Odos vėžys yra vienas dažniausiai diagnozuojamų vėžių pasaulyje. Pati pavojingiausia ir agresyviausia jo forma yra melanoma – piktybinis melanocitinių ląstelių navikas. Pastaruosius 50 metų melanomos atvejų skaičius augo dėl pasikeitusio žmonių laisvalaikio daugiau laiko leidžiant atvirame ore, deginantis ir nepakankamai saugojantis saulės spindulių. Vien 2021 metais daugiau nei 100 tūkstančių Europos Sąjungos gyventojų buvo diagnozuota melanoma, dažniausiai ji nustatoma 45–69 metų pacientams, paskutiniais metais auga ir jaunų žmonių sergamumas. Vyrams dažniau vystosi krūtinės ir nugaros srityje, o moterims – kojų srityje. Nors visuomenės sąmoningumas ir žinios apie odos vėžį didėja ir daugumai žmonių melanoma nustatoma ankstyvose stadijose, kai galimas efektyvus lokalus gydymas, mirtingumas dėl melanomos išlieka didelis – 2021 m. ES fiksuota beveik 20 tūkst. mirčių. Deja, Lietuvoje dėl dažnai diagnozuojamos vėlyvos stadijos melanomos išgyvenamumo rodikliai yra vieni iš blogiausių ES.

Jonavoje - pirmoji akcija 

„Šią savaitę, jau penktadienį, prie Jonavos kultūros centro bus organizuojama akcija, kuri kvies gyventojus pasitikrinti dėl odos vėžio. Šia akcija norima atkreipti dėmesį į odos vėžio problemos aktualumą, nes tai yra vienas dažniausių odos susirgimų. Euromelanomos dienų minėjimai organizuojami daugelyje pasaulio šalių, o štai Jonavoje, rajono savivaldybės dėka, gavus finansavimą iš Visuomenės sveikatos rėmimo specialiosios programos, tokia akcija bus rengiama pirmą kartą.  

Akcijos metu į Jonavą atvyks dvi onkodermatologės, kurios gyventojų odos darinius apžiūrės dermatoskopu bei pateiks rekomendacijas ar asmeniui reiktų akyliau stebėti turimus apgamus, ar reiktų skubėti juos tirti ir pan.“, - sako vienos iš akcijos koordinuojančių įstaigų vadovė, Jonavos pirminės sveikatos priežiūros centro (PSPC) direktorė Asta Sivolovienė.

Atvykusiems į akciją asmens dokumentas nebūtinas, registracija patikrai vyks vietoje, išankstinės registracijos nėra. Norintys pasitikrinti odos būklę bus prašomi pasirašyti sutikimą medikų apžiūrai, nurodant savo vardą ir pavardę.

Planuojama, atsižvelgiant į permainingas oro sąlygas, kad registracija apžiūrai bus vykdoma lauke esančioje akcijos palapinėje, o pati apžiūra – kultūros centro suteiktose vidaus patalpose. Rekomenduojama apsirengti patogiai, laisvai, kad medikai galėtų apžiūrėti odos darinius.

Akcijos metu talkins Jonavos visuomenės sveikatos biuro specialistai.

Eilės pas specialistus – didelės, todėl ši akcija – puiki proga gauti greitą ir kokybišką konsultaciją.

Kviečiame atvykti  nemokamai odos vėžio profilaktinei patikrai š.m. birželio 30 d. nuo 12 iki 16 val. Jonavos kultūros centre, adresu: Žeimių g. 15, Jonava.

VUL Santaros klinikos: Kokie yra odos vėžio rizikos veiksniai? Ar galima melanomos prevencija?

Vertėtų atkreipti dėmesį bei atidžiau stebėti savo odą, jeigu:

-          Jūsų oda dažnai veikiama UV spindulių (daug laiko praleidžiate lauke arba lankotės soliariumuose);

-          Jūsų oda labai šviesi arba strazdanota, lengvai nudega, tačiau neįdega;

-          Turite virš 50 apgamų;

-          Vaikystėje esate nudegę arba daug laiko praleidote saulėje;

-          Jūsų šeimoje buvo odos vėžio atvejų;

-          Vartojate imunosupresinius vaistus.

Net jei ir turite tam tikrų rizikos veiksnių, kurių pakeisti negalite (pvz., odos tipas, apgamų skaičius), jūs galite reikšmingai sumažinti odos vėžio riziką apsisaugodami nuo saulės spindulių! 

Kaip galima apsisaugoti nuo saulės spindulių ir sumažinti odos vėžio riziką?

-          Naudokite apsauginius kremus nuo saulės su aukštu saulės apsaugos faktoriumi (SPF 50+) kas 2 val.;

-          Dėvėkite drabužius ilgomis rankovėmis, galvos apdangalą bei akinius nuo saulės;

-          Venkite būti saulėje intensyviausiu UV spindulių laikotarpiu (nuo 11 iki 16 val.);

-          Venkite soliariumų;

-          Reguliariai apžiūrėkite savo odą ir kilus mažiausiai abejonei kreipkitės į gydytoją dermatovenerologą profilaktinei patikrai. 

Kaip atpažinti piktybinius darinius odoje, kaip dažnai tikrintis?

Bent kartą per mėnesį reikėtų prieš veidrodį apžiūrėti visą savo kūno odą nepamirštant galvos odos, kūno raukšlių, pėdų bei tarpupirščių odos. 

Ypatingai atkreipkite dėmesį į šiuos darinius:

-          Apgamus, kurie yra asimetriški, nelygiais kraštais, įvairiaspalviai, didesni nei 6 mm arba kurie pastaruoju metu augo arba keitėsi jų spalva arba forma;

-          Rausvos spalvos darinius, kurie kraujuoja, blizga arba atrodo kaip žaizdelė, tačiau ilgą laiką nesugyja. 

Ar įdegis gali būti sveikas? Ar galima apsisaugoti nuo odos vėžio rizikos atostogų metu daug laiko praleidžiant vandenyje arba būnant atvirame ore apsiniaukusiomis dienomis? 

-          Įdegis yra jūsų kūno atsakas į UV sukeltą žalą, dėl to įdegis nėra sveika ir soliariumų lankymas nėra rekomenduojamas gydytojų dermatovenerologų.

-          Vanduo minimaliai apsaugo nuo saulės spindulių, ir vandens atspindys gali netgi padidinti jūsų gaunamą UV spindulių kiekį.

-          Iki 80 proc. spindulių gali pereiti debesis, galite įdegti nepriklausomai nuo oro sąlygų, todėl kremus su SPF reikia naudoti visus metus.

-          Svarbu paminėti, jog UV spinduliai nesukelia šilumos jausmo odoje (jį lemia infraraudonieji spinduliai), dėl to nejaučiant karščio odoje arba esant vėjuotam orui nereikia apsigauti ir nepamiršti saugotis nuo žalingų spindulių.

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: