Nepasiturintiems šalies gyventojams šį mėnesį maisto paketai dalijami paskutinį kartą. Nors įprastai parama maistu buvo dalijama gruodį, lyg dovanų lauknešėliai prieš didžiąsias metų šventes, tačiau po naujų metų keičiasi paramos tvarka. 

Kaip sako Jonavos r. socialinių paslaugų centro (SPC) direktorė Valentina Demidenko, paramą maisto produktais iš intervencinės programos gauna daugiau nei 3 tūkstančiai Jonavos rajono gyventojų. Šiemet lapkričio mėnesį parama maistu bus dalinama apskritai paskutinį kartą, todėl gyventojai raginami nepraleisti progos ir atsiimti paramą laiku.

Baigėsi europinis projektas

Tokių maisto produktų dalinimų, prie kurių buvo pripratę mūsų gyventojai nuo kitų metų nebelieka, nes baigėsi europinis projektas, todėl aukščiausiu šalies lygiu nuspręsta pakeisti sistemą ir teikti pagalbą nepasiturintiems kitokiais prieinamais būdais.

,,Nuo 2024-ųjų metų ši, Europos pagalbos labiausiai skurstantiems asmenims fondo (EPLSAF) parama, keičiasi. Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos sprendimu nuo 2024 m. parama nepasiturintiems vyks ,, Socialinių kortelių” pagalba - tai reiškia, kad į paramą maistu pretenduoti galintiems asmenims bus išduodamos socialinės kortelės, kurių pagalba žmonės galės nusipirkti maisto produktus tam tikruose prekybos centruose. Pažymiu, kad šis sprendimas priimtas nacionaliniu mastu.  

Noriu atkreipti dėmesį, kad paskutinis maisto dalinimas, vyks ne gruodį, kaip buvo įprasta, bet lapkričio mėnesį”, - sako Jonavos SPC direktorė Valentina Demidenko.

Nuo lapkričio 24 iki 27 dienos, nuo 10 iki 12 val.  paramą maistu galima atsiimti Rambyno gatvėje 21, Jonava. Kaimo seniūnijose numatyti skirtingi paramos dalinimo grafikai (Visus dalinimo laikus rasite nuotraukų galerijoje).   

,,Kadangi tai paskutinė šių metų parama, ji bus gausesnė ir maistu, ir higienos priemonėmis. Dalinsime ir vištienos konservus, ryžius, pieną, sausainius, cukrų, aliejų, pupeles, muilą, skalbimo miltelius, skystą skalbiklį ir pan.”, - vardija direktorė.

Ministerija leido savivaldybėms pasirinkti  

Tiek patys paramos gavėjai, tiek ir maistą aukojantys jonaviečiai buvo įpratę prie ,,Maisto banko” akcijų, prie dalinamos paramos, tačiau nuo 2024 m. tvarka keičiasi. Savivaldybės gali pasirinkti dalinti tik „socialines korteles“ arba turėti dar ir „donacijų“ variantą – t.y. kai bendradarbiaujant su „Maisto bankas“ žmonėms dar papildomai gali būti išduodami maisto produktai taip vadinamuose „Maisto bankas“ atiduotuvėse.  

,,Ministerija leido savivaldybėms turėti du paramos būdus: turėti vien tik korteles arba turėti ir korteles, ir maisto produktus. Jonavos rajono savivaldybėje šiuo klausimu vyko pasitarimas, kurio metu, mūsų savivaldybė oficialiai išreiškė norą turėti ne tik socialines  korteles, bet ir maisto produktus.

Suprantame, kad tai didesnė administracinė atsakomybė, tačiau mes matome prasmę turėti ir maisto produktus, kalbant apie krizines situacijas, kai maisto reikia čia ir dabar. Savo darbe nuolat susiduriame, kai žmonės, papuolę į sudėtingas situacijas, turi išbūti tam tikrą laiką, kol gaus socialinę pašalpą ar tą pačią socialinę kortelę. Turėdami maisto, mes galime jiems pagelbėti. Tačiau kokiu būdu tai bus organizuota, kol kas nežinia”, - pasakoja V. Demidenko.

Parama maistu gyvybiškai svarbi

Parama maistu, kaip sako Jonavos SPC direktorė, yra gyvybiškai svarbi. Maisto produktai yra pristatomi neįgaliems, vienišiems, atokiau gyvenantiems Jonavos rajono gyventojams, parama maistu teikiama, pavyzdžiui, nuo gaisro nukentėjusiems asmenims, iš turimų maisto produktų gaminami patiekalai, kuriais maitinami vaikų dienos centrų lankytojai ir pan.  Ir, pasak direktorės V. Demidenko, savivaldybė deda visas pastangas, kad mūsų rajone išliktų galimybė remti žmones maistu. 
 

Maisto produktus gauna tie gyventojai, kurių vidutinės mėnesinės pajamos vienam šeimos nariui šiuo metu neviršija 235 eurų per mėnesį.

Maisto kortelės

Kaip skelbia Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, per lapkričio – gruodžio mėnesius apie 211 tūkst. nepasiturinčių šalies gyventojų sulauks paskutinių paramos maisto produktais ir higienos prekėmis dalijimų. Nuo 2024 m., gavę socialines korteles, jie patys spręs kur ir kokius produktus bei prekes įsigyti. Nepasiturintys gyventojai, turintys teisę gauti paramą maistu, teikti prašymus gauti kortelę gali bet kuriuo metu nuo 2023 m. gruodžio mėn. 1 d. iki 2024 m. spalio mėn. pabaigos.

Į socialines korteles, per naująjį Europos pagalbos labiausiai skurstantiems asmenims fondo finansinį periodą 2024-2027 m., kasmet planuojama pervesti iki 17 mln. Eurų. 

Plačiau apie Socialines korteles skelbiama ČIA. 

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: