Žiemą miške galima sugalvoti nemažai pramogų: slidinėti, pramogauti su rogutėmis, leistis į žygius. Lankydamiesi miškuose, eidami į gamtą turime elgtis kaip svečiai ir laikytis nurodytų reikalavimų.  

Miške bet kur stovyklauti negalima. Pagal  galiojančią tvarką poilsiui apsistoti miškuose galima tik įrengtuose viešojo naudojimo poilsio objektuose: poilsiavietėse, atokvėpio vietose, stovyklavietėse, kempinguose ir pan. 

Keturračiai gali važiuoti tik keliais 

Motorinėmis transporto priemonėmis įvažiuoti į mišką ir po jį važinėti galima tik keliais. Keturračiai yra motorinės transporto priemonės, kuriomis galima važinėti tik oficialiais keliais. Už važiavimą per mišką, pelkę, ežero ledu ar laukus skiriama bauda ir paimamos transporto priemonės. 

Nors žiemą miško paklotė pasidengusi sniegu, tačiau svarbu tinkamai statyti transporto priemones miškuose. Statyti transporto priemones miškuose galima tik tam skirtose transporto priemonių stovėjimo (parkavimo) aikštelėse arba kelio pakraštyje, užtikrinant galimybę keliu važiuoti kitoms transporto priemonėms. Važiuojant automobiliais, keturračiais ar kitomis motorinėmis transporto priemonėmis ne miško keliais ar statant juos neleistinose vietose, žalojama ir naikinama žolinė danga, natūrali miško paklotė, teršiami šalia esantys vandens telkiniai. Jei šių reikalavimų nesilaikoma, tai gali užtraukti įspėjimą arba baudą iki 140 eurų. O jei miško paklotė sužalota ar sunaikinama, tai gali užtraukti iki 300 eurų baudą. 

Ne visuomet teritorija, kurioje, sprendžiant iš tam tikrų požymių, dažnai važinėjama ar statomos motorinės transporto priemonės, yra laikoma keliu ar aikštele. Taigi išvažinėta pieva ar miško paklotė nėra kelias. 

Kaip elgtis ant vandens telkinių ledo 

Atsidūrus prie užšalusių vandens telkinių, svarbu nepamiršti saugaus elgesio taisyklių ir įsitikinti, kad ledas yra tvirtas. Pavieniams žmonėms ant ledo lipti saugu, kai jis storesnis nei 7 cm, o kad ledas išlaikytų grupę žmonių, storis turi būti ne mažesnis kaip 12 cm. Tvirtas ledas yra mėlyno arba žalio atspalvio, o matinės baltos spalvos arba geltono atspalvio ledas yra netvirtas. Rekomenduojama ledu eiti mažiausiai 2 žmonėms, bet su grupe žmonių laikytis atstumo. Nes daug žmonių vienoje vietoje didina riziką įlūžti. Ledu rekomenduojama eiti tik šviesiuoju paros metu, kad būtų galima pamatyti visas pavojingas zonas. Susigundžius poledine žūkle privaloma turėti dvejus lanksčia jungtimi sujungtus smaigus lengvai pasiekiamoje vietoje, kad netikėtai įlūžus būtų galima jais iškart pasinaudoti. Svarbu laikytis ir tolimesnių atmintinėje nurodytų reikalavimų, o taip pat nepamiršti ir kitų mėgėjų žvejybos taisyklių

Keturkojis augintinis miške

Jei į mišką susiruošėte su keturkoju augintiniu ir jei net ir esat įsitikinę, kad šalia nėra kitų asmenų su jų augintiniais, paleisti miške šuns be antsnukio negalima. Antsnukis nebūtinas, kai šuo vedamas už pavadėlio. Šuo gali nusivyti laukinį gyvūną, pasiklysti ir pats nebesugrįžti. Visi miškai – tai ir medžioklės plotai, ir už palaidus šunis šeimininkui taikoma atsakomybė.

Sulūžusios rogutės – šiukšlės

Nors žemę gaubia storas sniego sluoksnis, svarbu žinoti, kad neužgesintų degtukų, nuorūkų mėtymas ir laužų kūrenimas tam neskirtose vietose gali sukelti gaisrą. Fiziniams asmenims draudžiama kurti laužus ir naudoti atvirą ugnį (išskyrus viešojo naudojimo poilsio objektuose įrengtas ir atitinkamai pažymėtas laužavietes), mėtyti neužgesintus degtukus, nuorūkas ir kitus daiktus.

Miško lankytojai privalo, pastebėję gaisrą, nedelsdami pranešti skubiosios pagalbos tarnybų telefonu 112 ar VĮ Valstybinių miškų urėdijai.

Pastebima, kad žiemą poilsiautojai labai dažnai palieka sulūžusias žiemos sporto prekes – rogutes, slides, susprogusias pripučiamas slidinėjimo padangas ir kt. Aplinkosaugininkai primena, kad tokie daiktai teršia aplinką ir juos reikėtų priduoti atliekų tvarkytojams, o už šiukšlinimą (neužgesintų degtukų mėtymą, nuorūkų mėtymą) galite gauti 20–50 eurų baudą.

Miško lankytojams primename, kad miške taip pat yra draudžiama:

  • kirsti ar kitaip žaloti medžius, krūmus, kitus augalus, ardyti miško paklotę;

  • gaudyti, naikinti laukinius gyvūnus, juos gabenti, ardyti gyvūnų būstus (olas, dreves, lizdus, skruzdėlynus, inkilus ir pan.);

  • gadinti želdinių apsaugos priemones, poilsiaviečių ir kitą rekreacinę įrangą, informacinius (įspėjamuosius) ženklus, kvartalinių linijų stulpus, geodezinius ženklus, riboženklius ar kitus įrenginius;

  • triukšmauti ar kitaip trikdyti laukinius gyvūnus;

  • trukdyti asmenų, besilankančių miške, poilsį;

  • plauti transporto priemones miške;

  • teršti ar šiukšlinti mišką.

Pagrindines taisykles ir atsakingo laisvalaikio miške reikalavimus galima rasti atmintinėje.

Aplinkos apsaugos departamento pareigūnai primena, kad apie aplinkos apsaugos pažeidimus galima pranešti skubiosios pagalbos tarnybų telefono numeriu 112. Taip pat užfiksuotas nuotraukas ar vaizdo medžiagą, kai daromas pažeidimas, galima atsiųsti el. paštu info@aad.am.lt.

Gamtoje pastebėtas atliekas galite pažymėti departamento sukurtame įrankyje www.tvarkaulietuva.lt.

Primename, kad Aplinkos apsaugos departamentas jums rūpimais aplinkosauginiais klausimais konsultuoja telefonu 8 700 02022 arba el. paštu konsultacijos@aad.am.lt.

Aplinkos apsaugos departamento inf. 

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: