,,Kreipiuosi į jus su tokiu klausimu - ar motociklininkai dar gali važiuoti keliuose? Ar jų sezonas dar nepasibaigęs? Gyvenu šalia naujo Jonavos pėsčiųjų tilto. Vis dar matau kartas nuo karto pravažiuojančius motociklus, kurie dar ir skleidžia didelį garsą. Žinoma, tai trukdo miegoti mažiems vaikams, kelia erzelį. Gal, visgi, jau greit pailsėsime ir motociklų nebe girdėsime bent iki pavasario?", - teiravosi Renatos vardu prisistačiusi moteris.
Apie taisykles
Portalo jonavoszinios.lt prašymu taisykles, galiojančias motociklininkams, paaiškina Lietuvos kelių policijos tarnyba.
Anot jos, Kelių eismo taisyklių 230 punkte nustatyta, kad nuo lapkričio 10 d. iki kovo 31 d. draudžiama eksploatuoti motorines transporto priemones, išskyrus mopedus, motociklus, triračius, visų rūšių keturračius, ir priekabas su vasarinėmis padangomis. Mopedus, motociklus, triračius, visų rūšių keturračius eksploatuoti su vasarinėmis padangomis draudžiama gruodžio–vasario mėnesiais, taip pat kovo–lapkričio mėnesiais, jeigu bent dalis važiuojamosios dalies, kuria važiuojama, yra apsnigta ar apledėjusi.
Iš Saugaus eismo automobilių keliais įstatymo:
96. Važiuojamoji kelio dalis – kelio dalis važiuoti transporto priemonėms.
Kelkraštis neįeina į važiuojamąją kelio dalį (iš KET), todėl jei kelkraštyje bus sniegas ar apledėjusi ta pati danga kaip važiuojamosios kelio dalies danga, motociklu galima važiuoti:
3.8. Kelkraštis – šalia važiuojamosios dalies (nuo jos krašto iki kelio sankasos briaunos) esantis kelio elementas, dengtas tokia pat kaip važiuojamoji dalis ar kitokia danga arba (ir) atskirtas nuo važiuojamosios dalies jos kraštą žyminčia horizontaliojo ženklinimo linija, tačiau nelaikomas nei šaligatviu, nei pėsčiųjų taku, nei dviračių taku ar dviračių juosta, nei pėsčiųjų ir dviračių taku.
Atsižvelgiant į tai, motociklus galima eksploatuoti ištisus metus. Specialieji reikalavimai yra nustatyti tik jų padangoms. Kitų eksploatacinių reikalavimų ar draudimų SEAKĮ ar KET kaip ir nenumato, tačiau atsakingi motociklų vairuotojai atsižvelgia į oro sąlygas.
Svarbu neskubėti
,,Lietuvos kelių policijos tarnybos pareigūnai šiemet pradėjo patruliuoti motociklais maždaug balandžio antrą savaitę. Kai tuo metu vieni po kitų savo motociklų sezonus atidaro ir viešai paskelbia baikerių klubai ir kongresai, Lietuvos motociklų sporto federacija, motociklų sporto klubų atstovai, motociklų kroso, plento žiedo ir kitų disciplinų klubai, motociklų sporto entuziastai. Po jų į gatves gausiai išjuda ir pavieniai motociklininkai. kadangi aktyvesni yra ir motociklų verslo atstovai, motociklais keliaujantys turistai, įvairūs kiti motociklininkų susivienijimai, todėl šiltuoju metų sezonu nuo balandžio vidurio Lietuvos policija vykdo eismo priežiūrą ir patruliuoja šalies keliuose motociklais. Tuometinis Lietuvos kelių policijos tarnybos viršininkas dabar Viešosios tvarkos biuro viršininkas Vytautas Grašys, paskelbdamas motociklininkų sezono pradžią, sakė, kad svarbiausia neskubėti į gatves, geriau įsitikinti, kad tikrai ne per anksti ir kelio danga yra tinkama važiuoti motociklais, patarė prieš sezoną visiems motociklų vairuotojams pasikartoti Kelių eismo taisykles ir rūpestingai patikrinti savo motociklo techninę būklę", - pabrėžia Lietuvos automobilių kelių direkcija.
Atmena žuvusius
Šiais metais Lietuvos kelių policijos tarnybos, Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnai, Vytauto Didžiojo šaulių (Kauno apskritis) 2-osios ir Karaliaus Mindaugo šaulių (Vilniaus apskritis) 10-osios rinktinių motošauliai, Tarptautinės moterų motociklininkių asociacijos Lietuvos skyriaus (angl. Women's International Motorcycle Association, WIMA) atstovės balandžio 6 dieną iš Mėnulio gatvės Vilniuje pasuko į magistralinį kelią A1 Vilnius–Kaunas–Klaipėda. 35-ajame šio magistralinio kelio kilometre, Elektrėnų savivaldybėje, netoli Vievio miestelio, motociklininkai padėjo gėlių ir uždegė žvakutes prie paminklo „Kelio Dvasia“. Pastaraisiais metais motociklininkų sezono pradžioje tai jau tampa Lietuvos kelių policijos tarnybos tradicija. Baltijos šalių žuvusiems motociklininkams atminti skirtas paminklas pastatytas ir atidengtas 2017 metais. Paminklo architektai Arvydas Krikščiūnas ir Darius Linkevičius, skulptorius – Darius Dulinskas.
Ragina praktikuotis uždarose aikštelėse
Nors motociklų naudojimas labai priklauso nuo oro sąlygų, Lietuvos kelių policijos tarnybos Specialios paskirties skyriaus pareigūnė, vairuojanti tarnybinį motociklą, Žana Malinauskienė ragina pradedančius ir nelabai patyrusius vairuotojus būtinai susirasti uždarą aikštelę ir pasimokyti stabdyti motociklą. Pasak ne kartą specialiuose mokymuose dalyvavusios pareigūnės, tai vienas iš svarbiausių įgūdžių vairuojant motociklą.
„Važiuodami niekada nepamirškite laikytis saugaus atstumo ir saugaus greičio. Taip pat labai svarbu dėvėti patogią motociklininkui skirtą aprangą – tai padeda jaustis patogiau ir labiau susikaupti bei sutelkti dėmesį į save ir kitus eismo dalyvius, o ne į nemalonius pojūčius“, – patarė pareigūnė Žana Malinauskienė.
Lietuvoje - daugiau nei 55 000 motociklų
VĮ „Regitra“ šių metų kovo 1 d. duomenimis, Lietuvoje L3 kategorijos transporto priemonių (motociklų) iš viso yra registruota 55,7 tūkst. Remiantis šių metų pradžios duomenimis, Lietuvoje asmenų, turinčių galiojančius vairuotojų pažymėjimus su teise vairuoti A, A2 ir (ar) A1 kategorijų transporto priemones, yra 190,2 tūkst., iš jų – 181,5 tūkst. vyrų ir 8,7 tūkst. moterų.
Lietuvos policija naudoja iš viso 40 „BMW“ ir „Yamaha“ motociklų. Juos vairuoja beveik 100 pareigūnų, iš jų – 4 moterys.
Asociatyvi archyvo nuotr.