Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Panevėžio departamento (NVSC Panevėžio departamentas) specialistai primena, kad gimdos kaklelio vėžį dažniausiai sukelia progresuojanti žmogaus papilomos viruso (ŽPV) infekcija, nuo kurios gali apsaugoti skiepai. Šiuo metu Lietuvoje pagal vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių nuo ŽPV infekcijos skiepijamos 11 metų mergaitės. Naudojama vakcina, kuri apsaugo nuo ŽPV tipų, kurie yra dažniausia gimdos kaklelio vėžio ar ikivėžinių gimdos kaklelio pakitimų priežastis.

Dėl nemokamos vakcinacijos nuo ŽPV infekcijos reikia kreiptis į savo šeimos gydytoją. Vyresni asmenys nuo ŽPV infekcijos gali pasiskiepyti savo lėšomis.

Panevėžio regione skiepijosi aktyviau

NVSC Panevėžio departamento duomenimis, Panevėžio regione pastaraisiais metais skiepijimų apimtys nuo ŽPV infekcijos išaugo. 2021 m. pirma ŽPV vakcinos doze pasiskiepijo 76,8 proc. tikslinės amžiaus grupės mergaičių, antra – 64,7 proc., o 2020 m. pirma ir antra ŽPV vakcinos doze pasiskiepijo mažiau mergaičių – atitinkamai 71,1 ir 60,3 proc.

Lietuvoje, palyginti 2021 m. ir 2020 m., skiepijimų apimtys nuo ŽPV infekcijos sumažėjo. Praėjusiais metais pirma vakcinos doze pasiskiepijo 73,6 proc. tikslinės amžiaus grupės mergaičių, kai 2020 m. – 76,1 proc., antra ŽPV vakcinos doze 2021 m. pasiskiepijo 66,3 proc., o 2020 m. – 67,6 proc.

Kaip plinta ŽPV?

Šiuo metu žinoma daugiau kaip 200 žmogaus papilomos viruso tipų, iš kurių apie 40 tipų aptinkama lytinių organų gleivinėje. Kai kurie ŽPV tipai gali sukelti vėžį. Mažos onkogeninės rizikos ŽPV dažniausiai yra susiję su gerybinėmis nosies ir burnos ertmės, gerklės, gerklų, lytinių takų papilomomis bei odos karpomis. Didelės rizikos žmogaus papilomos virusai susiję su minėtos lokalizacijos vėžiniais susirgimas. Nustatytas aiškus ryšys tarp didelės onkogeninės rizikos ŽPV (ŽPV 16 ir 18) ir gimdos kaklelio vėžio.

Dažnai ŽPV užsikrėtę asmenys neturi jokių simptomų, tačiau jie infekuoti – viruso nešiotojai, t. y. virusą gali perduoti kitiems. Galima užsikrėsti iš karto ne vienu, bet keliais ŽPV tipais. Teigiama, kad lytiškai aktyvūs žmonės bent kartą savo gyvenime yra susidūrę su ŽPV. Jau po pirmųjų lytinių santykių randama ŽPV infekcija lytiniuose takuose. ŽPV infekcija plinta visų rūšių lytinių santykių metu. Net ir tie asmenys, kurie turėjo tik vieną lytinį partnerį, taip pat galėjo užsikrėsti ŽPV.

ŽPV infekcijos profilaktika

Rekomenduojamos genitalinių karpų ir gimdos kaklelio vėžio, sukeltų ŽPV infekcijos, pirminės prevencijos priemonės: mažinti rizikingą seksualinę elgseną; lytinių santykių metu naudoti prezervatyvus; mažinti arba vengti tabako vartojimo; gydytis nuo lytiškai plintančių infekcijų.

Specifinė profilaktikos priemonė – skiepai, apsaugo nuo gimdos kaklelio vėžio, kitų didelio laipsnio lytinių organų audinių pažeidimų bei karpų, sukeltų ŽPV. Tikslingiausia skiepus skirti 9–13 metų mergaitėms ir jaunesnio amžiaus moterims (iki 26 metų), dar nesusidūrusioms su ŽPV (prieš pirmąjį jų lytinį kontaktą).

Vakcinos yra profilaktinės, ne gydomosios: jeigu prieš skiepijantis buvo nustatyta ikivėžinių pokyčių gimdos kaklelyje, makštyje, pasiskiepijus tie pokyčiai neišnyks ir paskiepytos moterys bus apsaugotos tik nuo ŽPV tipų, kuriais dar nėra užsikrėtusios.

 NVSC inf.

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: