Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba (VVTAT) įvertino 2020 m. III ketvirčio kelionių organizatorių finansines ataskaitas. Daugiausia dėmesio skirta įvertinti COVID-19 viruso bei su tuo susijusių draudimų poveikį finansinei organizatorių būklei. Iš 112 išvykstamojo turizmo paslaugas teikiančių kelionių organizatorių, ataskaitas laiku pateikė 111.

Trečiajame ketvirtyje kelionių organizatorių pajamos ir toliau krito. 2020 m. rugsėjo 30 d. duomenimis, bendros 12 mėnesių kelionių organizatorių pajamos krito net 58 proc. iki 153 mln. Eur nuo prieš tai buvusių 361 mln. Eur. Reikšmingas smukimas lėmė ir bendrą 9,5 mln. Eur nuostolį per 12 mėnesių laikotarpį.

Nors nuosavas kapitalas mažėjo, jis tebėra pakankamas atlaikyti patiriamus nuostolius ir šiuo metu sudaro 28 mln. Eur, palyginus su 36 mln. Eur pernai tuo pačiu laikotarpiu.

Pažymėtina, kad bendras kelionių organizatorių prievolių užtikrinimo draudimas 2020 m. rugsėjo 30 d. duomenimis sumažėjo iki 24 mln. Eur, palyginus su prieš metus buvusiu 31 mln. Tokią situaciją sąlygojo reikšmingai sumažėjusios pajamos ir surinkti avansai iš turistų, t. y. kelionių organizatoriams reikalinga apdrausti prievolių suma.

Įvertinę savo finansinę būklę, 12 kelionių organizatorių yra pasinaudoję Turizmo įstatyme numatyta galimybe sustabdyti kelionių organizatoriaus veiklą iki 6 mėnesių. Jie ir toliau galės tęsti kitas veiklas, taip pat ir kelionių pardavimo agento. VVTAT primena, kad savo noru sustabdyti pažymėjimus kelionių organizatoriai gali tik įvykdę visus įsipareigojimus turistams pagal organizuotų kelionių sutartis, neturėdami šiems įsiskolinimų bei pateikę tai patvirtinančius dokumentus VVTAT.

6 kelionių organizatoriai nuo 2020 m. III ketvirčio pradžios kreipėsi į VVTAT dėl pažymėjimų panaikinimo, pateikdami įrodymus, kad neturi įsipareigojimų turistams pagal organizuotų kelionių sutartis.

Vienas kelionių organizatorius laiku nepateikė finansinės ataskaitos, dar du organizatoriai laiku nepateikė prievolių užtikrinimo draudimo. Minėtiems organizatoriams kelionių organizatoriaus pažymėjimo galiojimas sustabdytas. Informaciją apie sustabdytus ir panaikintus kelionių organizatorių pažymėjimus galima rasti čia.

Apibendrinant kelionių organizatorių finansinę situaciją, Lietuvoje registruoti kelionių organizatoriai išlieka mokūs ir COVID-19 sąlygotą ekonominę krizę bei skrydžių draudimą atlaiko.

Vartotojai raginami organizuotas turistines keliones įsigyti tik iš teisėtai veikiančių, t. y. galiojančius kelionių organizatorių pažymėjimus turinčių kelionių organizatorių. Informaciją apie Lietuvoje registruotus kelionių organizatorius ir jų draudimus/garantijas rasite čia.

VVTAT inf.

Taip pat skaitykite: