Beveik prieš du mėnesius apie veiklos po pandemijos atnaujinimą paskelbęs Jonavos Trečiojo amžiaus universitetas (TAU) šiuos mokslo metus pasitiko turėdamas naują vadovę – Dalią Vilkelienę. Ilgametę patirtį pedagogikos srityje turinti moteris – istorikė, kurį laiką vadovavusi ir vienai iš Jonavos rajono mokyklų. Tačiau vadovauti įstaigai, besirūpinančiai vaikų ugdymu, nėra tas pats, kas kuruoti senjorų švietimą: stojusi prie TAU vairo, D. Vilkelienė greitai pajuto, kad nuo šiol jai teks dirbti su brandžiais žmonėmis. 


Nuo 50-ies metų


122 – tiek lankytojų šiuo metu turi Jonavos TAU. Pastarieji gilina žinias menų, sveikatos, užsienio kalbų, teatro, turizmo, kompiuterinio raštingumo, teisės ir ekonomikos, kraštotyros, dvasinio tobulėjimo fakultetuose, dalyvauja knygų klubo, kūrybinių dirbtuvių užsiėmimuose. 


,,TAU gali lankyti žmonės nuo 50-ies metų. Kodėl pasirinktas toks amžius? Statutiniai pareigūnai anksčiau išeina į pensiją, t. y. baigia tarnybą. Atsižvelgiant į tai, nustatyta 50-ies metų riba.

Kalbant apie vyriausius lankytojus, turime ir 80-mečių. Bendras studentų amžiaus vidurkis – apie 60 metų. 


Dalis žmonių TAU lankyti pradėjo tik šiais metais, kiti čia mokosi apie dešimtmetį... Pastarieji patys man apie tai pasipasakojo, primindami, jog universiteto užsiėmimai yra tapę svarbia jų gyvenimo dalimi.


Matome, kad Jonavoje tikrai yra nemažai veiklių senjorų, o apie mūsų veiklą jie dažniausiai sužino vieni iš kitų“, – paklausta apie TAU studentus, pasakojo D. Vilkelienė. 


Didžiausias susidomėjimas


Didžiausio senjorų susidomėjimo sulaukia anglų kalbos, kompiuterinio raštingumo bei kūrybiškumo paskaitos.


,,Turime sudarę tris anglų kalbos grupes, bet jos taip užpildytos, kad būtų galima dalinti į dar kelias.


Darbo su kompiuteriais taip pat mokomasi labai noriai. Vieni studentai šioje srityje – pažengę, kiti priskiriami pradedantiesiems.  

Senjorus itin domina ir kūrybiškumo dirbtuvės. Jose užsiėmimus veda viena iš TAU studenčių Janė Usevičienė. Smagu, kad kūrybiškumo dirbtuves atranda ir senjorai vyrai. Kadangi norinčių ateiti į dirbtuves netrūko, lankytojai buvo suskirstyti į dvi grupes“, – kalbėjo D. Vilkelienė, pridurdama, kad dalį veiklų iki šiol trikdo koronaviruso sukelti iššūkiai.

Tikisi, kad sulauks savanorių 


,,Tikrai yra žmonių, kurie bijo užsikrėsti ir neina į užsiėmimus. Dalis senjorų švietimiečių, kurie galėtų vesti paskaitas, taip pat atsisakė, vengia kontaktų. Dėl to neveikia vokiečių kalbos fakultetas: jis įkurtas, bet negalime rasti dėstytojo.


Ieškome įvairių galimybių... Šiuo metu yra pateikti dokumentai dėl jaunimo savanorių priimančios organizacijos akreditavimo. Jei tapsime akredituoti, pas mus savanoriaujantys jaunuoliai už savanorišką tarnybą galės gauti papildomą balo dalį, stojant į aukštąsias mokyklas. Tikimės, kad viskas pavyks ir tai padės surasti dėstytojų“, – kalbėjo moteris.


Mokslas išlaisvina


Pasakodama apie TAU, D. Vilkelienė teigia tikinti, kad ši įstaiga senjorams suteikia įvairiapusę naudą. 


,,Dažnai kalbama, kad socializacija labai svarbi jauniems žmonėms, tačiau ji ne ką mažiau svarbi ir visiems kitiems. Mūsų lankytojai, ateinantys į užsiėmimus, taip pat socializuojasi, nes būna tarp bendraamžių, su kuriais gali bendrauti jiems aktualiomis temomis. 


Kalbant apie patį mokymąsi, manau, kad visiškai nesvarbu, koks yra tavo amžius, jis – naudingas dalykas, nes tu tobulėji. Tai leidžia labiau pasitikėti savo jėgomis, skatina išlipti iš komforto zonos, kuri neretai veikia kaip stabdis. 


Turbūt visi pamename laiką, kai turėjome pradėti naudotis bankomatais ir bankų kortelėmis. Kol mums tai buvo nauja, tiek jaunam, tiek senam atrodė baisu. Dabar visa tai – visiškas juokas... Išmokome ir nė negalvodami naudojamės paslauga. 


Taip ir su tuo mokymųsi: be to, kad gauni naujų žinių, tu eini į užsiėmimus, bandai bei darai kažką naujo ir tampi atviresnis, drąsesnis“, – kalbėjo D. Vilkelienė.

Sieks, kad būtų geriau išgirsti


Būtent drąsos ateityje tikimasi iš vietos savivaldai neabejingų TAU studentų.


,,Labai džiaugiamės, kad šiais metais galėjome pakviesti lankytojus į naująjį Ekonomikos ir teisės fakultetą. Jame paskaitas, užsiėmimus organizuoja gerbiama dekanė, buvusi Jonavos rajono savivaldybės auditorė Regina Daunorienė. 


Kodėl buvo nuspręsta šviesti senjorus šioje srityje? Pasiremdami kitų savivaldybių geru pavyzdžiu nusprendėme, kad paskaitos apie tai kas vyksta Lietuvoje, savivaldoje, apie valstybės institucijas ir pan. gali turėti naudos.


Kokios? Tikimės, kad vėliau visa tai galbūt išaugs ir į konkretų darinį – senjorų tarybą, galinčią veikti kaip patariamasis organas savivaldybės tarybai. Tai jau yra įgyvendinęs Visagino trečiojo amžiaus universitetas ir dar du kitų miestų TAU. 


Jei viskas pavyks, mes įteisinsime tokią veiklą Jonavoje ir tada senjorai galės įsitraukti į vietos valdžios sprendimus, drąsiai išreikšti savo nuomonę jiems aktualiais klausimais. Kas geriau pasakys, ko reikia senjorams, jei ne jie patys?“, – retoriškai klausė D. Vilkelienė.


Atėjo su vizija


Be senjorų įsitraukimo į savivaldą, D. Vilkelienė jos vadovaujamai įstaigai kelia ir daugiau tikslų.
,,Kai laimėjau konkursą į šią darbo vietą, iškart turėjau viziją – Jonavos TAU turi būti matomas ne tik mūsų mieste.


Dėl to yra pateikti dokumentai įstoti į Trečiojo amžiaus universitetų asociaciją, kas mums leistų sklandžiau keistis žiniomis, sukaupta patirtimi su kitų miestų TAU.


Be to, nesunku pastebėti, kad Jonavos senjorai sėkmingai garsina savo kraštą. Mes turime menininkų, muzikantų... Dauguma jonaviečių puikiai žino Antaną Kirvelevičių, kuris garsėja kaip žmogus orkestras, gebantis vienu metu groti su keliais instrumentais. Jis turi prikaupęs daug jų ir savo parodą norėtų pristatyti kitiems įrengiant Jonavos švietimo pagalbos tarnybos patalpose muziejų. Tuo jau susidomėjo TV3 televizija, nufilmavusi laidą, kurioje buvo rodomas būtent šis jonavietis. 


Labai džiaugiuosi Vitalija Kraučeliene – Teatro studijos ir Turizmo fakultetų dekane. Jonavoje, ir ne tik, ji puikiai žinoma kaip „Jongidos“, keliautojų klubo vadovė. Melanija Jaskūnienė, Danutė Kasparavičienė – dvi labai šaunios meno kolektyvų „Rezginėlė“ ir „Vakarė“ vadovės. Visi dekanai sukaupę didžiulę patirtį, atsidavę savo veiklai. 


Taigi, tai – puikūs savo miesto garsinimo pavyzdžiai, kurių, neabejoju, senjorų dėka bus dar ne vienas. TAU, savo ruožtu, sieks studentams padėti atsiskleisti, kurti bei drąsiai apie tai pasakoti kitiems“, – kalbėjo D. Vilkelienė. 


Mokosi ir pati


Visgi, pradėjus eiti naujas pareigas, TAU vadovė netruko pastebėti, jog darbas su senjorais turi savotiškų niuansų. 


,,Atėjau įsivaizduodama, kad tą ar aną galbūt pakeisiu, bet greitai supratau, jog senjorai yra žmonės, linkę išlaikyti nusistovėjusią tvarką (aut. past. šypsosi). Jei pateiki jiems kažką naujo, neretai išgirsti, kad va anksčiau tai buvo kitaip... Jei paskaitas pradeda dėstyti naujas dėstytojas, jie irgi palygina, pasako, kas anksčiau buvo daroma kitaip.


Žinoma, tame nėra nieko blogo. Nesunku suprasti, kad žmonės, turintys gyvenimiškos patirties, gali būti ,,prisirišę“ prie tam tikrų dalykų.


Nors TAU vadove tapau dar vos prieš porą mėnesių, galiu pasakyti, kad dirbti su senjorais yra tikrai ne tas pats, kas dirbti su vaikais. TAU studentai – brandūs, išmintingi žmonės. Tu gali daug ko išmokti iš jų pačių“, – kalbėjo moteris.

Kiekviena diena – kitokia


Paklausta, ar džiaugiasi pasiryžusi imtis naujų pareigų, D. Vilkelienė pateikia teigiamą atsakymą. 


,,Kiekvienas senjoras – savotiškai įdomus. Būna, kad iš TAU lankytojų sulaukiu ir konkrečių pamokymų, bet tai tik skatina mane mokytis ,,lankstumo“. 


Kiekviena diena čia – kitokia, nenuobodi, kas yra vienas iš niuansų, džiuginančių šiame darbe“, – pokalbio pabaigoje sakė D. Vilkelienė. 


Norintys prisijungti prie TAU veiklų, tai gali padaryti bet kada, net ir praėjus keliems mėnesiams nuo naujų metų pradžios. Universitetas toliau veikia Jonavos švietimo pagalbos tarnybos (ŠPT) patalpose J. Basanavičiaus g. 7, kur iki reorganizacijos buvo įsikūręs Jonavos suaugusiųjų ir jaunimo mokymo centras.

Teksto autorė Jovita Stanevičiūtė

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: