Nors paspirtukų sezonas artėja prie pabaigos, skundų dėl jų elgesio gatvėse nemažėja - portalas jonavoszinios.lt jų sulaukia kone kas savaitę. Šįkart į redakciją kreipėsi skaitytoja Vilda, paprašiusi pateikti paaiškinimą, kaip paspirtukai turi elgtis pėsčiųjų takuose. Taisykles skaitytojams primena Lietuvos kelių policijos tarnyba.

Mano, kad kelia pavojų

,,Daug vaikštau miesto takais. Nepaneigsi, kad šie išpuoselėti ir sutvarkyti, bet negali atsipalaiduoti niekad - paspirtukai laksto kaip patrakę, žiūrėk, tuoj susidursi su vienu iš jų...

Pastebiu, kad dalis jų pypsina, jog pasitrauktum, net važiuodami pėstiesiems skirtais takais. Ar jie išvis gali jais važiuoti?", - teiravosi moteris. 

Apie taisykles

Lietuvos kelių policijos tarnyba primena, kad Lietuvos Respublikos saugaus eismo automobilių keliais įstatymo 2 straipsnyje reglamentuotos sąvokos:

Dviratis – ne mažiau kaip du ratus turinti transporto priemonė, varoma ja važiuojančio asmens raumenų jėga, naudojant pedalus ar rankenas. Neįgaliųjų vežimėliai prie dviračių nepriskiriami.

Dviračių takas – dviračių eismui skirtas kelias arba kelio dalis, pažymėti tam skirtais kelio ženklais. Dviračių takas privalo būti atskirtas nuo kelio ar jo dalių kelio inžinerinėmis priemonėmis.

Motorinis dviratis – transporto priemonė, kuri turi ne mažiau kaip du ratus ir vidaus degimo variklį ar elektros variklį, kurių didžiausioji naudingoji galia ne didesnė kaip 1 kW, ir kurios didžiausiasis projektinis greitis ne didesnis kaip 25 km/val.

Pastaba. Jeigu elektrinio paspirtuko galios ir greičio parametrai atitinka motorinio dviračio apibrėžtyje nurodytus parametrus, toks elektrinis paspirtukas priskiriamas prie motorinių dviračių.

Dviračių gatvė – kelias, kurio pradžia pažymėta kelio ženklu „Dviračių gatvė“, o pabaiga – „Dviračių gatvės pabaiga“.

Pėsčiasis – asmuo, esantis kelyje ne transporto priemonėje, taip pat važiuojantis neįgaliųjų vežimėliu, riedučiais, riedlente, paspirtuku be variklio, vedantis dviratį, mopedą, motociklą, traukiantis (stumiantis) rogutes, vaikišką ar kitokį vežimėlį. Pėsčiuoju nelaikomas kelyje dirbantis asmuo.

Pėsčiųjų takas – kelio dalis arba takas pėstiesiems, pažymėtas tam skirtais kelio ženklais.

Šaligatvis – kelio dalis pėstiesiems prie važiuojamosios kelio dalies, atskirta arba neatskirta nuo jos. Šaligatvis gali būti naudojamas dviračių eismui Kelių eismo taisyklių nustatytais atvejais.

,,Atkreiptinas dėmesys, kad dviračių, motorinių dviračių, elektrinių paspirtukų (greitis iki 25 km/val., galia 1 kW) vairuotojai privalo vykdyti reikalavimus, reglamentuotus Kelių eismo taisyklių VIII skyriuje „Reikalavimai dviračių vairuotojams“", - paaiškina tarnyba.

Kalbant apie pėsčiųjų takus, nukreipiamasis kelio ženklas Nr. 412 „Pėsčiųjų takas“ yra skirtas tik pėstiesiems. Kai takas eina išilgai kelio, pėstieji privalo eiti tik juo.

Elektriniu paspirtuku, kurio greitis ne didesnis kaip 25 km/val. ir galia ne didesnė kaip 1 kW, važiuoti pėsčiųjų taku draudžiama.

Nukreipiamasis kelio ženklas Nr. 411 „Dviračių takas“ – leidžiama važiuoti tik dviračiais, t. y. ir motoriniais dviračiais, ir elektriniais paspirtukais.

Kas turi pirmumą pėsčiųjų - dviračių takuose?

Anot tarnybos, nukreipiamasis kelio ženklas Nr. 413 „Pėsčiųjų ir dviračių takas“ – leidžiama eiti pėstiesiems ir važiuoti dviračiais. Jeigu dviračio ir pėsčiųjų simboliai kelio ženkle yra ne vienas po kitu, o vienas šalia kito ir skiriami vertikaliu baltu brūkšniu, eismo dalyviai privalo naudotis ta tako puse, kuri jiems skirta (parodyta kelio ženkle).

Dviračių taku ar dviračių juosta dviračio vairuotojas privalo važiuoti kuo arčiau tako ar juostos dešiniojo krašto. Jeigu pėsčiųjų ir dviračių take ar šaligatvyje horizontaliuoju ženklinimu (dviračio simboliu) yra paženklinta dviračių eismui skirta tako (šaligatvio) dalis, dviračio vairuotojas privalo važiuoti tik ja ir kuo arčiau jos dešiniojo krašto.

Pabrėžiama, kad pėsčiasis, dviračio vairuotojas, elektrinio paspirtuko vairuotojas – kiekvienas jų yra visateisis eismo dalyvis, turintis tam tikras pareigas ir vykdantis reikalavimus, nustatytus Kelių eismo taisyklėse. Visų jų bendroji pareiga – savitarpio pagarba ir atsargumas.

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: