Pirmadienį naujienų portalas delfi.lt pradėjo skelbti jau aštuntus metus iš eilės vykdomo projekto Lietuvos įtakingiausieji“ rezultatus. Teigiama, kad šis unikalus tyrimas padeda suprasti, kokie žmonės daro didžiausią įtaką mūsų valstybei ir visuomenei. Pirmoje ciklo dalyje – įtakingiausi 2022-ųjų politikai, tarp jų – ir Jonavos rajono savivaldybės meras Mindaugas Sinkevičius, užėmęs 18-ąją vietą. Politologo Algio Krupavičiaus teigimu, tai – itin aukšta  pozicija, kurią nulėmė ne vienas veiksnys. Pats M. Sinkevičius tikina, kad į reitingus žiūri kaip į smagų žaidimą, tačiau pripažįsta, kad pelnytas įvertinimas – malonus.

Ne tik meras

A. Krupavičius, paprašytas apžvelgti M. Sinkevičiaus poziciją minėtame reitinge, atkreipia dėmesį, kad Jonavos meras atstovauja ne tik Jonavą.

„Toks įvertinimas, kaip merui, vienareikšmiškai  yra labai aukštas. Jis mero pareigas eina jau ne pirmą kadenciją, tai lemia jo žinomumą, bet pastaraisiais metais M. Sinkevičius dar yra ir Lietuvos savivaldybių asociacijos (LSA) prezidentas. Manau, kad tai – vienas stipriausių veiksnių, nulėmusių jo įtakos svarbą, nes įprastai tokiuose reitinguose atsiduria politikai, kurie yra matomi nacionaliniu mastu, o ne vienoje savivaldybėje. Būtent per LSA M. Sinkevičius turi daug didesnį vaidmenį bei poveikį politikos procesuose.

Svarbu ir tai, kad dėl peripetijų konstituciniame teisme visuomenės dėmesys kurį laiką buvo nukreiptas į klausimus, susijusius su mero postu, jo rinkimų būdais, statusu. Kadangi M. Sinkevičius aktyviai dalyvavo tame ne tik kaip meras, bet ir kaip LSA prezidentas, ekspertai mato didesnį jo vaidmenį. Netgi stipresnį, nei didžiųjų miestų vadovų“, –  kalbėjo politologas.

Mano, kad įveikia krizę

A. Krupavičius svarsto, kad prie aukštų M. Sinkevičiaus reitingų taip pat prisideda tai, jog jis priklauso socialdemokratų partijai.

„Pastaraisiais metais socialdemokratai, panašu, įveikia krizę bei tampa populiaresne politine partija tarp visos Lietuvos pagrindinių partijų.

Matyt, kad šios partijos vėliava daro teigiamą įtaką M. Sinkevičiaus autoritetui“, – teigė politologas.

Aukščiau už sostinės merą

M. Sinkevičiaus pozicija – aukščiausia iš visų merų. Jis aplenkė ir už sostinės savivaldybės vairo stovintį R. Šimašių. Kas galėjo nulemti tai?

„Vilniaus meras jau anksčiau yra pareiškęs, kad kituose mero rinkimuose nedalyvaus ir, greičiausiai, apskritai nedalyvaus politikoje. Tokios aplinkybės numuša net ir labai žinomų politikų autoritetą. Precedentų toli ieškoti nereikia – pažiūrėkime į buvusių ministrų pirmininkų vietas reitinguose“, –  kalbėjo A. Krupavičius.

Mato teigiamą įtaką

Politologas mano, kad M. Sinkevičiaus matomumas politinėje arenoje gali atnešti naudos ir Jonavos rajonui.

„Tokie reitingai rajono bendruomenei parodo, kad savivaldybei vadovauja nacionaliniu mastu vertinamas asmuo. Tai, skatina pasitikėjimą.

Antra, savivaldybės vadovams reikia bendrauti su įvairiomis valdžios organizacijomis, įvairiuose lygiuose, čia tas jaučiamas autoritetas – tik pliusas“, – teigė A. Krupavičius.

Aukščiausia pozicija

Pats M. Sinkevičius pasakoja, kad šiame tyrime dar nėra pelnęs aukštesnės pozicijos. Jis taip pat mano, kad prie jos prisidėjo vadovavimas LSA.

„Mano pasirodymas, net ir būnant vienoje iš Vyriausybių, vertintas kur kas kukliau. Ko gero, tai susiję su mano veikla Lietuvos savivaldybių asociacijoje. Būnant jos vadovu, tenka daug ką komentuoti, siūlyti kitiems, išsakyti pastabas, o bendraujant su valdiškomis institucijomis, komunikuoti ne tik draugiškai, bet ir piktai. Kartais pozicijos kardinaliai skiriasi... Tai, matyt, užaugino tuos „raumenis“ bei reitingą“, – kalbėjo Jonavos rajono savivaldybės meras.

Įvertinimas – džiugina

Pripažindamas, kad toks įvertinimas – džiugina, M. Sinkevičius teigia niekad specialiai jo nesiekęs, o pačius reitingus vertinantis kaip smagų žaidimą.

„Aš, ko gero, esu iš tų žmonių, kurie dirba, stengiasi daryti savo darbą gerai ir jei esu pastebėtas – džiaugiuosi tuo, jei ne – suprantu, kad gal buvo geriau dirbančių.

Malonu, kad esu pirmas iš merų, kad aplenkiau net sostinės merą, tačiau pačius reitingus daugiau laikau pramoginiu žanru. Smagu peržvelgti, kas yra prieš tave, o kas už tavęs.

Pasižiūrėjęs į aukštesnes pozicijas suprantu, jog norint palypėti dar vienu kitu laipteliu, teks gerokai padirbėti: kai prieš tave vyriausybės nariai, premjerė, prezidentas, buvę prezidentai, vietos pasitempti – ne tiek ir daug“, – pokalbio pabaigoje sakė M. Sinkevičius.

 

Tyrimas kasmet vykdomas dviem kryptimis – apklausiama ne tik visuomenė, bet ir savo sričių ekspertai. Anot jo autorių, septynių dalių ciklas atskleidžia, kas mūsų šalyje yra įtakingiausi politikai, verslininkai ir ekonomistai, tarnautojai ir pareigūnai, visuomenininkai, žiniasklaidos bei popkultūros atstovai.

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: