Kaip jau esame informavę, šiandien, gegužės 12-ąją, Jonavos ligoninė tapo svarbia karinių pratybų „Geležinis Vilkas“ dalimi, imituojant masinio sužeistųjų antplūdžio scenarijų. Ligoninės direktorius Gediminas Ramanauskas patvirtino, kad, pagal iš anksto suplanuotą scenarijų, įstaiga gavo signalą apie  maždaug 19 tariamų sužeistųjų pristatymą ir nedelsiant aktyvavo pasiruošimo planus. 

„Ligoninė jau ne vienerius metus aktyviai bendradarbiauja su karinėmis pajėgomis, tad dalyvavimas pratybose mums nėra naujiena. Šiandien esame „Geležinio Vilko“ pratybų dalis - gavome signalą, kad bus atvežta apie 19 sužeistųjų. Visa komanda yra pasirengusi juos priimti ir suteikti reikiamą pagalbą,“ -  teigė G. Ramanauskas. 

Pagal pratybų scenarijų, ligoninės priėmimo skyriuje įrengta speciali pacientų rūšiavimo zona.  

„Čia skirstysime pacientus į kelias grupes pagal šviesoforo principą: nuo sunkiausių, reikalaujančių skubios pagalbos, iki lengviau sužeistų, galinčių palaukti,“ - aiškino direktorius. 

Siekiant pasirengti nenumatytiems atvejams, pavyzdžiui, jei būtų pažeista pagrindinė ligoninės infrastruktūra arba prireiktų teikti pagalbą kitoje lokacijoje, ligoninės teritorijoje buvo įrengta ir lauko operacinė.  

„Tai leidžia mums pasimokyti ir būti pasiruošusiems perkelti būtiną infrastruktūrą į kitą vietą, jei to prireiktų,“ - paaiškino G. Ramanauskas. 

Pratyboms Jonavos ligoninė ruošėsi apie mėnesį. Buvo papildomai įsigyta įrangos: specialios palapinės sužeistiesiems ar lauko operacinei įrengti, dirbtinės plaučių ventiliacijos aparatų, operacinės stalo profilių. Taip pat papildytos medicininių priemonių atsargos - tvarsliava, medikamentai, infuziniai tirpalai ir specialūs rinkiniai. 

 „Džiaugiamės, kad prie pratybų aktyviai prisijungė Kėdainių ir Raseinių ligoninių vadovai bei komandos,“- regioninį bendradarbiavimą pabrėžė G. Ramanauskas. Anot jo, Kėdainių ligoninė yra pasirengusi atsiųsti medikų komandą, papildomų medikamentų bei kraujo atsargų, jei Jonavoje pritrūktų pajėgumų. Raseinių ligoninė taip pat pasiruošusi priimti pacientus, jei Jonavos ligoninėje trūktų vietų ar operacinių pajėgumų. Susisiekimas tarp ligoninių būtų koordinuojamas per priėmimo skyrius. 

„Nors tokių įvykių nelaukiame ir negalime prognozuoti, ligoninė nuolat kaupia atsargas ir ruošiasi. Šiandien yra ta diena, kai galime realiai patikrinti savo pasirengimą ir veiksmų planų įgyvendinimą,“ -  sakė Jonavos ligoninės direktorius Gediminas Ramanauskas. 

Šios pratybos yra lauko taktikos pratybų „Geležinis Vilkas 2025-I“ dalis. Pagal scenarijų, Gaižiūnų poligone imitavus netiesioginę ugnį, sužeistuosius karius nuspręsta evakuoti į Jonavos ligoninę.  

„Šiuo metu turime 19 sužeistųjų, patyrusių įvairias traumas dėl imituotos sprogimo bangos. Sužalojimai įvairūs ir sudėtingi – nuo galūnių amputacijų iki sunkių nudegimų,“ - situaciją komentavo PB „Geležinis Vilkas“ medicinos karininkas - kpt. Paulius Vaskela.    

Tokiais atvejais kariuomenės personalas veikia pagal nustatytus algoritmus.  

„Pirmiausia suteikiama būtinoji pagalba vietoje. Kadangi sužeistųjų skaičius didelis, aktyvuojami specialūs masinių nelaimių valdymo protokolai, atliekamas pacientų rūšiavimas ir priimami sprendimai dėl tolesnių veiksmų,“ - teigė karininkas.  

Pasak kapitono, buvo priimtas strateginis sprendimas evakuoti visus nukentėjusiuosius į artimiausią aukštesnio lygmens gydymo įstaigą – Jonavos ligoninę. „Siekiant išgelbėti kuo daugiau gyvybių, buvo nuspręsta formuoti evakuacijos koloną tiesiai į Jonavos ligoninę, nes ji yra arčiausiai ir gali suteikti reikiamą pagalbą,“ - sprendimo motyvus paaiškino kpt. P. Vaskela. 

Karininkas taip pat patvirtino, kad rūšiuojant pacientus buvo naudojama standartinė spalvinio kodo sistema („šviesoforo principas“), nurodanti sužeidimų sunkumą ir evakuacijos prioritetą. 

„Šį kartą pavyko suformuoti koloną ir evakuoti visus nukentėjusiuosius vienu metu. Kaip matome, procesas Jonavos ligoninėje vyksta sklandžiai,“ - teigė kpt. P. Vaskela. 

Pagal pratybų scenarijų, visų 19-os karių gyvybes pavyko išgelbėti.

„Mirčių nėra. Tai rodo gerą karių ir medicinos personalo moralę bei efektyvų darbą,“ - teigiamai pratybų medicininės dalies eigą įvertino kapitonas Paulius Vaskela. 

Gegužės 13 dieną nuo 9.30 val. „Lietavos“ pagrindinės mokyklos stadione vyks priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos, policijos, greitosios medicininės pagalbos tarnybos ir Lietuvos Kariuomenės pajėgų pratybos. Dėl to prašoma nuo 9.30. val. nestatyti automobilių Fabriko gatvėje, „Lietavos“ pagrindinės mokyklos stadiono prieigose. 

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: