Prasidėjus javapjūtei, ugniagesiams gelbėtojams vis dažniau tenka gesinti degančius kombainus. Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento penkerių metų statistikos duomenimis, vidutiniškai kasmet šalyje dega po 26 kombainus. Šiemet ugniagesiams gelbėtojams  jau teko gesinti šešis, pernai per tą patį laikotarpį degė penki kombainai. 

Liepos 20-osios  pavakare Kupiškio rajone, Alizavos seniūnijoje, Gliudelių kaimo laukuose liepsnojo 2007 metais pagamintas „Class Lexion-600“ kombainas.  

„Nors kombainininkas ir turėjo du ugnies gesintuvus po 6 kilogramus, nors jam į pagalbą atskubėję sunkvežimio vairuotojas ir traktorininkas atsinešė turėtus gesintuvus,   bet jiems sutramdyti liepsnos nepavyko. Atvykus Alizavos komandos, esančios už 3 kilometrų, ugniagesiams, ugnis jau buvo išplitusi. Išdegė kombaino variklio skyrius.  Laimei, ugnis nepersimetė į šalia esantį nenukultą javų lauką.   Iš tiesų,  gesinant kombainą, ypač per tokius karščius, pravartu turėti 9 ar 12 kilogramų gesintuvus, nors tai jau papildoma investicija, užtat tikimybė greičiau užgesinti yra didesnė,“  – sako Panevėžio priešgaisrinės gelbėjimo valdybos Kupiškio priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos vyriausiasis specialistas  Vytautas Kazlauskas.

Tikėtina priežastis, dėl kurios užsidegė kombainas, gedimas elektros instaliacijoje.  Vidutiniška tokio kombaino vertė rinkoje –  keliasdešimt tūkstančių eurų.

Pasak V. Kazlausko,    kombainui užsidegus, ugnis  plinta itin sparčiai, o kol į atokiose  vietose esančius laukus atvyksta ugniagesiai gelbėtojai, reikia laiko: „Nuo kelio laukais ugniagesiams iki degančio kombaino tenka įveikti  ne vieną kilometrą. Ieškoma įvairių sprendimų. Vietos ugniagesių gaisriniuose automobiliuose gabenamo vandens gesinant kartais pritrūksta, todėl kai  kurie ūkininkai, pradėję javapjūtę,  į laukus atsigabena  net savo vandens cisternas“. Specialisto teigimu, kombainai neretai užsiliepsnojo dėl įvairių gedimų,  dėl ant mechanizmų susikaupusių dulkių, kurias reikia kuo dažniau nuvalyti ar nupūsti.

Valstybinės priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos pareigūnai ūkininkams nuolat primena,  kad žemės ūkio technika turi būti aprūpinta pirminėmis gaisro gesinimo priemonėmis.  Štai Vilniaus  priešgaisrinės gelbėjimo valdybos Širvintų priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos  inspektoriai rajone lanko atviras teritorijas ir tikrina, ar laukuose dirbanti žemės ūkio technika turi visas būtinas gaisrui gesinti priemones ir ar jos yra tinkamos naudojimui.

Širvintų priešgaisrinė gelbėjimo tarnyba patikrinimų metu netgi pasitelkia dronus. Atvykę su žymėtais tarnybiniais automobiliais ir naudodami šiuolaikines technologijas inspektoriai ekrane gali matyti tiesioginį vaizdą iš drono, o priskridę prie dirbančios žemės ūkio technikos, turi galimybę įvertinti atitiktį gaisrinės saugos reikalavimams, nestabdant jų darbo.

Beje, kombainuose privalo būti ne mažiau kaip 2 ugnies gesintuvai, turintys 4 kilogramus gesinamosios medžiagos ir 1 nedegus audeklas.

Be to, šalyje kasmet liepos-rugsėjo mėnesiais vyksta prevencinė akcija „Saugi javapjūtė“, kurios metu  tikrinama, ar laukuose dirbanti žemės ūkio technika aprūpinta  pirminėmis gaisro gesinimo priemonėmis. Patikrinimų metu, nustačius priešgaisrinę saugą reglamentuojančių teisės aktų reikalavimų pažeidimus, gali būti skiriama bauda iki 600 eurų.

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: