Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos (toliau – NVSC) Kauno departamento Jonavos skyrius informuoja, kad siekiant užtikrinti geriamojo vandens saugą apgyvendinimo paslaugų vietose, vadovaujantis Lietuvos higienos normos HN 118:2011 ,,Apgyvendinimo paslaugų sveikatos saugos reikalavimai“ karšto vandens tiekimo sistemoje vandens temperatūra kas 3 mėnesius turi būti profilaktiškai pakeliama iki 66 °C ir išlaikoma ne mažiau kaip 25 min. Paslaugų teikėjas ne rečiau kaip vieną kartą per metus turi
atlikti geriamojo vandens (šalto ir karšto) mikrobiologinį tyrimą legionelėms nustatyti.


Jeigu paslaugos teikiamos tik tam tikru metų laiku, tyrimas atliekamas prieš apgyvendinimo paslaugų teikimo sezono pradžią. Papildomi vandens tyrimai atliekami, kai vandens tiekimo sistema pradedama naudoti daugiau kaip po vieno mėnesio pertraukos, po vandens tiekimo sistemos rekonstrukcijos ar remonto, taip pat kai diagnozuojama susirgimų legionelioze. Tyrimų protokolai saugomi apgyvendinimo paslaugų teikimo vietoje ne trumpiau kaip 2 metus.


NVSC primena, kad legioneliozė – tai ūminė bakterinė liga, sukelianti sunkų plaučių uždegimą. Šia liga žmogus dažniausiai užsikrečia aerogeniniu būdu, įkvėpus vandens dulksnos (aerozolio) užkrėstos Legionella bakterijomis, dažniausiai dėl netinkamai prižiūrimų, netvarkingų vandentiekio sistemų.


NVSC rekomenduoja kontrolės priemones, kurios gali sumažinti užsikrėtimo legionelioze riziką: karštas vanduo sistemoje turi cirkuliuoti ir jo temperatūra turi būti 50 – 60° C; karšto vandens temperatūra, atsukus čiaupą, po vienos minutės turi būti ne mažesnė nei 50° C, šalto vandens temperatūra, atsukus čiaupą, po dviejų minučių turi būti 20° C. Visus vandens filtrus būtina valyti ir dezinfekuoti kas 1–3 mėnesius. Kas mėnesį apžiūrėti karšto vandens talpas, matomus vamzdžius ir įsitikinti, kad visos dangos yra nesugadintos ir tvirtos.

Taip pat skaitykite: