Nors aplinkosaugininkai pastebi, kad didėja visuomenės atsakingas požiūris į miško kirtimus, vis dar pasitaiko atvejų, kai norima neteisėtai pasipelnyti vykdant miško vagystę. Todėl aplinkosaugininkai paaiškina kokius veiksmus reikėtų atlikti įtarus vagystę.

Kaip sako Miškų kontrolės departamento direktorius Tadeuš Ablačinskij, didesnės baudos už miško vagystę tikrai efektyvios. Dabar Administracinių nusižengimų kodekso 272 ir 273 straipsniai ne tik numato baudas iki 6000 eurų. Kartu gali būti skiriamas nusižengimo padarymo įrankių ir priemonių, iškirstos medienos arba iš šios veiklos gautų pajamų konfiskavimas.

„Rimtos rangos įmonės turi įsigijusios modernią medžių pjovimo techniką, galinčią kainuoti 0,5–1 mln. eurų. Ar joms verta  rizikuoti? Juk ne visais atvejais bus konfiskuotas tik rankinis pjūklas. Taigi teisinis reglamentas daug kam atmušė norą neteisėtai kirsti mišką“, – kalba T. Ablačinskij.

Kadangi paprastam piliečiui sunkiau suprasti, ar kirtimai teisėti, aplinkosaugininkas pataria atkreipti dėmesį, kaip vykdomi darbai, ir, turint galimybę, pasitikrinti virtualiame žemėlapyje.

„Visur, kur vyksta kirtimai, kirtimo biržę privalu paženklinti informaciniais ženklais „Dėmesio, kertamas miškas“. Jei kertama legaliai, teritorijoje kas 100–200 šimtus metrų tie ženklai yra. Jei miškas kertamas savavališkai, ženklų greičiausiai niekas nedėlios – neturės tam laiko“, – aiškina Miškų kontrolės departamento direktorius.

Taip pat, kai kirtimai teisėti, darbininkai dėvi šviesą atspindinčias liemenes, šalmus. Mediena ir tvarkingai sandėliuojama, ir kraunama.

„Dar viena paprasta detalė – vagiant medieną, nesinorės stipriai apšviesti teritorijos, ypač naktį. Be abejo, tai nėra neginčijama taisyklė, bet dėmesį atkreipti verta“, – pataria T. Ablačinskij.

Jo žodžiais, savavališki kirtimai dažniausiai vyksta naktį ir paimami tik vertingiausi rąstai: „Medžių viršūnių niekas nedoroja (jos lieka miške) ir malkų nekrauna – pasiima pjautinius rąstus, su smulkia mediena nežaidžia (neracionalu finansiškai) ir dingsta. Juk ir vagis, įėjęs į namus, nenusiaus batų, nepasikabins striukės, nepasisveikins.“

  • Taigi, suabejojus, ar miškas kertamas teisėtai, apie kirtimus galima sužinoti adresu http://www.amvmt.lt/kirtleidimai/. Kadangi VMT išduoda leidimus, galima bent preliminariai pažiūrėti, ar leidimas išduotas – informacija pateikiama interaktyviame žemėlapyje.
  • Jei informacijos čia nerandate, skambinkite Skubiosios pagalbos telefonu 112.
  • Tam, kad būtų galima greičiau nustatyti tikruosius pažeidėjus, reikėtų nufotografuoti matomo automobilio numerį, nustatyti tikslią vietovę (koordinates), nufotografuoti ar nufilmuoti vietovę, kirtimą, darbus, galimus pažeidimus ir turimą medžiagą siųsti ppt@aad.am.lt arba paskambinti minėtais numeriais.

„Turėdami šią informaciją, mes bet kuriuo metu galėsime patikrinti darbų teisėtumą“, – sako T. Ablačinskij.

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: