Lengviems ir maistingiems pietums rinkitės žiedinius kopūstus
Pastaraisiais metais žiediniai kopūstai išgyvena tikrą atgimimą, juos atranda vis daugiau žmonių, o ir receptų internete su šia daržove netrūksta – nuo gaivių salotų, sočių apkepų, košių ir troškinių, iki sriubų, traškių grilyje bei orkaitėje keptų kepsnių ar net žiedinių kopūstų duonos. Gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė pasakoja, kad žiediniai kopūstai, dar vadinami kalafiorais, yra išties maistinga daržovė, savo skoniu ir išvaizda artima tiek mums įprastiems kopūstams, tiek Briuselio, lapiniams ar kininiams kopūstams bei brokoliams.
„Žiediniai kopūstai turi mažai kalorijų ir daug skaidulų, taip pat yra turtingi vitaminais C, K, B ir E, magniu bei kitomis maistinėmis medžiagomis. Šios daržovės taip pat turi daug priešuždegiminių medžiagų, nes tiek daržovėje, tiek jos sultyse yra daug fitochemikalų. Juose taip pat gausu kalio, kuris reguliuoja kraujospūdį, kalcio ir fosforo, kurie subalansuoja skeleto ir raumenų sistemą, magnio, geležies, vario ir beta karoteno, kurie gerina odos bei gleivinių būklę. Be to, gausus chlorofilo ir vitamino C kiekis skatina geležies įsisavinimą, taigi, padeda kovoti su mažakraujyste“, – žiedinių kopūstų naudą atskleidžia dr. E. Gavelienė.
Tiesa, kai kuriems žmonėms šie kopūstai gali sukelti ir nemalonų diskomfortą: „Kalafioruose yra sieros junginių ir netirpių skaidulų, todėl kai kuriems šios medžiagos gali sukelti pilvo pūtimą. Vis dėlto, žiediniai kopūstai tikrai paįvairina mitybos racioną ir suteikia mums daug naudos.“
Svarbu nepervirti ir neperkepti
Prekybos centruose žiedinių kopūstų galima rasti ir šviežių daržovių lentynose, ir šaldytų produktų skyriuose. Tačiau tiek pasirinkus šviežias, tiek šaldytas daržoves svarbu jas tinkamai paruošti, kad nesugadintume nei jų skonio, nei maistinės vertės. Prekybos tinklo „Rimi“ komercijos operacijų vadovė Olga Suchočeva sako, kad ruošiant žiedinius kopūstus svarbiausia jų nepervirti ir neperkepti.
„Žiediniai kopūstai – viena populiariausių daržovių, kurią galima skanauti tiek žalią, tiek termiškai paruoštą. Verdant troškinius ar sriubas žiedinius kopūstus tikrai lengva pervirti, todėl į tokius patiekalus kalafiorus dėkite vienus paskutiniųjų – užtenka vos 3–5 minutes juos palikti verdančiame vandenyje ir daržovė spės išvirti, tikrai neišskys ir išlaikys savo formą bei malonų traškumą. Ruošiant orkaitėje ar ant grilio žiedinio kopūsto taip pat neperkepkite, nes kuo traškesnė daržovė išliks – tuo ir jos skonis bus malonesnis“, – teigia O. Suchočeva.
Be to, reikėtų atkreipti dėmesį ir į žiedinio kopūsto išvaizdą: „Šviežias kalafioras turėtų būti tvirtas ir sunkus, tad venkite kopūstų, kurie yra minkšti ir savo struktūra primena kempinę. Prieš perkant šį kopūstą dar svarbu atkreipti dėmesį ir į jo lapus. Jie turi būti tamsiai žali, be parudavimų, o pastarieji gali reikšti, kad daržovė nebeatitinka šviežumo standartų. Kitas svarbus aspektas – žiedinio kopūsto spalva. Daržovė turi būti balto ar šiek tiek kreminio atspalvio, be papildomų pageltonavimų ir pajuodavimų.“
Ekspertė priduria, kad žiedinius kopūstus, kaip ir kitas šviežias daržoves geriausia laikyti šaldytuve, tam skirtoje lentynoje arba užšaldyti šaldiklyje. O norintiems sutaupyti ir apsipirkti pigiau primena, jog tai padaryti padės tikslus pirkinių krepšelio planavimas bei „Mano Rimi“ lojalumo programa, suteikianti asmeninius pasiūlymus, papildomas nuolaidas arba kaupimą nuo išleistos sumos: „Visus sutaupyti padedančius „Rimi“ pasiūlymus galima rasti keliose vietose: prisijungus prie savo paskyros adresu www.rimi.lt, taip pat programėlėje telefone arba „Mano Rimi“ kortelių terminale parduotuvėse.
Paįvairinkite mitybos racioną iš daržovių paruoštais patiekalais – pietums pasigaminkite gardžias, spalvingas, traškias ir pigias žiedinių kopūstų salotas.
RECEPTAS
Žiedinių kopūstų salotos
Salotoms reikės:
1 vnt. žiedinio kopūsto;
2 vnt. morkų;
Poros saujų žaliųjų žirnelių (tinka ir edamame pupelės bei avinžirniai);
1 vnt. saliero stiebo;
Laiškinių arba raudonųjų svogūnų (pagal skonį);
Smulkintų šviežių petražolių;
Saujos nesūdytų pistacijų riešutų;
2–3 vnt. datulių;
Žaliosios citrinos sulčių;
Šlakelio alyvuogių aliejaus;
Druskos ir pipirų pagal skonį.
Gaminimo eiga:
Susmulkinkite žiedinius kopūstus, morkas, saliero stiebą ir laiškinius svogūnus. Sukapokite petražoles ir nesūdytas pistacijas. Supjaustykite datules.
Dideliame ir gilesniame dubenyje sudėkite visas susmulkintas daržoves ir žaliuosius žirnelius, viską gerai išmaišykite.
Salotas apšlakstykite žaliųjų citrinų sultimis bei alyvuogių aliejumi, pagardinkite druska ir pipirais.
Skanaus!