Kas šiame moderniame pasaulyje gali būti vertingiau už mažiesiems skaitomą liaudies pasaką? 

Liaudies pasakos – itin svarbi lietuvių tautosakos dalis, kurios puoselėjimas ir perdavimas iš kartos į kartą leidžia pamokančioms istorijoms gyvuoti iš šiais technologinės pažangos laikais. Nors ne visi šiandien vertina senąjį lietuvių kultūros paveldą, o vaikai bėgant metams skaito vis mažiau, supratę senųjų pasakų aktualumą, suaugusieji, kurie siekia savo vaikams įdiegti moralines vertybes, vis dažniau renkasi papildyti namų biblioteką liaudies pasakų knygomis.

Ar atspėsite, kuri lietuvių liaudies pasaka – pati populiariausia?

Nuostabi, dar mokykloje skaityta pasaka „Eglė žalčių karalienė” šiandien skaitytojams primena unikalias, mūsų tautai būdingas kolektyvinės sąmonės struktūras. Prigijęs Salomėjos Nėries eiliuotas šios pasakos variantas ypač patiks mažiesiems, o be susipažinimo su lietuvių kultūros paveldu, vaikai lavins vaizduotę, rimo pojūtį ir giliau pažvelgs į ryžtingumo, šeimos vienybės temas bei atsakys:

  • kam reikalinga šeima;
  • kas yra pasitikėjimas;
  • kodėl svarbu laikytis duoto žodžio?

Tai gali būti tikrų tikriausias pradžiamokslis jūsų vaikams! Ši ir kitos vertingos lietuvių liaudies pasakos jūsų laukia VAGA knygyne, kur prasideda kiekvieno skaitymo kelionė su turtingais siužetais, unikaliais mitologiniais motyvais ir išmintingais veikėjais, kurie, nors ir klysta, kilniai priima gyvenimo pamokas. 

Vertingos moralinės brandos pamokos yra bene pagrindinis aspektas, dėl kurio liaudies pasakos nesensta. Paprastas ir patrauklus pateikimas, kerintys personažai moko tokių vertybių kaip gerumas, drąsa, atkaklumas, meilė, o kur dar gėrio ir blogio kova, kuri padeda skaitytojams ugdyti etiką ir empatijos jausmą. Taip liaudies pasakos tampa vertingomis priemonėmis mokant vaikus doro elgesio.

pexels.com

Ko dar galime pasimokyti?

Verta paminėti, kad užsienio rašytojų sukurtos liaudies pasakos leidžia pažvelgti į įvairių kultūrų paveldą ir tradicijas. Tyrinėdami įvairių kultūrų folklorą ir mitologiją, skaitytojai gali giliau suvokti skirtingų bendruomenių papročius, pavyzdžiui santuokos ir šeimos kūrimo įdomybes, tikėjimus ir vertybes, galiausiai susipažįstama su jų istorija, lėmusia žmonių pasaulėžiūrą. Šis suvokimas, žinoma, ugdo pagarbą istorijai ir įvairialypei kultūrai su visomis jos keistenybėmis. 

Be abejo, liaudies pasakose rasime ir visiškai universalių temų, aktualių bet kurioje kultūroje gyvenantiems žmonėms. Dažnai paliečiamos meilės ir netekties, išdavystės ir atpirkimo temos, kurios gali asmeniškai sietis su žmogaus patirtimi ir emocijomis. Taip lengviausiai skaitoma literatūra skatina gilintis į žmogaus prigimties ir santykių sudėtingumą – tai, kas išlieka aktualu visais laikais. Liaudies pasakos mums primena, kas yra tikri gyvenimo iššūkiai – deja, šiandien esame linkę jaudintis ir dėl visai nereikšmingų dalykų.  

Juk pasakos įkvepia svajoti!

Pasaką dažniausiai norime sieti su magiškais įvykiais ir laiminga pabaiga. Šios teigiamos emocijos liaudies pasakose leidžia pabėgti nuo realybės žengiant į paslaptingus nuotykių pasaulius. O šiame chaotiškame pasaulyje būtina sustoti ir atsigręžti į praeitį, pasinerti į užburiančias folkloro scenas. Sužadindamos mūsų vaizduotę ir kūrybiškumą, liaudies pasakos įkvepia svajoti ir patikėti stebuklais.

Tad gilindamiesi į senosios tautosakos skleidžiamą išmintį ir magiją, galime ir išmokti vertingų gyvenimo pamokų, ir maitinti savo sielą turtingu pasakojimu.

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: