Seimo kanceliarija pateikia informaciją apie į 2024–2028 m. Seimo kadenciją neperrinktų Seimo narių, jų padėjėjų ir patarėjų išeitines bei būsimųjų Seimo narių atlyginimus.
Seimo narių išeitinės išmokos
Garantijos nutrūkus Seimo narių įgaliojimams reglamentuotos Seimo statuto 15(5) straipsnyje. Seimo statute nustatyta, kad pasibaigus Seimo narių įgaliojimų laikui jam išmokama išeitinė išmoka.
Seimo nariui išmokama tiek vidutinių mėnesinių Seimo nario atlyginimų dydžio išeitinė išmoka, kiek metų iš eilės jis buvo Seimo nariu, bet ne mažesnė kaip 2 ir ne didesnė kaip 6 vidutinių mėnesinių Seimo nario atlyginimų dydžio išeitinė išmoka.
Seimo nariams, neperrinktiems į 2024–2028 m. Seimo kadenciją, išeitinėms išmokoms numatyta iki 1 mln. 575 tūkst. Eur (įskaitant mokesčius). Jei faktinis neperrinktų Seimo narių skaičius būtų didesnis negu planuota, būtų išmokama tiek, kiek reikėtų pagal faktą teisės aktų nustatyta tvarka.
Apskaičiuojant išeitines išmokas neperrinktiems 2020–2024 metų kadencijos Seimo nariams ir prognozuojant neperrinktų Seimo narių skaičių, vadovautasi paskutinių 5 Seimo kadencijų statistiniais duomenimis. Atsižvelgiant į 2000–2004 m. – 2016–2020 m. kadencijų neperrinktų Seimo narių vidutinį skaičių, planuojama, kad į naują kadenciją nebus perrinktas 71 šios kadencijos Seimo narys. Atsižvelgiant į 2020–2024 metų Seimo kadencijos narių sudėtį, prognozuojama vidutinė išeitinė išmoka už 5 mėnesius.
Seimo kanceliarija konkrečias sumas apskaičiuoja ir išmoka po fakto, t. y. po rinkimų, kai jau visiškai aišku kam ir kokio dydžio išeitinė išmoka priklauso. Iš anksto ar remdamasi neoficialiais duomenimis Seimo kanceliarija tokių skaičiavimų nedaro.
Seimo svetainėje viešai skelbiamos Seimo narių pareiginės algos (be priedo už tarnybos Lietuvos valstybei stažą). Šią informaciją galima rasti ČIA. Pažymime, kad kiekvieno Seimo nario atlyginimas priklauso nuo einamų pareigų parlamente, taip pat sukaupto tarnybos stažo.
Naujos kadencijos Seimo narių atlyginimai
Nuo naujos kadencijos išrinktiems Seimo nariams bus taikomas Lietuvos Respublikos valstybės politikų darbo užmokesčio įstatymas, kuriame įtvirtinti nauji Seimo narių pareiginių algų koeficientai.
Valstybės politikų darbo užmokestis (pareiginė alga) apskaičiuojamas šio įstatymo priede atitinkamą valstybės politikui nustatytą pareiginės algos koeficientą padauginus iš Lietuvos Respublikos pareiginės algos (atlyginimo) bazinio dydžio, kuris šiuo metu siekia 1785,4 Eur. Priedas už tarnybos Lietuvos valstybei stažą nebebus mokamas.
Preliminariais skaičiavimais, eilinio Seimo nario (neužimančio kitų pareigų) darbo užmokestis „į rankas“ didės nuo 2183 iki 3781 Eur, o Seimo Pirmininko nuo 2903 iki 5293 Eur.
Išeitinės Seimo narių padėjėjams ir patarėjams
Seimo narių patarėjams ir padėjėjams išeitinė išmoka mokama vadovaujantis Valstybės tarnybos įstatymu.
Įstatymo 32 straipsnyje nustatyta:
▪ „<...> Atleistam iš pareigų politinio (asmeninio) pasitikėjimo valstybės tarnautojui vieno mėnesio jo vidutinio darbo užmokesčio dydžio išeitinė išmoka mokama, jeigu jis ėjo pareigas ne mažiau kaip pusę jį į pareigas pasirinkusio valstybės politiko <...> teisės aktuose nustatytos kadencijos trukmės, Seimo frakcijoje – ne mažiau kaip pusę frakcijos veiklos laikotarpio.“
▪ „<...> Išeitinės išmokos pradedamos mokėti praėjus mėnesiui nuo valstybės tarnautojo atleidimo dienos <...>. Išmokos nemokamos, jei atleidimo dieną valstybės tarnautojas eina kitas valstybės tarnautojo pareigas. Išmokos mokėjimas nutraukiamas, jeigu asmuo pradeda eiti valstybės tarnautojo pareigas ar priimamas į darbą valstybės ar savivaldybės įstaigoje <...>. Jeigu asmuo pradeda eiti valstybės tarnautojo pareigas ne pirmą mėnesio dieną, išeitinė išmoka mokama tik už to mėnesio dienas iki priėmimo į valstybės tarnautojo pareigas ar priėmimo į darbą <...>.“
2020−2024 m kadencijos politinio (asmeninio) pasitikėjimo valstybės tarnautojų išeitinėms išmokoms numatyta – 522 tūkst. Eur. Tačiau, kaip ir išmokų Seimo nariams atveju, jiems bus mokama tiek, kiek reikės pagal faktinę situaciją.
Seimo kanceliarijos Informacijos ir komunikacijos departamento pranešimas spaudai