Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento duomenimis, 2024 metais Lietuvoje kilo 7668 gaisrai. Palyginti su 2023 m., kai buvo užgesinti 7905 gaisrai, pernai jų kilo 3,0 proc. mažiau. Tai mažiausias gaisrų skaičius per 21-erius metus. Gaisrų metu ugniagesiai išgelbėjo 140 gyventojų, 503 pastatus, 89 transporto priemones, 252 gyvūnus.
Jonavoje - jokių žūčių liepsnose
Jonavos ugniagesiai gelbėtojai gali didžiuotis puikiais 2024 metų rezultatais. Praėjusiais metais buvo užfiksuotas rekordiškai mažas gaisrų skaičius – vos 103 atvejai, o svarbiausia – nė vienas žmogus nežuvo gaisro metu.
,,Departamentui visada statistiką pateikia rajonų, miestų priešgaisrinės tarnybos ir jeigu departamentas sako, kad statistika šiais metais gera, vadinasi, statistika tokia gera mūsų tarnybų dėka. Iš tiesų metai, aš tikiuosi, visiems Jonavos gyventojams buvo tokie pat geri, kaip ir Jonavos ugniagesiams gelbėtojams. Gaisrų skaičius yra, nebijosiu to žodžio pasakyt, rekordiškai mažas. Jeigu mes dar 2019 metais turėjom 222 gaisrus, tai 2024 metais gaisrų skaičius Jonavos rajono savivaldybėje buvo tiktai 103.
Dar kitas džiugus dalykas. Praeitais metais Jonavos rajone gaisre nežuvo nei vienas žmogus. Dėka visų mūsų pastangų mes pasiekiame tą rodiklį, kad gaisruose žuvusių žmonių skaičius būtų lygus nuliui, to siekėme ilgus metus ir tuo labiausiai džiaugiamės.
Gaisrų skaičius gali kisti, jis labai didelių įtakų neturi, o net ir viena žmogaus žūtis jau yra skausminga šeimai, skausminga rajono žmonėms, lygiai taip pat skausminga ir mums”, - kalba Jonavos priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos (PGT) viršininkas Saulius Kuliešius.
Kasdienybė - gelbėjimo darbai
Be gaisrų gesinimo, ugniagesiai gelbėtojai atliko daugybę kitų gelbėjimo operacijų, pavyzdžiui, padėjo žmonėms, patekusiems į bėdą, šalino audros padarinius ir atliko kitas užduotis.
,,Kitas niuansas, kas sudaro mūsų darbo pobūdį - gelbėjimo darbai. Mes praeitais metais buvom išvykę 229 kartus į gelbėjimo darbus. Vėlgi, lyginkim skaičius. Gelbėjimo darbų beveik dvigubai daugiau, nei gaisrų.
Pagalba spec. tarnyboms - tai yra labai didžiulis skaičius. Bet mes negalim kitaip, negalime nepadėti, pavyzdžiui, greitosios medicinos pagalbos personalui, kai reikia padėti išnešti kone 200 kilogramų sveriantį pacientą.
Pernai buvo audra. Mes turbūt per visą istoriją nesam tiek kartų išvažiavę šalinti audros padarinių, kuomet virto medžiai. Jeigu tos audros būtų nebuvę, tų gelbėjimo darbų irgi tiek nebūtų buvę, ir visa tai sudaro, kad gelbėjimo darbai užima didesnę dalį veiklos ugniagesių gelbėtojų kasdienybėje, nei patys gaisrai”, - teigia S. Kuliešius.
Prevencija ,,veikia”
Pasak Jonavos priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos vadovo, tokie puikūs rezultatai – tai bendrų pastangų vaisius. Didelį indėlį įnešė prevencinės priemonės, tokios kaip dūmų detektorių montavimas ir gyventojų švietimas apie gaisro pavojus. Vykdytos net kelios akcijos: „Daugiabučiai be gaisrų“ - aplankyta 12 daugiabučių – 247 butai, pakabinti 28 dūmų signalizatoriai. „Saugūs namai“ - aplankytas 161 individualus namas, pakabinta 19 dūmų signalizatorių. „Padėk artimui“ - aplankyti 128 būstai, pakabintas 91 dūmų signalizatorius. Vykdytas bendras Jonavos rajono savivaldybės ir Jonavos priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos projektas „Jonava be gaisrų“. Šilų seniūnijoje Jonavos rajone suremontuotos sena ir įrengta nauja krosnis, išvalytas kaminas.
,,Ne atsitiktiniai skaičiai, kad tiek mažai gaisrų ir nėra žuvusiųjų juose. Šia kryptimi intensyviai dirbame, vykdome daug akcijų. O ir žmonės darosi sąmoningesni.
