Portalas jonavoszinios.lt sulaukė jonavietės klausimo apie taksi paslaugų kainas Jonavoje. Moteris įtaria, kad vienodai augančios kainos visose taksi paslaugas teikiančiose Jonavos įmonėse gali būti *kartelinis susitarimas. Tokius atvejus tirianti Konkurencijos taryba teigia, jog turint pagrįstų įtarimų, neatmetama galimybė pradėti tyrimą.
Tokia suma tiesiog nesveika
Skaitytojai kilo įtarimas, kad Jonavoje veikiančios taksi paslaugas teikiančios įmonės susitarė dėl vienodų kainų.
„Pas mus visos taksi važinėja tik sutartine kaina. Vieną gražią dieną ima ir visos pakelia kainą. Kai pakilo nuo 2 iki 3 eurų, gal dar buvo kažkaip pateisinama. Dabar pakilo iki 4 eurų ir sutartinai visose firmose. Regis, benzinas atpigo, elektromobiliais nevažinėja. Tada kodėl? Sutikite, parvažiuoti su sunkiais pirkiniais iš parduotuvės iki namų už pusės km tokia suma tiesiog nesveika. Vadinčiau tai akivaizdžiu *karteliniu susitarimu", - tvirtino moteris.
Didėjančios kainos – nebūtinai pažeidimas
Konkurencijos tarybos, Draudžiamų susitarimų tyrimo grupės vadovas Daumantas Grikinis teigia, kad kainų pokyčius gali nulemti kelios objektyvios priežastys ir tai nebūtinai gali būti įmonių susitarimai.
„Vien tai, jog įmonės taiko vienodas teikiamų paslaugų kainas ir panašiu metu jas pakėlė, savaime nerodo, kad įmonės sudarė kartelinį susitarimą ir pažeidė Konkurencijos įstatymą. Kainų pokyčius gali nulemti objektyvios priežastys, pavyzdžiui, darbuotojų atlyginimai, įmonių konkurencinė aplinka, paslaugų paklausa atitinkamu laikotarpiu ir kt. Be to, ūkio subjektams nedraudžiama prisiderinti prie savo konkurentų veiksmų, tačiau svarbu, kad verslo atstovai (tiek prekybininkai, tiek paslaugų teikėjai) nustatytų kainas savarankiškai“, - sako grupės vadovas Daumantas Grikinis.
Neatmetama galimybė pradėti tyrimą
Čia pat primenama, kad Konkurencijos taryba kainų nereguliuoja ir imasi veiksmų dėl įmonių elgesio tuo atveju, jei įtaria galimą Konkurencijos įstatymo pažeidimą, pavyzdžiui, jeigu gaunama duomenų, kad konkurentai galėjo sudaryti konkurenciją ribojantį susitarimą ir pakelti kainas arba įmonė piktnaudžiauja užimama dominuojančia padėtimi.
„Nors pateikta informacija nesudaro pagrindo įtarti galimo Konkurencijos įstatymo pažeidimo, vis dėlto, ji bus naudojama atliekant Konkurencijos tarybos funkcijas. Tuo atveju, jei turėsime pagrįstų įtarimų dėl galimų konkurenciją ribojančių susitarimų taksi paslaugų sektoriuje, pradėsime tyrimą savo iniciatyva“, - teigiama D. Grikinio atsakyme.
***
*Kartelis – plačiau apie kartelinius susitarimus, kodėl jie draudžiami ir kaip gauti atlygį, jei turite įrodymų apie galimą konkurenciją ribojantį susitarimą - ČIA.