Ką reikėtų žinoti apie naminių gyvūnų veisimą?

Ką reikėtų žinoti apie naminių gyvūnų veisimą?
RGP 06
2019-08-06 11:04 2019

 

Norint įsigyti augintinį, kiekvienas žmogus turėtų prieš tai atlikti ,,namų darbus“ ir kuo daugiau pasidomėti, iš kur atkeliaus naujasis šeimos narys, kokių sąlygų jam reikės ir pan. Ne ką mažiau atsakomybės tenka ir asmenims, kurie užsiima naminių gyvūnų veisimu. Tiek vieniems, tiek kitiems -  Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Gyvūnų sveikatingumo ir gerovės skyriaus patarėjos Kristinos Stokytės patarimai.

- Ar kiekvienas asmuo, parduodantis nors ir vieną vadą, privalo registruoti savo veiklą VMVT?

- Gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymas numato, kad:

  1. Gyvūnų augintinių veisimas turi būti tikslinis, planuojamas ir neatsitiktinis.
  2. Asmenys, užsiimantys versliniu gyvūnų augintinių veisimu, privalo užtikrinti teisės aktuose nustatytų reikalavimų laikymąsi ir teisės aktuose nustatytais atvejais turėti veterinarinį patvirtinimą.
  3. Gyvūnų augintinių savininkai, išskyrus asmenis, užsiimančius versliniu gyvūnų augintinių veisimu, privalo užtikrinti, kad jų laikomi gyvūnai augintiniai nesidaugintų, išskyrus atvejus, kai jie užtikrina gyvūnų augintinių jauniklių perdavimą naujiems savininkams (neįskaitant jų perdavimo gyvūnų globėjui) arba rūpinasi jais patys.

Taigi įstatymas nenumato išimties, ir, jei asmuo planuoja bent vieną gyvūnų augintinių vadą, kurią ketina parduoti ar perduoti, jis savo veiklą turi registruoti VMVT teritoriniame padalinyje pagal gyvūnų laikymo vietą. Į instituciją vykti nebūtina, užtenka pateikti prašymą el. paštu arba per IMVIS sistemą. Jei gyvūnų veisimui ir auginimui naudojamos negyvenamos ar specialios patalpos, tokiu atveju patalpoms turi būti suteikiamas veterinarinis patvirtinimas.

- Kokios sąlygos būtinos, jei asmuo nori užsiimti gyvūnų veisimu?

- Gyvūnų augintinių veisėjai turi registruotis teritoriniuose Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos padaliniuose pagal gyvūnų laikymo vietą. Už registraciją valstybės rinkliava nėra renkama. Registruotų veisėjų sąrašas pateikiamas Valstybinės veterinarinės kontrolės subjektų, išskyrus maisto tvarkymo subjektus, sąraše, ties veikla Nr. 77.

Verslinio gyvūnų augintinių veisimo vieta turi turėti veterinarinį patvirtinimą iš Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos padalinio, pagal veisimo vietą. Verslinio gyvūnų augintinių veisimo vieta – Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos nustatyta tvarka patvirtinta gyvūnų augintinių laikymo vieta, kurioje gyvūnai augintiniai laikomi nuo jų sukergimo / apsėklinimo iki jų palikuonių pardavimo / perdavimo kitam gyvūno augintinio laikytojui.

Kai gyvūnų augintinių veisėjas gyvūnus laiko ir veisia gyvenamosiose patalpose, veterinarinio patvirtinimo numerio gauti nereikia. Jeigu veisiami gyvūnai laikomi gyvenamosiose patalpose, veisėjas turi užtikrinti, kad gyvūnams augintiniams bus suteikiamas ne mažesnis, nei Reikalavimų 1 priede nurodytas, plotas.

Už valstybinės veterinarinės kontrolės subjektų, išskyrus maisto tvarkymo subjektus, veiklos įvertinimą turi būti sumokėta valstybės rinkliava:

- suteikiant veterinarinį patvirtinimą / laikinąjį veterinarinį patvirtinimą – 30 Eur;

- pratęsiant laikinąjį veterinarinį patvirtinimą / suteikiant veterinarinį patvirtinimą po laikinojo veterinarinio patvirtinimo suteikimo – 18 Eur.

Veterinarijos reikalavimai gyvūnų augintinių veisėjams apima reikalavimus gyvūnų laikymo vietai – jos švarai, guoliams, įrangai, minimaliems plotams, augintinių priežiūrai ir socializacijai, sveikatos užtikrinimui, apskaitai.

Šių reikalavimų turi būti laikomasi nuo pat vados planavimo pradžios.

- Ko turėtų reikalauti kiekvienas pirkėjas, kuris įsigyja gyvūną?

- Gyvūnus augintinius reikėtų įsigyti tik iš registruotų gyvūnų augintinių veisėjų, o prieš įsigyjant gyvūną augintinį patikrinti, ar parduodamas šuo, katė, šeškas paženklintas ir registruotas. Visi Lietuvoje parduodami ar kitokiu būdu perduodami (pvz., dovanojami) gyvūnai augintiniai (šunys, katės ir šeškai) turi būti paženklinti poodine mikroschema ir registruoti Gyvūnų augintinių registre (GAR). Registracija užtikrina, kad gyvūną augintinį perduodantis asmuo vykdo teisės aktų reikalavimus ir tai leidžia, reikalui esant, nustatyti gyvūno savininką (pvz., pabėgus, pasiklydus gyvūnui augintiniu). Ženklinimu patvirtinama gyvūno augintinio identifikacija, o registruojant – jo savininkas. Reikėtų atkreipti dėmesį, kad dokumentus, įrodančius gyvūnų augintinių kilmę, išduoda šunų, kačių augintojus vienijančios visuomeninės organizacijos: Lietuvos kinologų draugija, VšĮ Lietuvos gyvūnų augintojų centras ir kt. Veisėjo išduodami dokumentai nėra laikomi gyvūno augintinio kilmės dokumentais.

Gyvūnas, kuriam atlikta vakcinacija, privalo turėti vakcinacijos pažymėjimą arba įrašai apie vakcinacijas turi būti atlikti Europos Sąjungos (ES) vieningos formos gyvūno augintinio pase (anglų k. Pet passport). Veterinarijos gydytojas šiuose dokumentuose turi įrašyti duomenis apie atliktas vakcinacijas, skirtus vaistus nuo parazitinių ligų (pvz., echinokokozės) bei kitus, su gyvūnų sveikata susijusius, įrašus. Gyvūnų vakcinacijai gali būti taikomos vakcinacijos schemos, pvz., šunys vakcinuojami pagal amžių – pirmą kartą apie 2 mėnesių amžiaus kompleksiniu skiepu (be vakcinos nuo pasiutligės), o antrą kartą (ne jaunesni kaip 12 savaičių amžiaus) – kompleksine vakcina, kurios sudėtyje yra vakcina nuo pasiutligės. Galimos ir kitokios vakcinacijos schemos.

Gyvūno augintinio pasas reikalingas keliaujant su gyvūnu į kitas ES valstybes nares, jis taip pat galioja ir kitose šalyse, kuriose jis pripažintas (pvz., Norvegija, Šveicarija ir kt.). Taip pat jo gali reikalauti renginių su gyvūnais organizatoriai, pvz., šunų, kačių parodose, kt. renginiuose su gyvūnais.

Jei gyvūnas įvežtas iš kitos ES valstybės narės, jis turi būti paženklintas poodine mikroschema ir turėti identifikavimo dokumentą (ES gyvūno augintinio pasą arba Gyvūnų sveikatos sertifikatą), kuriuose atlikti įrašai apie galiojančią vakcinaciją nuo pasiutligės.

Jei gyvūnas įvežtas iš trečiosios šalies, jam turi būti išduotas įvežimo į ES veterinarijos sertifikatas. Trečiosiose šalyse, išskyrus ES teisę pripažįstančiose šalyse (pvz., Norvegijoje), išduotas pasas ar kiti dokumentai (pvz., „Meždunarodnyj pasport“, „Forma Nr. 1“ ar kt.) nėra tinkami.

VMVT taip pat rekomenduoja perkant, perimant gyvūną augintinį sudaryti gyvūno augintinio pirkimo–pardavimo sutartį, kurioje būtų nurodytos pardavėjo garantijos ir pirkėjo įsipareigojimai.

 

- Ar VMVT gauna daug skundų, susijusių su gyvūnų prekyba? Galbūt yra skundų, susijusių su nelegalia gyvūnų prekyba Jonavos rajone?

- VMVT ir VMVT teritoriniai padaliniai gauna skundų dėl veisėjų veiklos: dėl neregistruotų veisėjų (dauguma jų skelbiasi „Facebook“ paskyrose ar uždarose grupėse), dėl įsigytų  nesveikų gyvūnų, įsigytų gyvūnų, kuriems pardavėjas žadėjo parūpinti kilmės dokumentus, tačiau jų nepateikė. Išskirti vieno rajono negalime.

Jonavoje yra 18 registruotų veisėjų. Pastaruoju metu skundų nebuvo gauta, paskutinis gautas skundas – kovo mėn.

 

- Kas gresia asmenims, kurie parduoda savo augintinių palikuonis, tačiau neregistruoja savo veiklos VMVT?

Gyvūnų augintinių veisimą ir prekybą vykdantiems asmenims, kurie neregistruoja savo veiklos, neženklina ir neregistruoja gyvūnų augintinių ar pažeidžia kitus teisės aktų reikalavimus, gresia administracinė atsakomybė. VMVT taip pat perduoda informaciją Valstybinei mokesčių inspekcijai. Jei nustatomas žiaurus elgesys su gyvūnais, VMVT gali kreiptis į teismą dėl gyvūnų konfiskacijos.

Asociatyvi pixabay.com nuotr.

 

 

 

Panašūs straipsniai

Vasaros iškylos gamtoje: patarimai, kaip joms pasiruošti tinkamai

Vasaros iškylos gamtoje: patarimai, kaip joms pasiruošti tinkamai

Šiltajam sezonui įsibėgėjant, vis daugiau žmonių laisvalaikį planuoja gamtoje, kuris neįsivaizduojamas be įvairiausių užkandžių ir maisto ant žarijų ruošimo. Mėgstantiems iškylauti vertėtų nepamiršti keleto ...

Vaistininkas pastebi: per beveik mėnesį karantino kaukes teisingai dėvėti išmoko ne visi

Vaistininkas pastebi: per beveik mėnesį karantino kaukes teisingai dėvėti išmoko ne visi

Vaistinėms sulaukus šimtatūkstantinių medicininių kaukių siuntų, vaistininkas Marius Lukštaraupis primena, kaip teisingai užsidėti respiratorius ir vienkartines kaukes. Specialistas pastebi, kad nemažai gyve...

Saugumas dviračių take: 8 dalykai, kuriuos privalote žinoti

Saugumas dviračių take: 8 dalykai, kuriuos privalote žinoti 2

Puikiai žinome, jog dviračiu kertant važiuojamąją dalį ar važiuojant bendrojo naudojimo keliu, reikia būti itin atidžiam, susikoncentruoti į aplinką, numatyti kitų eismo dalyvių vei...

Advokatė pataria, kaip užtikrinti sklandų darbuotojų grįžimą į biurus

Advokatė pataria, kaip užtikrinti sklandų darbuotojų grįžimą į biurus 1

Vis labiau švelninant karantino ribojimus, darbdaviai ir darbuotojai pradeda kalbėti apie tai, kad galbūt jau laikas grįžti į biurus. Vyriausybė rekomenduoja neskubėti to daryti, jei nėra būtinybės. Panašios...

Laukiate siuntos ar planuojate siųsti? 5 patarimai

Laukiate siuntos ar planuojate siųsti? 5 patarimai 1

Elektroninei prekybai karantino metu aplenkus net kalėdinę prekybą, ne ką mažiau išaugo ir siuntų savitarnos terminaluose kiekiai. AB Lietuvos pašto duomenimis, gyventojų naudojimasis terminala...

Savanorystė „influencerių“ eroje: ar jaunimas dar nori skirti savo laiką pagalbai kitiems?

Savanorystė „influencerių“ eroje: ar jaunimas dar nori skirti savo laiką pagalbai kitiems?

Naujausiais Statistikos departamento duomenimis, net 93,2 proc. 16-29 m. amžiaus jaunuolių Lietuvoje bendrauja socialiniuose tinkluose – daugiau nei bet kuri kita amžiaus grupė. Daugelis jaunų žmonių apskrit...

Kokių spalvų vengti miegamajame?

Kokių spalvų vengti miegamajame?

Spalvų pasirinkimas miegamajame – itin atsakinga užduotis. Ne tik todėl, kad jos lemia interjero įvaizdį, bet ir gali turėti įtakos mūsų nuotaikai. Svajojate apie raminančią ir atsipalaiduoti leidžiančią aplinką...

Kaip laikyti uogas, vaisius ir daržoves, kad šie ilgiau išliktų švieži

Kaip laikyti uogas, vaisius ir daržoves, kad šie ilgiau išliktų švieži

Vasara – tas metų laikas, kai galima vartoti daug šviežių, pačių ar ūkininkų išaugintų vaisių ir daržovių, įvairių iš miško ar sodo surinktų gėrybių. Norint ilgiau išsaugoti uogas, vaisius ir daržoves švieži...

Jonavos veterinarijos centrui ,,VetPet" patikėtas neeilinis pacientas - kengūriukas

Jonavos veterinarijos centrui ,,VetPet" patikėtas neeilinis pacientas - kengūriukas 1

Jonavos veterinarijos centrui ,,VetPet" teko gydyti neeilinį pacientą - kengūriuką. Kaip pasakoja veterinarijos gydytoja - anesteziologė Ieva Šidlauskaitė, gyvūnas į kliniką buvo pristatytas su siuntimu iš „...

Vicemeras E. Sabutis: ,,Jonavos kultūros centras - miesto kultūros širdis"

Vicemeras E. Sabutis: ,,Jonavos kultūros centras - miesto kultūros širdis"

Miesto šventės, pramoginiai renginiai, iniciatyvos, džiuginusios jonaviečius karantino metu - visa tai ir dar daugiau yra Jonavos kultūros centro (JKC) darbuotojų darbo vaisius. Kaip sako kultūros sritį kuru...

Tomas Vytautas Raskevičius: „Lietuvoje vyrams verkti vis dar nepridera, o moterys  atlieka didžiąją dalį namų ruošos“

Tomas Vytautas Raskevičius: „Lietuvoje vyrams verkti vis dar nepridera, o moterys atlieka didžiąją dalį namų ruošos“

Kaip Lietuvos gyventojai vertina įvairias socialines grupes? Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos atstovas Tomas Vytautas Raskevičius teigia, kad tyrimų rezultatai kitų Europos šalių kontekste nėra džiugi...

Kaip paruošti ir džiovinti uogas, vaisius ar grybus, norint ilgiau pasimėgauti jų skoniu ir teikiamais vitaminais?

Kaip paruošti ir džiovinti uogas, vaisius ar grybus, norint ilgiau pasimėgauti jų skoniu ir teikiamais vitaminais?

Džiovinimas tai pats patikimiausias, vienas paprasčiausių ir populiariausių konservavimo būdų, kurį renkasi norintys ilgiau išsaugoti vasaros derlių. Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba primena, kad d...

„Kantar“ tyrimas: kone kas antrą šeimą palietusi emigracija, penktadalis – apie ją mąsto

„Kantar“ tyrimas: kone kas antrą šeimą palietusi emigracija, penktadalis – apie ją mąsto

Kone kas antrą šeimą yra palietusi emigracija, tačiau tik ketvirtadalis visuomenės laiko ją teigiamu reiškiniu, rodo „Kantar“ tyrimas. Penktadalis gyventojų svarsto apie emigraciją, tiesa, daugiausia – laiki...

Melagienos apie koronavirusą neaplenkia ir jonaviečių: specialistai ragina atsakingai rinktis informacijos šaltinius

Melagienos apie koronavirusą neaplenkia ir jonaviečių: specialistai ragina atsakingai rinktis informacijos šaltinius

Apie tai, kad internete vis pasirodo melagingi, klaidinantys įrašai, kurie yra susiję su koronavirusu, specialistai praneša nuolat. Nepaisant to, dalis gyventojų nelinkę atsižvelgti į pastarųjų pastebėjimus ...

Neiššvaistyti vasaros veltui nusprendęs jaunimas ėmėsi darbo

Neiššvaistyti vasaros veltui nusprendęs jaunimas ėmėsi darbo

Socialiniame tinkle ,,Facebook" jau kurį laiką plinta įrašas, kuriame skelbiama apie jaunuolius, galinčius padėti jonaviečiams atlikti įvairius darbus: sutvarkyti sodą, namus, nuplauti automobilį, pavedžioti...

Unikalieji Skaruliai: Jonava, senesnė už Jonavą

Unikalieji Skaruliai: Jonava, senesnė už Jonavą

Yra vietų, kuriuose privalai apsilankyti. Ne todėl, kad užsidėtum eilinį pliusą – buvau ten – ir paskelbtum apie tai socialiniuose tinkluose. Todėl, kad šaukia pasąmonė. Tą šauksmą išgirdau prieš daugiau nei...