Pastaraisiais metais pastebimai sumažėjo gaisrų atvirose teritorijose - deginamų žolių atvejų Jonavos rajone. Palyginimui, 2019 metais buvo užfiksuota 70 atvejų, kai gaisrai kilo dėl žolių deginimo. 2024 metais šis skaičius sumažėjo iki vos 7 atvejų.
Šis puikus rezultatas – tai bendrų pastangų vaisius. Nuolatinės prevencinės kampanijos, švietimas ir griežtesnė kontrolė padėjo keisti žmonių požiūrį į žolių deginimą. Vis daugiau žmonių supranta, kad deginimas ne tik kenkia aplinkai, bet ir kelia didelį gaisro pavojų.
Tačiau nesustojame ties pasiektais rezultatais. Toliau tęsime prevencinį darbą, kad ir ateityje galėtume džiaugtis dar geresniais rezultatais" - sako S. Kuliešius
Išgelbėta 10 žmonių
Saulius Kuliešius paklaustas apie rezonansinį įvykį 2024-ais metais teigia, kad laimei, tokio nėra buvę. Bet galima didžiuotis, kad atlikus 229 gelbėjimo darbus išgelbėta 10 žmonių.
,,Nors gaisrų skaičius buvo rekordiškai mažas, mūsų darbas vis tiek buvo intensyvus. Dažnai klausiama, koks įvykis labiausiai įsiminė praėjusiais metais. Iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti, kad nebuvo itin didelių ir įsimintinų incidentų. Tačiau būtent tai ir yra geriausia žinia.
Mūsų ugniagesiai kasdien susiduria su įvairiomis situacijomis – nuo nedidelių buitinių incidentų iki didesnių nelaimių. Nors didelių gaisrų ar kitų katastrofų nebuvo, mes visada buvome pasiruošę ir pasirengę padėti.
Pernai mums pavyko išgelbėti 10 žmonių. Tai yra didžiausias mūsų pasiekimas. Nuo išgelbėtų autoįvykiuose, išneštų iš uždūmintų patalpų iki suteiktos pirmosios pagalbos – kiekvienas išgelbėtas žmogus yra mūsų darbo vaisius. Kiekvieną išgelbėtą gyvybę laikome didžiausiu apdovanojimu", - didžiuojasi S. Kuliešius.
Mūsų ugniagesiai – stiprūs ir pasiruošę viskam
,,Mūsų ugniagesiai yra ne tik profesionalai, bet ir puikios fizinės formos. Jie reguliariai treniruojasi sporto salėje ir sėkmingai dalyvauja įvairiose varžybose. Neseniai sulaukėme komplimento iš merginos, kuri klausė, ar mes organizuojame kokią specialią atranką, kad mūsų ugniagesiai tokie atletiški ir visi gražūs. Tai rodo, kad jie ne tik puikiai atlieka savo darbą, bet ir rūpinasi savo fizine forma”, - atvirauja Saulius Kuliešius.
Be to, ugniagesiai yra aktyvūs ir už tarnybos ribų. Jie dalyvauja įvairiuose sporto renginiuose, įskaitant ir stipruolių varžybas.
,,Nors šiuo metu ugniagesių sportas nėra toks populiarus, kaip buvo anksčiau, mes tikime, kad ši tradicija bus atgaivinta. Fizinis pasiruošimas yra labai svarbus mūsų darbe, todėl skatiname savo darbuotojus rūpintis savo sveikata ir dalyvauti sporto veiklose. Ugnelė dega", - pasakoja tarnybos vadovas.
Kviečiame gyventojus būti atsakingais ir saugoti savo namus nuo gaisrų
Jonavos PGT viršininkas turi palinkėjimą tiek tarnybai, tiek ir Jonavos gyventojams:
,,Nors praėjusiais metais užfiksuotas rekordiškai mažas gaisrų skaičius, norime priminti apie svarbią prevencijos reikšmę. Dažniausia gaisrų priežastis – neatsargus elgesys su ugnimi, ypač susijęs su krosnimis ir židiniais.
Kviečiame gyventojus būti itin atidžius kūrenant krosnis, reguliariai valyti dūmtraukius ir naudoti kokybiškas kūrenimo medžiagas. Taip pat svarbu įsirengti dūmų detektorius ir reguliariai juos tikrinti.
Dūmų detektorius gali išgelbėti gyvybę, ypač nakties metu, kai žmonės miega. Jis laiku įspės apie kilusį gaisrą ir leis greitai evakuotis.
Prisiminkime, kad kiekvieno atsakingumas yra svarbus, siekiant užtikrinti saugą savo namuose ir visame rajone. Kartu galime sukurti saugią aplinką sau ir savo artimiesiems."