Gaisrai gyvenamuosiuose namuose kyla dėl trijų pagrindinių priežasčių: netvarkingų krosnių ir neišvalytų dūmtraukių, neatsargaus žmonių elgesio su ugnimi ir rūkymo lovose bei netvarkingos elektros įrangos. Skaudžių nelaimių būtų mažiau, jeigu gyventojai savo būstuose įsirengtų autonominius dūmų detektorius. Šiuo tikslu dar šių metų sausį jėgas suvienijo Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas (PAGD) bei šalies savivaldybės, kurių tarpe ir Jonavos. Nuspręsta, jog departamento ir vietos savivaldos bendradarbiavimo dėka, bus identifikuoti į rizikos grupes patenkantys asmenys, parengtos ir įgyvendintos bendros gaisrų prevencijos programos, teikiama praktinė pagalba rizikos grupės žmonėms, įrengiant jų namuose autonominius dūmų detektorius.

Šiemet Jonavos rajono savivaldybės biudžete autonominiams dūmų detektoriams pirkti numačius lėšas, realūs jų įregimo darbai jau pradėti. Prie gyventojų saugumo prisidėjo meras Mindaugas Sinkevičius, savo rankomis įrengęs detektorius gyventojų namuose.

„Nuo gaisrų gali apsaugoti labai nebrangi priemonė, kuri turėtų būti kiekvienuose namuose – tai dūmų detektorius, kuris fiksavęs dūmus iš karto perspėja, kad kažkas dega. Ne visi gyventojai gali tuo pasirūpinti - senyvo amžiaus, socialiai pažeidžiami asmenys, todėl jais pasirūpinti reikia, nes kasmet turime nelaimingų atsitikimų gaisruose. Visame rajone, skirtingose kaimiškose seniūnijose vykdoma akcija, kurios metu dovanojame daviklius. Vėliau gyventojams beliks tik pasikeisti daviklio elementus ir toliau jaustis saugesniais“, - sako meras Mindaugas Sinkevičius.

Anot miesto vadovo, kiekvienais metais investuojama į gyventojų saugumą. Tiek, kiek seniūnijos identifikuoja dūmų detektorių poreikį, tiek jų nuperka ir dovanoja rajono savivaldybė.

Šiais metais gyventojams nupirkta 300 autonominių dūmų detektorių.

„Akcija „Gyvenkime saugiai“ vyksta ne pirmus metus. Kiekvienais metais tam tikrą dūmų detektorių skaičių dovanojam socialiai remtinoms šeimoms, daugiavaikėms, sunkiai besiverčiančioms šeimoms. Šiais metais startavo akcija, kurios metu skatinama apsaugoti vienišus, senyvus asmenis. Pagal seniūnijų pateiktus sąrašus planuojam pakabinti nemažiau kaip 300 dūmų detektorių.

Eilę metų kartu su Jonavos rajono savivaldybe vykdom programą „Jonava be gaisrų“. Būtent šios programos dėka skiriamos lėšos dūmų detektorių įsigijimui. Visa tai investuojama į žmonių saugumą, kad kilęs gaisras nevirstų į mirtiną nelaimę“, - sako Jonavos priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos viršininkas Saulius Kuliešius.

Teigiama, kad akcija bus tęsiama. Tačiau atkreipiamas dėmesys, kad dūmų detektorius būtina turėti visuose gyvenamuosiuose būstuose.

„Detektorius mes kabinam socialiai remtiniems ar nepasiturintiems, tačiau noriu paraginti ir kitus asmenis, kurie išgali nusipirkti ir pasikabinti dūmų detektorių, tačiau kažkodėl delsia tai padaryti. Socialinėmis šeimomis mes pasirūpinsime, tačiau raginu savimi rūpintis ir eilinius gyventojus, kurie vis dar neturi šio nebrangaus prietaiso, kuris gali išgelbėti ne tik turtą, bet ir gyvybę“, - dėmesį atkreipia Saulius Kuliešius.

Gyvenamajame būste (kiekviename aukšte) turi būti įrengtas bent vienas autonominis dūmų detektorius.

Rekomenduojama šiuos prietaisus įrengti kiekvienoje patalpoje, kurioje žmonės miega ir koridoriuose arba bendrose erdvėse prieš miegamuosius. Nepatariama jų įrengti virtuvėje, ar tose vietose, kur gali išsiskirti garai.

Parenkant detektoriaus tvirtinimo vietą, būtina prisiminti, kad kartais teks pakeisti elementus, patikrinti jo veikimą, todėl rekomenduojama juos įrengti lengvai prieinamose vietose.

Kad autonominiai dūmų detektoriai patikimai veiktų, svarbu periodiškai patikrinti jų veikimą paspaudžiant testavimo mygtuką. Jeigu šie prietaisai yra su keičiamais maitinimo elementais, juos reikėtų keisti kasmet. Dulkės ir nešvarumai mažina jo jautrumą, todėl reikėtų neužmiršti nuvalyti dulkių.

Taip pat skaitykite: