Jonavos kultūros centro vadovui, už mums suteikiamas puikias sąlygas darbui", - gražių žodžių negailėjo R. Vanagienė.

Tam, kad padėką Jonavos kultūros centrui suprastų ne tik jonaviečiai, paaiškiname, kad NKC kraujo donorystės akcijas nuolat organizuoja būtent jame. 

Ko gero, nepameluosime, jei pasakysime, kad būti tarp dosniausiai kraują aukojančių miestų - maloni garbė. Kas skatina donorus aukoti kraują? Šia tema pakalbinome keletą jonaviečių. 

Turi ir organų donoro kortelę

Asta Saslavičiūtė - Mockienė kraujo iki šiol davė 12 kartų. 

,,Iš tikrųjų sunku tiksliai pasakyti, kodėl nusprendžiau tapti donore. Gal pagrindinis aspektas tas, kad kažkam galiu išgelbėti gyvybę. Dar vienas, kad nežinai, kada artimajam prireiks tokios pagalbos.

Asmeniškai man ir savijauta po kraujo davimo būna super: jėgų antplūdis, ateina toks vidinis pasitenkinimas.

Taip pat turiu organų donoro kortelę.  Esu informavusi savo šeimą, kad noriu, jog po mirties mano organai, tinkami donorystei, būtų padovanoti. Man jų tada jau nebereikės, o jei kažkam tai išgelbės gyvybę ar pagerins gyvenimo kokybę, žinosiu, kad gyvenime esu nuveikusi gero ir mirtis bus įprasminta", - kalbėjo Asta.

Sudalyvavo neplanuotai

Jonavietis Benas Spietinis skaičiuoja, kad kraujo davė apie 20 kartų. Pasiteiravus, kas paskatino jį aukoti pirmąjį kartą, vaikinas prisimena, jog to iš anksto neplanavo.  

,,Tada man buvo 18 metų. Su draugu Jonavoje netyčia pamatėme kraujo donorystės palapinę ir nusprendėm pabandyti. Manau, kad mus paskatino smalsumas, noras žinoti, kaip viskas vyksta, bet nuo to laiko, kai į akciją užsiregistravau pirmą kartą,  gaunu žinutes apie NKC atvykimą į Jonavą.

Jei tik yra galimybė, visada stengiuosi paaukoti. Man procedūrai reikia skirti 10 - 15 minučių, o kažkam tas kraujas gali padėti", - kalbėjo Benas. 

Gali prireikti skubiai

Eimantas Bielo - Petravičius apie kraujo aukojimo svarbą suprato studijų metu.

,,6 kartus kraują esu davęs Anglijoje, du kartus dalyvavau Jonavoje vykusiose akcijose.

Yra kelios priežastys, kodėl nusprendžiau reguliariai daryti tai. Visų pirma, kai studijavau Anglijoje biomediciną, suvokiau, kad realiai super emergency (aut.past.labai skubiu) atveju 500 mililitrai kraujo gali būti mirties ir gyvybės klausimas. Plius, mes visi esame labai skirtingi, todėl nevisiems visas kraujas tinka.

Girdėjau tokių situacijų, kai reikia kraujo perpylimo nelaimingo atsitikimo metu, bet nėra tinkamo kraujo. Tuomet, jei kraujo donoras neatsiranda staiga, viskas pasibaigia labai nelaimingai . Norėdamas sumažinti tokių situacijų skaičių savo šalyje, pasiryžau duot kraujo tada, kai tik galiu", - kalbėjo jaunuolis.

Anot jo, kraujo davimas naudingas ir donoro organizmui.

,,Paaukojęs kraujo, organizmas turi atsistatyti. Dėl to labai atsinaujina tavo organizmo veikla ir pagerėja savijauta. Paprasčiausias pavyzdys būtų tai, kad kaip mašinai yra svarbu pakeisti tepalus, taip organizmui naudinga atnaujinti kraują", - savo nuomonę išdėstė Eimantas.

Paskatino lemtingas įvykis

Aistė Balčienė pasakoja, jog nors kraujo aukoti norėjo seniai, vis neprisiruošdavo , kol jos šeimos nepalietė vienas lemtingas įvykis. 

,,Mano dukrai reikėjo operuoti širdelę ir turėjau pasirašyti dokumentą, kad jei nutiktų tokia situacija, jog operacijos metu reiktų kraujo, sutinku naudoti donoro. Va čia ir buvo tas taškas, paskatinęs suvokimą, koks svarbus gali būti kraujas.

Po šios situacijos iškart apsisprendžiau tapti kraujo donore. Dabar jau beveik du metai, kai kas penkis mėnesius duodu kraujo: tris kartus pati vykau į Kauno klinikose esantį donorystės centrą, ketvirtą kartą sudalyvavau Jonavoje organizuotoje akcijoje. Jau laukiu penktojo karto. 

Man smagu, kad mano aplinkoje yra draugų, kurie taip pat įsitraukė į kraujo donorystę bei vyksta kartu su manimi.

Džiaugiuosi, kad galiu prisidėti ir galbūt kažkam išgelbėti gyvybę", - kalbėjo Aistė.

Apie artėjančias kraujo donorystės akcijas, kurios vyksta Jonavoje, informacija nuolat skelbiama Jonavos kultūros centro bei portale jonavoszinios.lt. ,,Facebook" paskyrose.

Teksto autorė Jovita Stanevičiūtė 

 

...

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: