Praėjusią savaitę portalo jonavoszinios.lt redakciją pasiekė skaitytojos laiškas, kuriame išsakytas nerimas dėl renovuojamų daugiabučių sienose įsikūrusių čiurlių - baiminamasi, kad rangovai neapsaugos paukščių ir šie ne tik, kad neteks namų, bet ir patys bus užkalami savo lizdeliuose. 

Pastebi, kad mažėja

,,Nežinau ar dar kas kreipėsi tokiu klausimu, bet noriu atkreipti dėmesį į namų renovacijos metu naikinamus čiurlių lizdus. Šie paukščiai yra pagrindiniai uodų naikintojai, gyvenantys daugiabučių pastogėse, o dabar renovuojant namus jų lizdai tiesiog užkalami (neretai su visais jaunikliais...).

Pati galiu pasakyti, kad nuo renovacijos mieste pradžios jų labai sumažėjo. O išsaugoti juos tikrai nesudėtinga, jau renovuotuose namuose galima įrengti naujus lizdus, galbūt taip pavyktų ilgainiui atstatyti populiaciją. 

Šiuo metu renovuojamame Lietavos g. 25 name tai vyksta – lizdai uždengiami. Neabejingi gyventojai bando išsaugoti bent kelis likusius lizdelius. Tam labai reiktų valdžios pagalbos ir geranoriškumo. Tikimės, kad ir viešumas duotų naudos. Galbūt galime tikėtis jūsų pagalbos?", - laiške savo nuomonę išdėstė skaitytoja.
 
Dėl čiurlių šią savaitę kreipėsi ir dar keli jonaviečiai. Reaguojant į tai, portalas jonavoszinios.lt kreipėsi į Aplinkos apsaugos departamentą bei Aplinkos ministeriją.
 
 
Žalos nenustatė


Kaip  portalą jonavoszinios.lt informavo  Aplinkos apsaugos departamentas, birželio 20-ąją jo pareigūnai, atlikę minimo pastato apžiūrą Lietavos g. Jonavoje, nustatė, kad žala paukščiams nėra padaryta.

,,Aplinkosaugininkai ėmėsi prevencinių priemonių ir įmonei siųstame rašte nurodė, kad iki rugpjūčio vidurio negalima užtaisyti į čiurlių perėjimo vietas vedančias angas", - informavo departamentas. 

Stebi situaciją Jonavoje

Anot jo, atliekant pastato renovacijos darbus labai svarbu laikytis Saugomų rūšių tvarkos aprašo reikalavimų, ir šiuo atveju, norint užtaisyti čiurlių perėjimo vietas daugiabutyje būtina turėti Aplinkos apsaugos agentūros išduotą leidimą reguliuoti laukinių paukščių populiacijos gausą.  

,,Šiuo metu aplinkosaugininkai stebi Jonavos daugiabučio renovacijos darbus, kad nebūtų pakenkta čiurliams, saugomiems Europos Sąjungos mastu. 

 Norime atkreipti dėmesį, kad pagal LR Aplinkos apsaugos įstatymo nuostatas juridiniai ir fiziniai asmenys privalo saugoti aplinką, tausoti gamtos išteklius ir nepažeisti kitų gamtos išteklių naudotojų teisių bei interesų. Taip pat privaloma įgyvendinti priemones, naikinančias arba mažinančias neigiamą poveikį aplinkai. Paaiškėjus, kad aplinkai gresia pavojus juridiniams ir fiziniams asmenims reikėtų imtis priemonių, kad jo būtų išvengta, o atsiradus žalingiems padariniams, neatidėliojant juos pašalinti bei informuoti aplinkosaugos pareigūnus", - teigė departamentas. 

Ministerijos pozicija 

Aplinkos ministerija taip pat išsakė savo poziciją šiuo klausimu.

,,Kristina Klovaitė, Gamtos apsaugos  politikos grupės patarėja, atkreipia dėmesį, kad Lietuvoje saugomos visos laukinių paukščių rūšys. Saugomų gyvūnų, augalų ir grybų rūšių įstatymas draudžia paukščius tyčia žudyti, pažeisti ar naikinti paukščių lizdus ar kiaušinius.

Čiurliai pasirodo Lietuvoje gegužės mėnesį ir peri jauniklius daugiabučių pastogėse iki rugpjūčio, kai jie išskrenda į šiltus kraštus žiemoti. Aplinkos ministerija ragina planuojant renovaciją darbams numatyti paukščiams pavojaus nekeliančią datą.

Nuo 2022 metų pabaigos Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programa leidžia gauti valstybės paramą daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) projektams, kuriuose numatytos įrengti čiurlių ir (ar) kitų paukščių rūšies reikalavimus atitinkančios dirbtinės lizdavietės", - teigė ministerija. 

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: