Nemažai dėmesio sulaukęs įvykis, kuomet į vieną Jonavos r. mokyklų buvo kviečiami medikai ir policija dėl pranešimo apie pavojų sau ir kitiems, turi tęsinį bei kitą medalio pusę.
Balandžio 24-ąją rašėme, kad Ruklos mokykloje nepilnametei (g. 2010 m.) sutriko sveikata, buvo iškviestos pagalbos tarnybos – medikai, policija, vaikų teisių atstovai. Įvykio vietoje policijos pareigūnai ramino agresyviai besielgiančią nepilnametę, kuri vėliau pristatyta į gydymo įstaigą. Plačiau apie tai ČIA.
Tą kartą mergaitės artimieji nepateikė visos informacijos, tačiau vėliau su portalu susisiekusi mergaitės močiutė pateikė savo versiją.
Mergaitės močiutės prašymu viešiname jos laišką
,,Balandžio 19 man paskambino spec. pedagogė ir pasakė, kad D.K iškviesta greitoji, nes ją ištiko pykčio priepuolis. Man atvykus į mokyklą buvo jau ir greitoji, ir policija bei vaikų teisių atstovai. Pamačiau, kad mergaitei užlaužtos rankos, prie jos buvo klasės vadovė, laikė vaikų teisių atstovas bei pareigūnas. Mergaitė sušuko „močiute gelbėk!”. Ją bandė paguldyti ant žemės, man prie jos neleido prieiti, užstojo kelią vaikų teisių atstovė ir greitosios pagalbos darbuotoja.
Mergaitei aprimus, aš atsisakiau vežti ją į Kauną, tačiau vaikų teisių atstovai, prieš mergaitės norą, išvežė ją. Manęs mergaitė prašė kartu važiuoti, o ten nuvykus sužinojau, kad man jau sustabdyta globa ir mergaitė liko Kauno daktarų priežiūroje.
Kuomet vakar skambinau, Kauno daktarai su vaiku nebeleido kalbėtis. Tai kaip suprasti? Jau vaikų prekyba vyksta ar kas?
Prašau paneigti viską, ką kalbėjo mokykla, kuri jau treti metai nori atsikratyti jos. Mergaitei sveikata palūžus, ji nenori gyventi kitur, tik nori grįžti namo. To paties noriu ir aš, ir bijau, kad tik jos neišvežtų į globos namus",- rašė globėja ir priduria, kad kitiems vaikams tikrai nebuvo kilęs pavojus dėl mergaitės pykčio priepuolio. Ji pamokose nedalyvavo.
Globėja apgailestauja, kad iškarto neturėjo galimybės nupasakoti visos situacijos, mat rūpinantis mergaitės būkle, ne viešumas rūpėjo.
Močiutės laiškas ir papildomi klausimai perduoti vaikų teisių gynėjams.
Kauno apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja Neringa Martišienė pateikė štai tokį situacijos komentarą:
Svarbiausia, kad šiuo metu vaikas yra saugus, juo rūpinasi medikai. Vaiko teisių gynėjai vertina situaciją šeimoje ir surinkę visą reikšmingą informaciją, pasikalbėję su vaiku, priims kitus sprendimus, padėsiančius užtikrinti vaikui saugią, jo poreikius atliepiančią aplinką, dėmesį augančio vaiko poreikiams.
Kai vaiko teisių gynėjai gauna pranešimą apie vaikui reikalingą pagalbą, mūsų užduotis būna pasirūpinti vaiko saugumu ir, esant poreikiui, inicijuoti socialines paslaugas jo šeimai. Pasitaiko atvejų, kai susiklosto itin sudėtingos situacijos, o siekiant padėti vaikui, tenka įsitraukti policijos pareigūnams arba vaikui būtina medikų pagalba. Taip nutiko ir minimoje situacijoje.
Vaiko teisių gynėjai turi žinių ir mokosi, kaip reaguoti ir priimti geriausius vaiko interesus atliepiančius sprendimus sudėtingose situacijose.
Vaiko teisių gynėjai yra visuomet pasirengę padėti ir reaguoja į kiekvieną – žodžiu, raštu ar bet kuria kita forma – gautą pranešimą apie galimą vaiko teisių pažeidimą, o ištikus krizinei situacijai konsultuoja šeimos narius bei tikslingai nukreipia pas kitus specialistus – psichologus, medikus, socialinius darbuotojus, teisininkus ir kt.
Įprastai nagrinėdami vaiko teisių pažeidimą, vykstame į šeimą ir visada individualiai bendraujame su
kiekvienu jos nariu, išklausome vaiko nuomonę, jeigu pagal amžių ir sveikatos būklę jis gali ją išsakyti. Kartais tenka vykti į mokyklą ar kitą vietą, kur vaikui prireikė mūsų pagalbos.
Vertindami situaciją šeimoje, siekiame identifikuoti galimas problemas ir drauge ieškome geriausių sprendimo būdų, kurie padėtų įveikti sunkumus ir leistų kiekvienam jos nariui jaustis saugiai.
Ne mažiau už savalaikį reagavimą, svarbu vėliau išsiaiškinti rizikingo vaiko elgesio priežastis, kad pavojingų situacijų išvengtume pasikartojant. Vaiko teisių gynėjai kviečia kuo daugiau kalbėtis su vaikais. Svarbu, kad augančiam vaikui suteikdami kuo daugiau erdvės, tėvai arba globėjai išliktų dėmesingi, empatiški, augtų kartu su savo vaiku.
Labai svarbu, kad vaiką pagalba pasiektų laiku, kuo anksčiau tai padarysime, tuo lengvesnis kelias į pokyčius bus. Todėl jeigu matome, kad mūsų aplinkoje yra vaikas, kuris patiria sunkumų, yra liūdnas, neramus ir įtariame, kad jam šeimoje nėra gerai, būkime dėmesingi ir atidūs, padėkime.
Su bet kokiais sunkumais susiduriantys vaikai turi žinoti, jog vaiko teisių gynėjai ir kitos vaikų saugumu besirūpinančios tarnybos yra pasiruošusios išklausyti, suprasti ir suteikti visapusiškai reikalingą pagalbą, kuri leistų vaikui jaustis saugiam, o šeimai padėtų identifikuoti smurtą sukeliančias priežastis, paskatintų spręsti susikaupusias problemas, įkvėptų stengtis ir keistis dėl visų šeimos narių gerovės.
Vaiko teisių gynėjai primena, jog visuomenei yra pasiekiama nemokama informatyvi medžiaga apie vaiko poreikius, smurto atpažinimą ir reagavimo būdus. Šiuos mokymus galima rasti čia.
Kilus klausimams, kviečiame žmones pasikonsultuoti su vaiko teisių gynėjais skambinant nemokamu tel. 8 800 10 800, taip pat galima rašyti žinutę interneto svetainėje vaikoteises.lrv.lt esančiame pokalbių laukelyje. Pranešti apie vaiko teisių pažeidimą galima artimiausiame vaiko teisių apsaugos skyriuje, užpildant formą Tarnybos interneto svetainėje arba skambinant bendruoju pagalbos numeriu 112.