Birželio 20 d. per portalo jonavoszinios.lt skiltį ,,Pranešk” į redakciją kreipėsi skaitytojas, teiraudamasis apie balsavimo už dalyvaujamojo biudžeto projektus tvarką seniūnijose. Skaitytojo laiškas (kalba netaisyta – red. past.): 

,,Noriu iškelti klausimą dėl balsavimo už seniūnijų projektus. Jau ne pirmus metus kyla abejonių ar sąžiningai jis vyksta ar seniūnijos dirba skirtingai? Po visą rajoną buvo pasklidę balsų rinkėjai su anketomis ir kai kurios seniunijos atsisakė fiksuoti tokius balsus, liepė pagal tvarką atvykti pačiam žmogui. O kitos sėkmingai susifiksavo, nesant balsuotojo. 

Tai kurios seniūnijos yra teisios? Pačios prabalsuojančios, ar tos, kurios negalinčių balsuoti el. būdu laukia seniūnijoje? 

Gal galite pasidalinti skaičiais, kiek balsų seniūnijose buvo surinkta el.būdu, o kiek popierinėmis anketomis ir suvesta seniunijų darbuotoju? Laukiu atsakymo.” 

Užklausą nusiuntėme Jonavos rajono savivaldybei ir gavome atsakymą: 

,,Balsavimas už dalyvaujamojo biudžeto projektus vyko dvi savaites ir buvo pratęstas dar penkias dienas dėl balsavimo pradžioje kilusių techninių nesklandumų balsuojant mobiliąja programėle. Norime pabrėžti, kad daugiau jokių nesklandumų ar gyventojų skundų dėl balsavimo tvarkos nesulaukėme. 

Balsavimo tvarka visose seniūnijose yra vienoda, o visi ne internetu gauti gyventojų balsai suvedami į elektroninę sistemą, kurioje fiksuojami balsavusio asmens duomenys ir deklaruota gyvenamoji vieta – Jonavos rajonas.” 

Redakcija, remdamasi Dalyvaujamojo (pilietinio) biudžeto programos įgyvendinimo tvarkos aprašo IV skyriaus 4 punktu, patikslina galimus balsavimo būdus:  

,,Balsavimas organizuojamas dviem būdais: elektroniniu būdu Savivaldybės interneto svetainėje www.jonava.lt ir popieriniu būdu Skelbime nurodytose vietose, užpildant Balsavimo biuletenį.”

2024 m. gegužės 27 d. Jonavos rajono savivaldybės interneto svetainėje pateiktame skelbime nurodyta, kad „Nesinaudojantys paminėtomis (elektroninėmis - red. past.) priemonėmis gali kreiptis į savo gyvenamosios vietos seniūniją, ten gausite apklausos lapą, kuriame tereiks pažymėti jums patikusius projektus, pasirašyti gautą dokumentą ir atiduoti jį seniūnijos darbuotojui. Ateidami į seniūniją nepamirškite turėti asmens dokumento, įrodančio, kad esate Jonavos rajono gyventojas”. 

Taigi už projektus balsus jonaviečiai galėjo atiduoti el. būdu arba užpildę popierines anketas. Alternatyvių balsavimo būdų Jonavos rajono savivaldybės patvirtintoje tvarkoje ir publikuotame skelbime nenumatyta, tačiau pildyti anketą ne seniūnijos patalpose taip pat nėra draudžiama.

Susimodeliuoja situacija, kad atsisakymas priimti balsus - savarankiškas seniūnijų sprendimas, kurio pagrįstumu, remianti galiojančia tvarka, galima suabejoti. 

Matydami situacijos painumą, kreipėmės ir į savo skaitytojus, prašydami atsakyti, ar juos tenkina balsavimo už Dalyvaujamojo biudžeto projektus tvarka ir rezultatai. Savo nuomonę birželio 20 - 28 dienomis išreiškė 101 skaitytojas.

36 proc. balsavusių pažymėjo apklausos langelį ,,Esu nusivylęs rezultatais, manau, kad balsavimas nėra skaidrus"

29 proc. manė, kad ,,balsavimas skaidrus ir rezultatai puikūs"

15 proc. teigė abejojantys rezultatų skaidrumu ir beveik tiek pat  neturėjo nuomonės šia tema

Likusi dalis, 7 proc. pasirinko atsakymą ,,Nesu tikras (-a), kad rezultatai skaidrūs, esu girdėjęs apie daromą įtaką balsavimui"

Apklausos rezultatai nėra reprezentatyvūs, tik žvalgomieji, tad jie negali būti interpretuojami apibendrintai. 

Primename, kad visada laukiame Jūsų pastabų, komentarų ir klausimų, į kuriuos padėsime rasti atsakymus. Rašykite mums el.p. redakcija@jonavoszinios.lt arba palikite žinutę www,jonavoszinios.lt skiltyje ,,Pranešk”. 

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: